Digitális vezetői engedély, alacsonyabb korhatár a volánnál - ezek az új szabályok jönnek EU-szerte a közlekedésben


Az Európai Bizottság és az Európai Parlament ideiglenes megállapodásra jutott egy átfogó közlekedésbiztonsági csomagról, amely jelentős változásokat hoz a jogosítványok rendszerében Európa-szerte - tájékoztatott a digi24.ro hírportál.
Az új szabályozások célja a közúti balesetek számának csökkentése és az európai közlekedésbiztonság javítása lenne. Kérdés csupán, hogy a lent felsorolt intézkedések valóban ezt a célt szolgálják-e majd.
Az átfogó közlekedésbiztonsági csomag több újdonságot is felsorakoztat, ilyen például a digitális vezetői engedély, a jogosítványszerzés alsó korhatárának csökkentése is.
A digitális vezetői engedély bevezetése kapcsán elmondható, az új formátum lehetővé teszi, hogy a jogosítványt a gépjárművezetők egy digitális pénztárcában tárolják a telefonjukon. Ez az egész Európai Unióban érvényes lesz, és megkönnyíti az igazoltatásokat, valamint az engedély megújítását is. Ugyanakkor a hagyományos, fizikai jogosítvány továbbra is választható marad. A tagállamoknak – így Romániának is – legfeljebb öt és fél évük van az új rendszer bevezetésére.
Fiatalabb sofőrök, szigorúbb szabályok
A szabályozás egyik kiemelt eleme a vezetési korhatárok csökkentése. Az új tervezet szerint a hivatásos teherautó-vezetők már 18 éves koruktól, a buszsofőrök pedig 21 éves kortól szerezhetnek jogosítványt, ha rendelkeznek megfelelő szakmai képesítéssel. Emellett a 17 évesek is volán mögé ülhetnek egy tapasztalt felnőtt kíséretében, de csak belföldön. Az újdonsült sofőrökre szigorúbb előírások vonatkoznak: kétéves próbaidőt kell teljesíteniük, amely alatt súlyosabb szankciókra számíthatnak szabályszegés esetén. Az Európai Bizottság emellett ösztönzi a tagállamokat arra, hogy a zéró tolerancia elvét alkalmazzák az alkoholfogyasztás és a droghasználat tekintetében.
Továbbá az új rendszerben az első jogosítvány kiadását megelőzően az igénylőknek egészségügyi vizsgálaton kell átesniük, amely kiterjed a látás és a szív- és érrendszeri állapot ellenőrzésére is. Az autósok és motorosok esetében a tagállamok dönthetnek arról, hogy milyen módon történik az egészségügyi állapot felülvizsgálata a jogosítvány megújításakor. A teherautó- és buszsofőrök számára azonban ötévente kötelező orvosi vizsgálatot írnak elő, míg a személyautósok és motorosok vezetői engedélye akár 15 évig is érvényes maradhat.
Mikortól lép érvénybe az új szabályrendszer?
A megállapodást még az Európai Parlamentnek és az Európai Tanácsnak is jóvá kell hagynia. Ha a jogszabály hatályba lép, a tagállamoknak pedig négy évük lesz arra, hogy beépítsék a nemzeti törvénykezésükbe az új rendelkezéseket. A cél egy biztonságosabb és modernebb közúti közlekedési rendszer kialakítása az egész Európai Unióban.