Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Dr. Láng László háziorvos a mostani koronavírus-fertőzésről: tények és tévhitek

Ilonczai Gyöngyi
Ilonczai Gyöngyi
Október. 05. 2023. Csütörtök 13:21
Dr. Láng László háziorvos a mostani koronavírus-fertőzésről: tények és tévhitek

Rendkívül gyorsan terjed a mostani koronavírus, viszont eljutott járványtanilag abba a fázisba, amikor már általánosan kevésbe okoz súlyos tüneteket. A mostani mutánsra is már elkészítették az oltóanyagot, viszont egyenlőre még nincs szükség a bevetésére. Mennyire veszélyes a jelenlegi koronavírus-variáns, mennyire fertőz és kinek ajánlott maszkot viselni, várható-e újabb tömeges megbetegedés? - dr. Láng László, háziorvos válaszolt ezekre a kérdéseinkre.

 

Annak ellenére, hogy a számok emelkedőben vannak, naponta megközelítőleg negyven esetet jelentenek a szatmári közegészségügyi igazgatóságnak, nem valószínű, hogy korlátozó intézkedésre a jövőben sor kerülhet. S itt most nem térnénk ki a fajtamegnevezésre, a variánsok, alfajok sokszínűségére, illetve kialakulásuk kronológiai sorrendjére. Az viszont biztos, hogy egyik fajta esetében sem árt az óvatosság. Dr. Láng László háziorvost, a Hám János Klinika vezetőjét a mostani koronavírus-variánsról és annak fertőzési veszélyeiről kérdeztük.

 

„A mostani koronavírusos esetek egyéni lefolyása általában nem annyira súlyos, emiatt az emberek sajnos elbagatellizálják, holott most is vannak olyan betegek, ugyan jóval ritkábban, akik emiatt kórházba, vagy akár lélegeztető gépre kerülnek. Az utóbbi időben exponenciálisan kezdtek megjelenni ismét a koronavírusos esetek. Valószínű az iskolakezdésnek is köszönhető ez, valamint a rendezvények is hozzásegíthettek, illetve a csoportos, repülőn való utazások. Mivel nincsenek erős tünetei a mostani fertőzésnek, nem is gondolják az érintettek, hogy esetlegesen koronavírus-fertőzöttek“ - részletezte dr. Láng László.

 

Hozzátette még a háziorvos: „Nagyon fontos lenne, hogy mindenki a koronavírus és egyéb fertőző megbetegedések esetében is felelősségteljesen viszonyuljon mások felé is. Azt tapasztalom a hétköznapi gyakorlatban, hogy ma már nem veszik komolyan, s volt olyan betegem is, aki olyan közegből, munkahelyről jött, ahol már több koronavírusos eset is volt. Mindenkinek ajánlom, ha olyan gyanúja van, hogy koronavírussal fertőzött legalább otthon végezzen egy orr vagy garat mintavételes tesztet, s amennyiben pozitív eredményt kap, azt felelősségteljesen kezelje. A nyáltesztek nem teljesen megbízhatóak.“

 

„Amennyiben viszont valaki betegszabadságot igényel a gyógyulás időszakára, akkor viszont mindenképp családi orvosához kell forduljon vagy hivatalos laboratóriumban újra le kell tesztelnie magát. Az itt kapott eredmény már bekerül az országos nyilvántartási rendszerbe. S ennek alapján tud a családi orvos betegszabadságra jogosító igazolást kiállítani. Az oltottak számára 5 napos, az oltatlanok esetében pedig 7 napos izolálás igazolhat“ - fejtette ki részletesen a családi orvos.

 

 

- A mostani fertőzések nagyrészt enyhe lefolyásúak, miért kell mégis jobban odafigyelni rá, mint egy másfajta influenzás fertőzésnél?
- Ugyan egyes esetekben az egyénnél a fertőzés lefolyása sokkal enyhébb tünetekkel járhat, viszont a vírust tovább adja, s elképzelhető, hogy másnál súlyos megbetegedést, szövődményt is okozhat. Ez akár érvényes a többi influenzás fertőzésre is, de a koronavírus még mindig agresszívebb valamivel az influenzánál a súlyos szövődményes esetek számát tekintve. Az sem mellékes, hogy egy munkahelyen a fertőzés hány embert érint, s hányan hiányoznak egyszerre a termelésből.

