Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Disznót vág az ünnepre? Akkor ezekkel mindenképp érdemes tisztában lennie

Bede Emőke
Bede Emőke
December. 12. 2022. Hétfő 11:35
Disznót vág az ünnepre? Akkor ezekkel mindenképp érdemes tisztában lennie
Illusztráció. Forrás: wikipedia.org

A Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság legutóbbi közleményében több olyan információt is megosztott, melyeket a disznóvágások időszakában különösen érdemes észben tartani. 


A DSVSA arra inti a lakosságot, hogy csak olyan helyekről szerezzék be az élelmiszereket, melyek rendelkeznek a hatóság által kiállított engedéllyel, hiszen így biztosak lehetnek benne, hogy mind a hús, mind az egyéb, állati vagy nem állati eredetű termékek „átmentek a teszten”, azaz nem jelentenek veszélyt a lakosság egészségére. A hatóság ugyanakkor arra is emlékeztet, hogy az állati eredetű termékeket a vásárlást követően a lehető legrövidebb időn belül be kell tenni a fagyasztóba.


Amennyiben valaki nem üzletből szerzi be a húst és húskészítményeket, hanem családi körben vág disznót, akkor semmi esetre sem érdemes elbliccelni az ilyenkor javasolt trichinella-vizsgálatot, hiszen a bevizsgálatlan hús elfogyasztásának akár súlyos következményei is lehetnek. Érdemes tudni továbbá, hogy a háztáji gazdaságban nevelt disznókat, ezek húsát és az ebből készült termékeket szigorúan tilos értékesíteni, és hasonló tilalom van érvényben azon sertések kapcsán is, melyek az afrikai sertéspestis által érintett zónákból származnak. Amennyiben pedig mégis olyan disznóhús kerül eladásra, melyet előzetesen még be sem vizsgáltak, akkor akár 20.000 és 40.000 lej közti bírságra is számítani lehet.


Abban az esetben, ha az állatorvosi vizsgálat pozitív eredményt hozott, ne tegye kockára családtagjai egészségét azáltal, hogy elfogyasztják a disznóhúst, hiszen ha az állatot korábban bejegyezték az országos adatbázisba, a hatóság piaci áron kártérítést fog fizetni a sertésért cserébe. További fontos tudnivaló, hogy a disznóvágás és a trichinella-vizsgálat elvégzése után a gazdának legfeljebb 7 napon belül kötelessége leadni az állat füljelzőjét az állatorvosnak annak érdekében, hogy azt országos adatbázisból töröljék a sertést.



Az idei évben egyébként nem kevesebb mint 45.596 darab, házisertésből vett mintát vizsgáltak be a Szatmár megyei állatorvosok, és összesen 5 minta hozott pozitív eredményt, ezen disznókat Szatmárudvariban, Lázáriban és Turcon ölték le. Ugyanakkor érkezett 418 vaddisznóminta is, melyek közül egyetlen esetben bizonyosodott be a betegséget okozó fonálféreg jelenléte – a kérdéses vadat Batarcs közelében lőtték ki. A húsmintákat egyébként az élelmiszerpiacokon, illetve privát állatorvosi kabinetekben lehet bevizsgáltatni. A vizsgálat elvégzéséhez a tulajdonosnak/kérelmezőnek az állat rekeszizmából kell mintát vinnie, illetve kéznél kell legyen személyi igazolványa, a sertés füljelzője, valamint az analízis 26,18 lejes ellenértéke.

 

Milyen tünetek jellemzik a fertőzést az emberben?


„A fertőzött hús fogyasztása után az elfogyasztott lárvák mennyiségével arányos súlyosságú gyomor-bélrendszeri gyulladás alakul ki, mely hasmenés, hányinger, hányás, hasi fájdalom formájában jelentkezik a fogyasztást követő 2-28 napon (leggyakrabban 7-10 napon) belül. Amikor a lárvák a véráramba jutnak, gyakran akár 39-40 °C fokos láz, izom- és ízületi fájdalmak, nagyfokú szemhéjduzzanat, nehézlégzés, idegrendszeri tünetek, a szívizomkárosodás alakulhat ki” - írja a trichinellózisról a webbeteg.hu.