Csalókra figyelmeztet a szatmári rendőrség


A Szatmár Megyei Rendőrfelügyelőség minden polgárnak azt javasolja, hogy legyenek maximálisan körültekintőek, hiszen csak így kerülhetik el, hogy átverés áldozatává váljanak.
A hatóság a nemrégiben napvilágot látott, csalással és uzsorával kapcsolatos ügy kapcsán adott ki felhívást. Mint írják, az elkövetők ilyenkor egy alapos felkészülés után „lépnek a tettek mezejére”, azaz mielőtt valakibe belemélyesztenék karmaikat, megbizonyosodnak róla, hogy az áldozat könnyen befolyásolható, hiszékeny és komoly anyagi gondjai vannak, ugyanis e kiszolgáltatott állapotban az emberek különösen könnyű prédának számítanak.
A hatóság azt javasolja a polgároknak, hogy ne kérjenek kölcsön olyan személyektől, akik az eredeti összeg mellett kamatot is felszámolnak, ugyanis az ilyen kétes alakok nem ritkán fenyegetésekkel vagy erőszakkal próbálják fizetésre bírni az adósokat.
Hasonlóan körültekintően kell eljárni az alábbi esetekben is:
- alapítványok vagy a helyi önkormányzat képviselőinek kiadva magukat próbálnak pénzt vagy egyéb értékeket kérni hátrányos helyzetűek megsegítésére,
- különféle szolgáltatókat képviselve jöttek ellenőrizni a villany- vagy gázórát, esetleg a kábeltévét vagy a telefonvonalat,
- gyűrűket vagy egyéb ékszereket szeretnének eladni, melyekről azt állítják, hogy nemesfémből készültek,
- arra hivatkozva, hogy autóbalesetet szenvedtek, pénzt kérnek kölcsön, visszafizetési biztosítékként pedig otthagynak különféle holmikat, pl. videókamerát, bőröndöt vagy valamilyen ékszert, ám ezek értéke minden esetben jóval alacsonyabb, mint a kölcsönadott összeg.
A hatóság hangsúlyozza, hogy az ilyen típusú csalóknak különösen jó érzékük van az improvizációhoz, és sokszor színészeket megszégyenítő módon adják elő kitalált történeteiket. Könnyűszerrel tüntetik fel magukat a szimpatikus, őszinte figura szerepében, így nem csoda, hogy sokan besétálnak a nagy gonddal megkonstruált csapdába. Az emberek hajlamosak abba a tévedésbe esni, hogy „ilyen átverés csak másokkal történhet meg”, a való élet azonban számtalanszor rácáfolt már erre az alaptalan optimizmusra.
A rendőrség azt javasolja, hogy ne dőljünk be a mutatós névjegykártyáknak, igazolványoknak és egyéb okmányoknak, melyek makulátlan, sikeres karrierről árulkodnak, ám tulajdonosuk mégis valamilyen szívességet kérne tőlünk. A különféle szolgáltatók munkatársait se engedjük be addig a lakásunkba, míg nagy figyelemmel nem ellenőriztük le a személyazonosságot és a betöltött munkakört igazoló dokumentumaikat. Ne adjunk pénzt kölcsön ismeretleneknek, még akkor se, ha biztosítékként személyazonossági iratokat vagy egyéb tárgyakat hagynának, hisz könnyen lehet, hogy azok lopottak vagy hamisak. Végül, de nem utolsósorban kétes forrásokból ne vásároljunk gyűrűket vagy egyéb ékszereket, melyekről az eladó azt állítja, hogy arany, ugyanis annak az esélye, hogy csak valami bóvlit kapunk a pénzünkért, rendkívül magas.
Amennyiben valaki az intések ellenére is beleesik a csalók csapdájába, azonnal tárcsázza a 112-es segélyhívót.
Sajnos így kellett tennie annak az Arges megyei férfinak is, aki még október 1-én vásárolt egy 46 éves, szatmári férfitól egy személyautót, ám mint utóbb kiderült, a kocsi papírjai koránt sincsenek rendben. A vásárló érthető módon átverve érezte magát, ezért tájékoztatta az ügyről a szatmári rendőröket is, akik csalás és hamisítás miatt eljárást kezdeményeztek az ügyben.