 

- Kik azok, akik most is veszélyeztetettebbek?
- Most is a legyengült immunrendszerrel rendelkezők a veszélyeztetettebbek, pl. újszülöttek, csecsemők, legyengült immunitással rendelkező idős személyek, krónikus betegek, többek közt vese-elégtelenek, súlyos szívbetegek, daganatos betegek, immunszuppresszív kezelés alatt álló, autoimmun betegségben szenvedők stb. Náluk azért fokozottan oda kell figyelni, hiszen komoly komplikációk léphetnek fel. A tüdőgyulladás az egyik fő szövődménye a fertőzésnek. Ha zárt térben tartózkodnak, ahol többen vannak, esetleg tömeg van, vagy akár autóbuszon utaznak, orvosi rendelőbe mennek személy szerint én javasolom a maszk használatát, mert nagyon sok fertőzést sikerül ezáltal megelőzni. Szabad levegőn természetesen a maszk használata egyáltalán nem ajánlott. Ez az intézkedés a nagy járványidőszak idején is egy aberráció volt, viszont akkor annyira ismeretlen volt még ez a vírus mindenki számára, hogy mindent igyekeztek bevetni ellene. De persze azt akkor sem kellett volna, a friss levegőn nem fertőződhetünk meg, csak esetleg, ha valaki közvetlen közelről ránk nem tüsszent.

 

- Akkor elmondhatjuk, hogy ez már egy megszelídült koronavírus?
- A koronavírus is végigjárta a járványtani szabályt. Korábbi, például a nagy spanyolnátha járványának idején is megfigyelték, hogy amikor megjelent két és félévig tarolt és pusztított, majd részben immunissá váltak a személyek. A vírus célja az, hogy minél több egyént megbetegítsen, viszont nem célja, hogy úgymond a „gazdatesteket“ elpusztítsa. A biológia az önfenntartásra törekszik ebben az esetben is, s azok a vírustörzsek szelektálódnak át az idők folyamán, amelyek minél több embert fertőznek meg, de nem okoznak letális, azaz halálos következményeket. Jelen pillanatban ebben a fázisban vagyunk, azaz 2 és fél három év után egy megszelídült vírustörzzsel állunk szembe, amelyiknek viszont a fertőzőképessége sokszorosa a kezdetinek.  A koronavírus esetében kicsit más a helyzet azért. Ez a kórokozó rendkívül gyorsan tud mutálódni, változtatja antigenitását, s a szervezet nem mindig ismeri fel, még akkor sem, ha már korábban találkozott vele, s az immunrendszer újfent idegenként kezeli. Sokan felteszik számomra a kérdést, hogy az oltás miért nem véd meg? Pont emiatt, a vírus változóképessége miatt. A járványidőszakban az oltóanyag specifikusan hatott pont arra a törzsre, s akkor milliók életét mentette meg, azonban azóta a koronavírus annyira megváltoztatta az antigén-sajátosságait, hogy az az oltóanyag már nem hat rá.

 

- Létezik-e az új mutánsra oltóanyag, s kinek lenne ajánlott mégis megkapnia azt?
- A technológia adott vagyis akár két hónap alatt bármilyen új koronavírus mutációra elvileg a tökéletes oltóanyagot azonnal ki tudják dolgozni, rövid idő alatt akár nagy mennyiséget is. S amiért nem történik ez meg, az pont az, hogy jelen pillanatban nem okoz olyan súlyos kórképeket a mostani koronavírus, hogy be kellene vetni az új oltóanyagot, bár már létezik a világpiacon. S arról is szó esett már, hogy Romániába is elérhető lesz. Elsősorban a veszélyeztetett csoportnak biztos a rendelkezésére fog állni, s számukra ajánlott is lenne.