Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Cseke Attila: A közlekedési bírság kifizetésének elmulasztása a jogosítvány bevonását vonhatja maga után

Bede Emőke
Agerpres
Július. 19. 2025. Szombat 07:47
Cseke Attila: A közlekedési bírság kifizetésének elmulasztása a jogosítvány bevonását vonhatja maga után
Fotó: gov.ro

 A helyi önkormányzatok bevételeit növelő intézkedéseket ismertett a miniszterelnökkel közös pénteki sajtótájékoztatóján Cseke Attila fejlesztési miniszter.

A tárcavezető szerint ezek a társadalmi igazságosság és méltányosság elvére alapulnak, ugyanis vannak, akik mindig határidőre befizetik a helyi adóikat, és vannak, akik éveken át nem tesznek eleget ennek a kötelezettségüknek.

Az egyik tervezett intézkedés értelmében az önkormányzatoknak jogukban áll majd visszatartani az állami intézményeken - például a megyei kifizetési és szociális felügyeleti ügynökségen (AJPIS) vagy a polgármesteri hivatalon - keresztül folyósított juttatások egy részét, és az összeget havonta a helyi kasszába utalni az adótartozás törlesztéséig.

Egy másik előírás szerint bevonják azoknak a gépkocsivezetőknek a jogosítványát, akik nem fizetik ki a közlekedési bírságot 90 napon belül. Ugyanakkor a bevont jogosítványt csak akkor kaphatja vissza a tulajdonosa, ha bizonyítani tudja, hogy nincsenek adótartozásai. Ehhez a feltételhez kötnék a járművek forgalomból történő kivonását és az autóvásárlást is.

Építkezési engedélyt is csak azoknak bocsátanának ki, akik befizették helyi adóikat, és az esetleges közlekedési bírságokat is rendezték.

Egy másik javaslat értelmében drónok segítségével szűrnék ki a bejelentetlen épületeket, függetlenül attól, hogy rendelkeznek építési engedéllyel vagy sem.

A miniszter elmondta, hogy a tervek szerint lehetővé teszik az önkormányzatok számára a tartozások behajtásának kiszervezését adósságbehajtó cégeknek.

Cseke szerint a helyi önkormányzatok javaslatára a szabálysértési bírságok esetében a 15 napon belül kifizethető összeg a kiszabott bírság összegének a fele lesz a lehetséges minimális bírság fele helyett.

Módosítanák az adótörvénykönyvet is, hogy az adófizető adatai, illetve az adó összege többé nem minősüljön adótitoknak. Így a helyi vagy központi hatóságok közzétehetik a honlapjukon a tartozások összegét és típusát (adók vagy bírságok) - magyarázta a miniszter.