Drasztikus óvintézkedések lépnek érvénybe a Magyarországon megjelent ragályos állatbetegség miatt


Szerdán ismét összeült a Helyi Betegségmegelőző Központ, mivel egyrészt újabb afrikai sertéspestis gócot azonosítottak Szatmár megyében, másrészt pedig azon óvintézkedésekről is dönteniük kellett, amelyekkel a rendkívül ragályos állatbetegség, a száj- és körömfájás bejutását szeretnék megelőzni a hatóságok.
Nicolae Dumuta, a Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) vezetőjének tájékoztatása szerint az afrikai sertéspestis egy batarcsi gazdaságban ütötte fel a fejét. Ennek megfelelően kijelöltek egy 3 kilométeres védelmi zónát, melybe Batarcs mellett Ugocsakomlós, Sellő és Tamásváralja esik bele, továbbá felállítottak egy 10 kilométer sugarú megfigyelési zónát is, ami az említetteken túl Bocskó, Nagytarna, Avaspatak, Halmihegy, Turcibányatelep, Turc, Nagygérce, Kibábony és Dabolc településeket foglalja magába.
Az ülés keretében arról is döntöttek, hogy Szatmár megyében március 12-től egy sor óvintézkedés lép életbe annak érdekében, hogy megelőzzék a párosujjú patásokat fenyegető száj- és körömfájás Romániába történő bejutását, mely mintegy 50 év után bukkant fel ismét a szomszédos Magyarországon, egy Győr közeli szarvasmarha telepen.
Az intézkedések között szerepelnek az alábbiak:
- Az élő párosujjú patásokat, azaz pl. szarvasmarhát, sertést, juhot, kecskét, esetlegesen bivalyt szállító járművek nem léphetnek be Magyarországról Romániába, és hasonlóképp tilos a szalma, takarmány, trágya és komposzt behozatala is,
- A Magyarországról és Szlovákiából származó állati eredetű termékek behozatala szintén tilos,
- Azok a farmok, amelyek 2025. február 1. után párosujjú patásokat hoztak be Magyarországról és Szlovákiából, ellenőrzés alá kerülnek, melynek keretében a szakemberek mintákat vesznek az esetleges fertőzések kiszűrése érdekében,
- Fokozni kell a fertőtlenítést és a rovarirtást az állattartó létesítményekben és az élőállat-szállításra használt járműveken is.
"A szervezési és eljárási keretek országos szintű jóváhagyását követően, mától hivatalosan is életbe lépnek Szatmár megyében azok az intézkedések, amelyek célja a száj- és körömfájás megjelenésének megelőzése. Mi helyi szinten már 2025. március 8-tól ennek szellemében szerveztük meg tevékenységünket. Határ menti megye vagyunk, és a Petén keresztül Magyarországgal fennálló jelentős teherforgalmat sem szabad figyelmen kívül hagyni, ugyanakkor a csanálosi átkelőhelyen keresztüli belépés sem elhanyagolható.
A betegséget okozó vírus magas fertőzőképessége, a betegség gyors terjedése, annak átviteli módja, valamint a határellenőrzések megszűnése Románia schengeni övezethez való csatlakozása nyomán mind olyan tényezők, amelyek fokozzák a minket fenyegető veszélyt. Minden illetékes intézmény éber marad és folyamatosan együttműködik a DSVSA-val. Mindenkitől következetességet és professzionalizmust kérek, ugyanakkor a helyi hatóságokkal együtt fel kell készülünk minden lehetséges forgatókönyvre.
Kérem továbbá a vidéki háztartásokban élő kisebb állattartókat is, hogy tartsák be az összes megelőző intézkedést ennek a kegyetlen betegségnek a megjelenése és terjedése ellen, amely, ha egyszer beigazolódik, hatalmas anyagi károkat okoz!" - nyilatkozta Altfatter Tamás prefektus.
Mit kell tudni a betegségről?
Nicolae Dumita egy múlt heti ülésen kifejtette, hogy a ragadós száj- és körömfájás főként a hasított körmű állatokat (például: szarvasmarha, sertés, juh, kecske, bivaly, vadon élő kérődzők) érinti. A betegség fő tünetei közé tartozik a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban, illetve a lábvégeken. A ragadós száj- és körömfájás emberekre nagyon ritkán terjed át, az állatállományokban azonban rendkívül nagy ragályozó képessége és gyors terjedése miatt megjelenése súlyos gazdasági következményekkel jár. Fontos tudni továbbá, hogy a fertőzött állatokat nem lehet kezelni, így, ha egy gazdaságban akár csak egy állatnál is megerősítik a betegséget, az összes párosujjú patást fel kell számolni.