Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Döbbenetes módon szerezték meg az áldozat lakását az uzsorások Szatmárnémetiben

Bede Emőke
Bede Emőke
Január. 24. 2025. Péntek 09:29
Döbbenetes módon szerezték meg az áldozat lakását az uzsorások Szatmárnémetiben

Letöltendő szabadságvesztésre ítélte a Szatmárnémeti Bíróság azt a három férfit, akik amellett, hogy kegyetlen uzsorásként élősködtek a nehéz anyagi helyzetbe került embereken, attól sem riadtak vissza, hogy behálózzanak gyanútlan személyeket és csalás által megszerezzék a lakásuk feletti tulajdonjogot.

 

A Szatmár.ro információi szerint az érintettek uzsorásként és cigarettacsempészként tevékenykedtek Szatmárnémetiben. A szóban forgó férfiak jelentős kamatot számoltak fel a kölcsönzött pénz után, így pl. annak a családnak, amely 3.000 lejt kért tőlük, végül a dupláját, azaz 6.000-et kellett visszafizetnie. Voltak azonban olyanok, akik ettől sokkal nehezebb helyzetbe kerültek: egy nő 2020 februárjában 2.000 eurót igényelt az uzsorásoktól, havi 4000 lejes kamattal, s mire sikerült törlesztenie, a visszafizetett összeg már 11.000 euróra rúgott. Egy másik szemtanú eredetileg mindössze 600 lejt kért kölcsön, melyért cserébe az első megállapodás szerint 1200 lejt kellett volna visszafizetnie, ám az uzsorások olyan nagy nyomást helyeztek rá, hogy az illető végül 10.000 euróért - jóval a piaci ár alatt - még a lakását is kénytelen volt eladni nekik.

 

A bűnbanda elfogásáról a Szatmár.ro is tudósított 2022-ben. Mint akkor írtuk, a házkutatások során 1.486,74 gramm aranyat, 110.780 lejt, 20.240 eurót, 1.000 dollárt, 1.530 angol fontot, 68.500 forintot, 16.420 szál ukrán cigarettát és 7 mobiltelefont találtak, illetve előkerültek olyan dokumentumok is, amelyek gyanús ingatlanátírásokról tanúskodnak. A bűnszervezet által okozott kár több mint 800.000 euróra becsülhető.





 

Lakásokat szereztek meg

 

2022 februárjában egy férfi fordult a rendőrséghez, mondván, szerette volna eladni négyszobás lakását, ám amikor felkereste a kataszteri hivatalt, hogy kikérjen egy friss telekkönyvi kivonatot, a hivatalnokok közölték fele, hogy már nem ő az ingatlan tulajdonosa. Az ügyintéző elárulta azt is, hogy a lakás nem sokkal korábban átkerült egy házaspár nevére, akiket a férfi még csak látásból sem ismert.

 

A feljelentést tevő férfi elmondta, hogy ismeri a bűnbanda egyik tagják, akivel alkalomadtán együtt italoztak a közeli bárban. 2021 nyarán a vádlott egy mondvacsinált oknál fogva elkérte tőle a személyazonossági igazolványát, majd másnap vissza is szolgáltatta azt. A sértettnek nem lett gyanús a dolog, annál is inkább, mivel az ezt követő hónapokban minden rendben volt, új tulajdonos nem jelentkezett a lakásnál, és a közüzemi számlák továbbra is az ő nevére érkeztek, amiket rendre be is fizetett.

 

A sértett vallomásában úgy fogalmazott, vélhetően akkor figyelték ki, melyik lakásban lakik, amikor egy közös italozás után az egyik vádlott felajánlotta neki, hogy elkíséri a lépcsőházig.

