Egyre nagyobb probléma a gyermekbántalmazás


Ahogyan arra az intézmény neve is utal, a Szatmár Megyei Tanács alárendeltségébe tartozó Szatmár Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság (DGASPC) tevékenységének szerves részét képezi a gyermekbántalmazással és -elhanyagolással kapcsolatos ügyek feltárása és megoldása. Sajnos ilyenekből a tavalyi évben sem volt hiány, mi több, az esetek száma évről évre növekszik.
A DGASPC 2023-as évre vonatkozó kimutatása szerint 2023-ban 786 visszaéléssel, családon belüli erőszakkal, embercsempészettel, kizsákmányolással stb. kapcsolatos ügyet regisztráltak. Sajnos ezen esetek között voltak rendkívül súlyosak is, ezért az igazgatóság munkatársai nem kevesebb mint 59 gyermek azonnali kiemeléséről és ideiglenes vagy végleges állami gondozásba vételéről döntöttek. Mutatjuk, milyen ügyekben kellett eljárniuk a gyermekvédelmiseknek:
- 58 fizikai bántalmazás
- 34 érzelmi / pszichikai bántalmazás
- 39 szexuális bántalmazás
- 379 elhanyagolás
- 3 családelhagyás
- 11 iskolaelhagyás
- 3 kiskorú bűnözés
- 36 kiskorú édesanya
- 41 anya és gyermekei elhelyezése a Lorena anyaotthonban
- 9 szerhasználat
- 5 öngyilkossági kísérlet
- 5 kizsákmányolás (pl. koldulásra kényszerítés)
- 43 családon belüli erőszak
- 4 gyermekpornográfia
- 5 bullying
- 1 emberkereskedelem
- 21 egyéb ügy
- 76 alkalommal rendőrségi kihallgatáson kiskorúaknak nyújtott támogatás
- 2 esetben a szülői jogok megvonása
A gyermekvédelem kimutatásában szereplő esetek túlnyomó többsége, szám szerint 484 vidéken történt, a városi környezetben jegyzett ügyek száma 302.
A DGASPC munkatársai minden testileg, lelkileg vagy szexuálisan bántalmazott, elhanyagolt vagy kizsákmányolt gyerek és nő számára biztosították a jogi és pszichilógiai tanácsadát, ugyanakkor a hatóság munkatársai a speciálisan e célra berendezett kihallgatószobában 140 gyerekkorú áldozat, szemtanú vagy gyanúsított kihallgatását segítették elő. Emellett a családon belüli erőszak áldozatai számára abban is segítő jobbot nyújtottak, hogy hogyan kérelmezhetnek a bántalmazó féllel szemben távoltartási végzést.
A távoltartási végzés kapcsán egyébként érdemes tudni, hogy a 2003/217-es törvényt módosító. 2023 júniusában elfogadott tervezet értelmében a távoltartási végzés érvényességének maximális időtartama hat hónapról egy évre nőtt, ha pedig a végzésben nem jelölnek meg pontos időtartamot, az ebbe foglalt intézkedéseket a végzés kiállításától számított 12 hónapig tekintik hatályosnak. A törvény kihirdetését követően a Szatmár megyei bíróságok is elkezdtek élni az új lehetőséggel, az első, 1 évre szóló távoltartási végzésekről ide kattintva elérhető cikkünkben írtunk.