Digitalizáció a tanügyben: ősztől minden iskola áttér az e-naplóra

A 2025/4498-as miniszteri rendelet értelmében a 2025–2026-os tanévtől kezdődően minden közoktatási intézmény jogosult lesz az elektronikus napló használatára, függetlenül attól, hogy részt vett-e a kísérleti programban vagy sem. A jogszabály-módosítás a tanintézmények szervezési és működési szabályzatát (ROFUIP) érinti, és már megjelent a Hivatalos Közlönyben – hívta fel rá a figyelmet nemrégiben az edupedu.ro.
Jelenleg körülbelül 1900 iskola használ elektronikus naplót, viszont eddig csak azok a tanintézmények alkalmazhatták ezt a rendszert, amelyek hivatalosan pilotintézményként voltak bejegyezve és minisztériumi jóváhagyással rendelkeztek. Ez a feltétel most megszűnik.
A rendelkezés értelmében minden iskola köteles lesz a kulcsfontosságú adatokat, azaz a jegyeket, hiányzásokat és egyéb tanulói információkat a SIIIR rendszer elektronikus naplómoduljába is rögzíteni, függetlenül attól, hogy használnak-e mellette valamilyen saját költségen megvásárolt, magánfejlesztésű alkalmazást.
Daniel David oktatási miniszter hangsúlyozta: az új szabályozás nem tiltja a modern, fejlettebb magánrendszerek párhuzamos használatát, amennyiben azok finanszírozása nem hárul a diákokra vagy szülőkre / törvényes képviselőikre. Az iskoláknak ugyanakkor az év végén továbbra is kötelező lesz a napló nyomtatása, beiktatása és archiválása az intézményi irattárba.
A minisztérium még nem közölt részleteket arról, hogy a magánalkalmazásokból az adatok integrálhatók lesznek-e automatikusan a SIIIR-be, elkerülve ezzel a kettős adminisztrációt, de Daniel David jelezte: a tárca jelenleg vizsgálja annak lehetőségét, hogy biztosítanak-e hivatalos fejlesztői hozzáférést az iskolák vagy más szoftverkészítők számára, hasonlóan ahhoz, ahogyan az e-számlázás történik az ANAF rendszerében.
Szatmár megyében sem ismeretlen már a rendszer
Az osztálynaplók digitalizációja a 2021-2022-es tanévben kezdődött, amikor 248 iskola döntött úgy az országban, hogy a tanárok ezentúl e-naplóban vezetik a diákok által szerzett jegyeket. Egy évvel később, 2022 szeptemberében számuk már 742 volt, 2023-ban 1164 oktatási intézmény alkalmazza az újítást, a 2024-2025-ös tanévben pedig már 1897 iskola csatlakozott a kezdeményezéshez.
A kísérleti programhoz az elmúlt tanévben tanévben 26 Szatmár megyei oktatási intézmény csatlakozott. A román tannyelvű középiskolák mellett a Kölcsey Ferenc Főgimnázium, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum és a Református Gimnázium is élt e lehetőséggel, de több szatmári általános iskola is bevezette az e-napló használatát. A kezdeményezés azonban nem csak a municípium iskoláiba ért el, hiszen a nagykárolyi tanintézmények mellett Avasfelsőfaluban, Erdődön, Vámfaluban, Túrterebesen, Kálmándon, Turcon, Szamosdobon és Aranyosmeggyesen is e-naplóval indult az elmúlt tanév.