Buzău megyében fizetnek a legtöbbet az ivóvízért. Mutatjuk, hányadik helyen áll Szatmár


A Buzău megyei vízszolgáltató ügyfeleinek kell a legnagyobb tarifát fizetniük az ivóvízért, mintegy 10,06 lejt köbméterenként, áfa nélkül. Nincs sokkal lemaradva azonban Bákó, Brăila, Prahova és Vaslui megye sem, de vajon hányadik a sorban Szatmár? Mutatjuk.
A Közszolgálatások Országos Szabályzó Hatósága (ANRSC) összesítette a romániai ivóvíz- és szennyvíz-szolgálatások január 1-től érvényes díjszabásait. A Buzău megyei vízszolgáltató immár második éve számít a legnagyobb tarifákkal dolgozó cégnek: az ivóvíz köbméteréért áfa nélkül 10,06 lejt fizetnek a fogyasztók, melyhez még jön egy 6,95 lejes szennyvízdíj is. A délkeleti megyében január 1-én lépett érvénybe az új díjszabás.
Bákó megye lakói épp csak egy hajszállal fizetnek kevesebbet: itt az ivóvíz köbméterenkénti ára 9,88 lej áfa nélkül, Brăila, Prahova és Vaslui pedig egyformán 9,66 lejes egységárat alkalmaz.
A lista másik végén a Temes megyei Aquatorontal Kft. áll, amelynek ügyfelei áfa nélkül 3,52 lejt fizetnek egy köbméter ivóvízért, de hasonlóan kedvezményes árral számolva nyithatják meg a csapot Orăștie, Râmnicu Vâlcea és Csíkszereda lakói is.
A Szatmár megyei vízszolgáltató által november 1-től alkalmazott díjszabás az országos középmezőnyben, a 20. helyen áll: az Apaserv az ivóvíz köbméterenkénti, áfa nélküli árát 7,85 lejben határozta meg, a szennyvízdíj pedig 6,84 lej. Ettől pár banival olcsóbb az ivóvíz Máramarosban, ahol a Vital Rt. 7,74 lejért kínálja az ivóvíz köbméterét, a szennyvízdíj pedig 6,30 lej, áfa nélkül. A Szilágy megye vízellátását is biztosító Somes szolgáltató január 1-től 5,98 lejt számláz ki az ívóvízért, 6,35 lejt pedig a szennyvízért, Bihar megyében pedig 6,57 lejbe kerül az ivóvíz köbmétere, szennyvízdíj pedig 5,12 lej.
A teljes lista ide kattintva tekinthető meg.
A szatmáriak több mint fele csapvizet iszik
Egy 2022-es felmérés szerint a szatmáriak 52 százaléka csapvizet iszik, 42 százalékuk a palackozott vízre esküszik, 7 százalékuk pedig más forrásokból szerzi be az ivóvizet. Érdekes módon a csapvízfogyasztók aránya nagyobb a tömbházakban élők körében: míg a blokklakók 54 százaléka issza a csapból folyó vizet, addig a házban élők esetében ez az arány 47 százalék.
A válaszadókat arra is megkérték e felmérés során, hogy egy 1-től 5-ig terjedő skálán értékeljék a közhálózaton elérhető víz minőségét, az 1-es értelemszerűen a „nagyon elégedetlen” választ jelöli, az 5-ös pedig a „nagyon elégedettet”. A nyilatkozók 39 százaléka 5-ösre értékelte a víz minőségét. Az ivóvíz tehát az esetek nagy többségében minőségiként jellemezhető, így talán nem csoda, hogy a szatmáriak jelentősen több csapvizet isznak, mint más városokban, pl. Kolozsváron vagy Zilahon. A felmérésben részt vevőknek ugyanakkor lehetőségük volt rávilágítani a negatív aspektusokra is: a legtöbben azt emelték ki, hogy a víz időnként a szokottnál klórosabb ízű.
Az Apaserv által nyújtott szolgáltatások kapcsán kiderült, hogy a szatmáriak 54 százaléka elégedettségét fejezte ki a víznyomással kapcsolatban, 49 százalékuk elégedett a vízellátás és a csatornaszolgáltatás folyamatosságával is, viszont a hálózat modernizálására fordított befektetéseket már csak a válaszadóknak a 27 százaléka találta elégségesnek.