Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Ciuca: a svéd miniszterelnökkel való megbeszélés egyik fő témája Románia schengeni csatlakozása volt

Ilonczai Gyöngyi
Agerpress
Április. 01. 2023. Szombat 07:55
Ciuca: a svéd miniszterelnökkel való megbeszélés egyik fő témája Románia schengeni csatlakozása volt

Nicolae Ciucă kormányfő kijelentette, hogy az Ulf Kristersson svéd miniszterelnökkel folytatott pénteki megbeszélésének egyik fő témája a román kormány számára prioritást jelentő idei schengeni csatlakozás volt.

 

A svéd hivatali kollégájával közösen tartott sajtótájékoztatón a román kormányfő elmondta, megköszönte a miniszterelnöknek az Európai Unió Tanácsának elnökségét jelenleg betöltő Svédország konstruktív hozzáállását és aktív támogatását a konstruktív megoldások meghatározásában, amelyek lehetővé teszik Románia számára, hogy előrelépést érjen el a csatlakozási folyamatban.

 

'Románia nem része az európai migrációs problémának, de mindenképpen része a megoldásnak. Románia már most felelősségteljesen védi az Európai Unió második legnagyobb szárazföldi határát' - fogalmazott Ciucă.

 

Kiemelte továbbá, hogy a Svéd Királyságban tett munkalátogatásának célja a párbeszéd újjáélesztése és hatékonyabbá tétele nem csupán a kétoldalú együttműködés, hanem az uniós partnerség szintjén is. Románia meg akarja erősíteni a kétoldalú együttműködést politikai, gazdasági és ágazati szinten is.

 

Hozzátette: Románia jövőbeli NATO-szövetségesként tekint Svédországra, és kifejezte azon reményét is, hogy a skandináv állam júliusig, a NATO Vilniusba tervezett csúcstalálkozójáig csatlakozik a Szövetséghez.

 

A megbeszélésen szó volt az Ukrajna elleni orosz agressziós háború súlyos következményeiről és ezek elhárításának módozatairól.

 

'Egyetértettünk abban, hogy továbbra is minden eszközzel és minden szinten támogatnunk kell Ukrajnát, többek között az európai, gazdasági, katonai és humanitárius integráció előmozdításával. E tekintetben beszámoltam arról a többdimenziós támogatásról, amit Románia nyújtott és nyújt Ukrajnának és az ukrán népnek' - magyarázta a román kormányfő.

 

Elmondta, elemezték a Moldovai Köztársaság helyzetét, amely az ukrajnai háború miatt számos kihívással néz szembe.

 

'Az EU Tanácsának támogatását kértük azok szankcionálására, akik destabilizálni akarják a Moldovai Köztársaságot, aláásni alkotmányos rendjét és jogállamiságát. Hangsúlyoztam, hogy Románia aktív támogatója a Moldovai Köztársaság európai integrációjának, és határozottan kiáll amellett, hogy az ország megvédje szuverenitását és területi integritását nemzetközileg elismert határain belül' - szögezte le a kormányfő.