Daniel David a mobiltelefon-tilalomról: minden tanárnak alkalmaznia kell a törvényt


Daniel David oktatási miniszter egy, a B1 TV-nek adott interjúban adott tájékoztatást arra vonatkozóan, hogy miként kell eljárnia egy tanárnak, ha diákjai második mobiltelefonnal próbálnak meg trükközni.
„A hatályos törvények és rendelkezések értelmében az oktatási tevékenység ideje alatt, vagyis az órákon tilos mobiltelefont használni, azaz nem pusztán egy javaslatról van szó. Amennyiben egy diák leadja a telefonját, viszont óra közben egy másikat is talál nála a tanár, a pedagógus azt a mobilt is elveheti. Különböző szintű szabályozások léteznek erre vonatkozón: törvények, kormányhatározatok, miniszteri rendeletek, most már csak végre kell hajtani ezeket“ - fogalmazott a miniszter, aki szerint a telefontilalmat egyértelműen a tanároknak kell gyakorlatba ültetniük.
Daniel David korábban elmondta azt is, hogy ha a diákok óra közben TikTokon vagy Facebookon lógnak, akkor a felelősség mind a tanárt, mind az iskola igazgatóját terheli. „A miniszter nem mehet minden osztályba személyesen beszerelni a szekrényeket és begyűjteni óra elején a gyerekek telefonjait“ - magyarázta akkor.
Emlékeztetjük olvasóinkat, hogy a miniszter által idézett rendelet szerint a diákok bevihetik ugyan mobiltelefonjaikat az iskolába, de a készülékeket minden osztályteremben egy erre a célra kialakított "biztonságos" tárolóban kell elhelyezniük, amelyhez csak az osztályfőnöknek, az igazgatónak vagy távollétükben az ügyeletes tanárnak van hozzáférése.
Amennyiben a diák megszegi a tilalmat, a pedagógus "átveheti" a telefont, amelyet még aznap, a tanórák után - kötelező módon - nem a diáknak, hanem a szülőknek vagy a hivatalos gyámnak szolgáltat vissza. A mobileszközök tanórákon történő használatát egyébként már a román közoktatási törvény is tiltotta, anélkül, hogy a tilalom megszegésének következményeiről rendelkezett volna.
A Rákócziban minden osztályban van telefonos szekrény
A Szatmár.ro korábban részleses cikkben mutatta be, miként ültették gyakorlatba a rendeletet a Szatmár megyei iskolák. Gnándt Zoltán, a szatmári Rákóczi Ferenc Általános Iskola igazgatója például elmondta, igyekeznek alkalmazkodni a törvényekhez, ezért úgy döntöttek, a tanórák idejére szekrénybe zárják a diákok telefonjait, de ezt az osztálytermekben teszik meg:
„Az oktatási törvényben benne van világosan, hogy az oktatás időtartama alatt a diákoknál nem lehet telefon, kivételt képez az, amikor a tanár olyan tevékenységet folyat, ahol szükség van telefonhasználatra. Azért, hogy ennek eleget tegyünk, a diákok a telefonokat az első órai becsengetést követően elhelyezik egy, az osztályteremben lévő faliszekrénybe, aminek az egyik kulcsára az iskola adminisztrátora felügyel, a másik felől pedig az osztályfőnök rendelkezik. Neki azonban jogában van rábízni egy diákra, osztályfelelősre. A telefonok tehát ott vannak az osztályban, de elzárva, a szünetek idejére is. Nap végén a szekrényt kinyitják és mindenki kiveszi a saját telefonját. Ezzel eddig gond nem volt, mindenki elfogadta. Bármilyen probléma merülne is fel, az udvaron és a folyosón is van szolgálatos tanár, őket lehet értesíteni, ha valakinek pedig egészségügyi gondja lenne, és értesíteni kell a szülőt, a telefon ott van az osztályteremben, ki lehet venni. A kisebb osztályokban pedig még könnyebb a dolog, hiszen ott a gyerekkel egész nap ott van a tanító néni, aki osztályszinten kezeli ezt a dolgot” – fogalmazott az igazgató.
Arról, hogy a többi tanintézményben miként alkalmazzák az idei tanévtől érvényes törvényt, ide kattintva elérhető cikkünkben olvashatnak.