Darai népdalok: a Családi Hétvégén is bemutatják a hiánypótló kiadványt


Az Asociatia Pro Satu Mare – Szatmárért Egyesület, illetve a Borókagyökér Egyesület összefogásának köszönhetően a tavalyi év végén egy hiánypótló gyűjtemény jelent meg, mely voltaképp a Zolcsák Miklós és Fejér Kálmán nevével fémjelzett szamosdarai népdalgyűjtemény bővített kiadása. Mindazok a népzene és népdal iránt érdeklődők, akiknek eddig még nem volt szerencséjük kezükbe venni a Szamosdarai népdalok: Rózsát hintettem a gyalogútra című kötetet, szombaton 16 órától a Kossuth-kertben megtehetik ezt, hiszen a Családi Hétvége keretében egy könyvbemutatóra kerül sor.
A Darai népdalok című kötet előszavában Zolcsák Miklós ekképp írt a gyűjtőmunkáról: „Mint a község kultúrotthonának igazgatója, 14 éve kapcsolatban állok a lakossággal. A községi művelődési házban tartott előadások alkalmával tapasztaltam, hogy Szamosdara népdalkincse nagyon eltér a környező falvakétől. E népdalkincs sajátossága felkeltette bennem az érdeklődést és elhatároztam, hogy összegyűjtöm azokat. Így kezdtem a munkámat. Kezdetben válogatás nélkül, több mint 300 dalt gyűjtöttem. A dalok lejegyzését Fejér Kálmán zenetanárral együtt végeztük. A lejegyzés és rendszerezés idején sok új dalt felvettünk, több nótafától, hogy megtaláljuk a dal legeredetibb formáját. […] A népdalénekesek mindennapi gondja közé tartozik a műsorösszeállítás. Munkánk célja, hogy segítségükre legyünk szerény gyűjteményünkkel, annál is inkább, mert a népdaléneklés örvendetes fejlődésnek indult, mondhatni új virágkorát éli a mi megyénkben is.” Zolcsák Miklós talán nem is sejtette, hogy 1973-as gondolatai még napjainkban is aktuálisak lesznek, hiszen a hagyományőrző egyesületek által szervezett, népdalokra, népzenére és néptáncra épülő tanfolyamok, szakkörök napjainkban is roppant népszerűek.
Szejke Judit, a Borókagyökér Egyesület vezetője kifejtette, a szamosdarai népdalgyűjtemény bővített kiadásának összeállítása annak okán merült fel, hogy noha roppant sikeresek voltak a Lépésházban szervezett népdaloktatások, a fiatalok kezébe mégsem tudtak egy jól használható gyűjteményt adni. Hiánypótló kiadványról van tehát szó, mellyel kapcsolatban az egyesületi vezető azt is elárulta a Szatmár.ro-nak, hogy azért esett választás épp a szamosdarai gyűjteményre, mert szerették volna, ha a magyar nyelvterület népdalvilágával ismerkedők első körben a helyi és környékbeli dallamokkal és szövegekkel barátkoznak meg. Az ötletgazdák szerencsére anyagi támogatást is találtak a kiadvány megvalósításához: a Borókagyökér Egyesület a Csoóri Sándor Alap, a Szatmárért Egyesület pedig a Bethlen Gábor Alap segítsége révén tudott beszállni a munkába.
A 119 népdal szövegét és dallamát is tartalmazó kötetet az érdeklődők szombaton 16 órától a Kossuth-kertben ismerhetik meg részletesebben. A Zöldház és a kézműves sor között felállított sátorban megszervezésre kerülő könyvbemutatót Benedek Árpád, a Csillagocska Néptáncegyüttes zene- és táncpedagógusa nyitja meg, a népdalokból dr. Brúgós Anikó, a kiadvány zenei szerkesztője énekel, illetve fellép a pusztadaróci Vadrózsák citeracsoport is.
A szervezők minden érdeklődőt nagy szeretettel várnak az eseményre.