 

A vádhatóság megállapítása szerint azon a napon, amikor a szóban forgó vádlott elkérte a behálózott férfi személyazonossági igazolványát, egy, a sértettre megszólalásig hasonlító, mindmáig ismeretlen egyénnel felkerestek egy közjegyzői irodát, ahol aztán meghatalmazást készítettek, melynek értelmében jogukban áll a lakás tulajdonosa megbízásából eladni az ingatlant. A közjegyzőnek nem tűnt fel, hogy az igazolványképen szereplő személy és az irodában megjelent figura nem egy és ugyanaz, így minden gond nélkül kiállította a meghatalmazást. Kézhez kapva a dokumentumot, a vádlottak rövid időn belül cselekedtek: felkerestek egy másik közjegyzőt és 42.000 euróért eladták a lakást.

 

Az ingatlan eredeti tulajdonosa a rendőrségnek elmondta, ő egyáltalán nem adta a nevét egy ilyen meghatalmazáshoz, és ezt igazolja az írásvizsgálat is. A szakértők a meghatalmazáson fellelhető kézírást összevetették a sértettével, majd megállapították, hogy a dokumentumot valóban nem ő szignózta.

 

Vallott a sofőr

 

A család sofőrje, aki ugyancsak vádlottként szerepel az ügyben, kihallgatása során elmondta, hogy évek óta sofőrként dolgozik az érintetteknek, és a hivatalos ügyek intézésébe is rendszeresen besegített nekik, mivel a család tagjai írástudatlanok. Ugyancsak ez a férfi volt az is, aki az uzsorások figyelmét felhívta a későbbi áldozatra: a kocsmában ismerte meg őt, és megtudta, hogy elvált, fiával nem tartja a kapcsolatot, ráadásul tulajdonol egy lakást is Szatmárnémetiben, azaz tökéletes áldozat. Az uzsorások azonnal meglátták a lehetőséget: behálózták az egyedül élő férfit, megszerezték a személyi igazolványát, majd egy rá megszólalásig hasonlító egyénnel átverték a közjegyzőt, így megkaparintva a lakást. A sofőr elmondása szerint a másik két vádlott, az apa-fia páros azzal nyugtatta őt, hogy az így szerzett lakások korábbi tulajdonosai halálukig maradhatnak az ingatlanban.

 

Nem először követtek el ilyesmit

 

A hatóság a nyomozás során lehallgatta a vádlottak mobiltelefonjait. Mint a beszélgetésekből kiderült, a vádlottak idő előtt kiszimatolták, hogy vizsgálatot indítottak ellenük, ám az érintettek teljes nyugalommal fogadták a hírt. Egyikük egy korábbi ügyet is felemlegetett, amikor nem kevesebbet sikerült elérni, minthogy megszüntessék az ellenük indított eljárást, valamint ugyanezen hívás alkalmával tanúk megfélemlítéséről is szót ejtettek. S hogy milyen biztosak voltak a saját dolgukban, jól bizonyítja, hogy a rendőrségi rajtaütés során az átkutatott lakások és mobiltelefonok még mindig tele voltak bizonyítékokkal. Példának okáért, az egyik vádlott telefonján megtalálták a fentebb említett lakástulajdonos igazolványának fényképét, holott korábban azt állította, nem is ismeri az áldozatot.

 

Sajnos a nyomozás során több hasonló esetre is fény derült: egyikben egy 86 éves, unokáját egyedül nevelő asszony lakását szerezték meg (az alkoholt igencsak kedvelő fia közbenjárásával), egy másik alkalommal pedig egy özvegyen maradt nő ingatlanára csaptak le az uzsorások.

 

Az apa-fia párost és sofőrjüket a Szatmárnémeti Bíróság bűnösnek találta, így a férfiakat 3 év 5 hónap, 4 év 2 hónap, illetve újabb 4 év 2 hónap letöltendő szabadságvesztésre ítélték. Mivel azonban az elkövetők 2022-es elfogásuk óta előzetesben voltak, ezért ennek időtartamát levonják a rájuk kiszabott szabadságvesztésből, azaz a vádlottaknak legfeljebb alig pár hónapot kell majd rácsok mögött tölteniük.

 

Az ítélet nem jogerős, a feleknek 10 napjuk van fellebbezni a bírósági döntés ellen.