Családon belüli erőszak: már Szatmár megyében is bevethető az elektronikus nyomkövető


Ahogyan arra korábban a Szatmár.ro is felhívta a figyelmet, 2024. január 1-től immár Szatmár megyében is alkalmazhatóvá vált az elektronikus nyomkövető, közismertebb nevén lábbilincs, mely a bűnelkövetők tartózkodási helyének folyamatos megfigyelését szolgálja.
A Szatmár Megyei Rendőrfelügyelőség a 2023-as év folyamán 210 ideiglenes távoltartási végzést adott ki a bántalmazókkal szemben, ebből 110-et pedig a bíróság is megerősített, meghosszabbítva ezek érvényességi idejét. A hatóság kimutatásából ugyanakkor kiderül az is, hogy a 2023. január 1. és december 31. közötti időszakban összesen 1684 családon belüli erőszakkal kapcsolatos esetben volt szükség rendőri közbelépésre; ezek közül 828 városi környezetben, 856 pedig vidéken történt.
Ugyanezen időszakban 38 családon belüli erőszakkal kapcsolatos bűncselekményt regisztráltak, mely 17-tel több, mint egy évvel korábban. Ez a rendőrség szerint egyrészt megmutatja, hogy mennyire gyakori jelenségről van szó, másrészt arra enged következtetni, hogy az áldozatok egyre nagyobb bizalommal kérnek segítséget a hatóságoktól.
Ami a bántalmazások jellegét illeti, a tavalyi évben 205 testi sértést jegyeztek, azaz 18-cal kevesebbet, mint előző évben, viszont nőtt a fenyegetések száma, méghozzá 27-ről 53-ra. Ezek közül 90-et városi környezetben, 133-at vidéken követtek el, illetve megdöbbentő az is, hogy a 120 otthon elkövetett bántalmazás mellé jutott 103 olyan is, melyet közterületen követtek el. Az áldozatok között volt 167 nő, 28 férfi és 15 kiskorú – derül még ki a rendőrség beszámolójából.
Elérhetővé vált az elektronikus nyomkövető
Az elektronikus nyomkövetők használata nem minősül kényszerintézkedésnek, sokkal inkább egy megfigyelési/felügyeleti módszer, mely növelni fogja a védelemre szoruló személyek biztonságát. A lábbilincs ugyanis segít megelőzni a családon belüli erőszak áldozatai és bántalmazójuk közötti fizikai kapcsolatot, de jó szolgálatot tehetnek az eszközök akkor is, ha például házi őrizetről vagy hatósági felügyeletről van szó.
A megfigyelés egyébként teljesen automatikusan, emberi beavatkozás nélkül zajlik. Amint a nyomkövetővel ellátott személy olyan területre téved, ahová a bírósági határozat értelmében nem lenne szabad, a rendszer azonnal riasztást küld az Elektronikus Megfigyelési Informatikai Rendszer (SIME) és a 112-es egységes segélyhívó diszpécserszolgálatának is, hogy a legközelebbi rendvédelmi szervet a helyszínre irányíthassák, ezzel megelőzve, hogy az agresszor az áldozat közelébe férkőzhessen.