Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Aggasztó számadatok: megszaporodtak a családon belüli erőszakkal kapcsolatos esetek

Bede Emőke
Bede Emőke
Március. 25. 2024. Hétfő 09:19
Aggasztó számadatok: megszaporodtak a családon belüli erőszakkal kapcsolatos esetek

Az idei év első két hónapjában a rendőrök országszerte nem kevesebb mint 19.077 családon belüli erőszakkal kapcsolatos esetben jártak el. Ezek nyomán 1.912 ideiglenes távoltartási végzést állítottak ki, melyek közül 760-at a területileg illetékes bíróság meghosszabbított – derül ki a Román Rendőrség legfrissebb tájékoztatásából.

 

Az említett forrás szerint 2024 első két hónapjában a családon belüli erőszak körébe tartozó bűncselekmények száma az előző év ugyanezen időszakában jegyzett 8719-ehez képest mintegy 6 százalékkal emelkedett, így számuk elérte a 9.272-t. A hatóság adataiból kiderül, hogy a legnagyobb mértékben az ütések és egyéb erőszakos cselekmények száma ugrott meg (5.309-ről 5.516-ra), de egyre több a fenyegetés is (992-ről 1.194-re). E kettő adja a regisztrált bűncselekmények mintegy 73 százalékát.

 

Ami az elkövetés helyét illeti, a rendőrség közölte, hogy 5.122 bűncselekményt városon követtek el, 4.147-et pedig vidéken, valamint azt is tudni lehet, hogy 7.632 a négy fal között történt, 1640 pedig közterületen.

 

A bántalmazó családtagok száma 9.428 volt, a bántalmazottaké pedig 9.810: ebből 6.578 nő, 1.529 kiskorú és 1.702 férfi.

 

A rendőrség tájékoztatása szerint az év első két hónapjában 1.912 ideiglenes távoltartási végzést állítottak ki az egyenruhások, ezek közül 760-at a területileg illetékes bíróság meg is hosszabbított. Sok esetben azonban a bántalmazó családtagokat még egy bírósági végzés sem tartja távol áldozataiktól: két hónap alatt nem kevesebb mint 743 bejelentés érkezett a rendőrséghez arról, hogy az agresszor megszegte a végzésben foglaltakat. A legtöbb ilyen esetre, szám szerint 460-ra egyébként városon került sor, további 283-ra pedig vidéken. A rendőrség közölte azt is, hogy 2024 első két hónapjában összesen 206 esetben vetették be az elektromos nyomkövetőt, közismertebb nevén lábbilincset.

 

Január 1-től Szatmár megyében is alkalmazható a lábbilincset

 

Ahogyan arra korábban a Szatmár.ro is felhívta a figyelmet, 2024. január 1-től immár Szatmár megyében is alkalmazhatóvá vált az elektronikus nyomkövető, közismertebb nevén lábbilincs, mely a bűnelkövetők tartózkodási helyének folyamatos megfigyelését szolgálja.

 

A megfigyelés teljesen automatikusan, emberi beavatkozás nélkül zajlik. Amint a nyomkövetővel ellátott személy olyan területre téved, ahová a bírósági határozat értelmében nem lenne szabad, a rendszer azonnal riasztást küld az Elektronikus Megfigyelési Informatikai Rendszer (SIME) és a 112-es egységes segélyhívó diszpécserszolgálatának is, hogy a legközelebbi rendvédelmi szervet a helyszínre irányíthassák, ezzel megelőzve, hogy az agresszor az áldozat közelébe férkőzhessen.

 

A Szatmár megyei bíróságok már több esetben is döntöttek úgy idén, hogy elektromos nyomkövető viselésére kötelezik a bántalmazó felet. Ezek egyike volt az a februári eset, amikor a Szatmárnémeti Bíróság maximális időtartamú, azaz 12 hónapra szóló távoltartási végzést adott ki annak a férfinak a nevére, aki a régi főtér közelében késsel fenyegette meg volt élettársát. 

 

Az esetre 2024. február 11-én került sor. A szóban forgó nő az egyik pizzéria előtt várta jelenlegi barátját, amikor is a helyszínen felbukkant a volt élettársa. A férfinál egy kés és egy bicska is volt, ezekkel próbálta meg arra kényszeríteni a nőt, hogy szóba álljon vele. Utóbbi azonban nem szeretett volna vele semmiféle formában kommunikálni, ezért elővette a telefonját, hogy tárcsázza a 112-es segélyhívót, a volt élettárs viszont kikapta a kezéből a készüléket és összetörte azt.
 
A nő szerencséjére idő közben odaért a jelenlegi barátja is, aki látva a történteket segítséget kért egy épp abban a körzetben járőröző csendőrpárostól.

 

Az ügyben eljáró bíróság úgy ítélte meg, hogy a férfi a jövőben akár tényleges tettlegességre is válthatja a fenyegetéseket, ezért mindenképp szükség van a maximális időtartamú, azaz 12 hónapra szóló távoltartási végzésre. Ennek értelmében a férfi legfeljebb 100 méterre közelítheti meg volt párját, arról pedig, hogy ezt be is tartsa, az elektronikus lábbilincs fog gondoskodni, melyet Szatmár megyében idén januártól lehet alkalmazni.

 

Az ügyről részletesebben ide kattintva elérhető cikkünkben írtunk.