Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Borzalmas állapotban került állatorvoshoz egy eb. Az állatvédelmi rendőrséget is értesítették

Bede Emőke
Bede Emőke
Szeptember. 28. 2022. Szerda 14:50
Borzalmas állapotban került állatorvoshoz egy eb. Az állatvédelmi rendőrséget is értesítették
Több képet nem teszünk közzé, mert sokak számára felkavaró lehet, viszont a Free Life Egyesület közösségi oldalán meg lehet azokat tekinteni.

A Free Life Állatvédő Egyesület újabb bicskanyitogató esetről számolt be a közösségi oldalán: Szatmárnémetiben, a Closca sugárút környékén egy leírhatatlan, súlyos állapotban levő kutyát fogtak be.


Az ebet az egyesület munkatársai orvoshoz vitték, jelenleg is kezelés alatt áll. S noha gondolhatnánk, hogy e szerencsétlen állat biztosan egész életét az utcákat járva tengette, tévedünk, ugyanis a kutyában az állatorvos a megannyi seb és szőrcsomó alatt egy mikrochipet is talált, azaz valahol van egy tulajdonosa. Annak azonban, hogy ilyen borzalmas állapotba hogy került ez a kutya, csak a fennvaló a megmondhatója, hiszen még a legtöbb, évek óta kóborként élő eb sincs ilyen kritikus helyzetben. Egy biztos: az ügy kapcsán az egyesület értesítette az állatvédelmi rendőrséget, mely remélhetőleg fényt derít rá, hogy mégis ki nem tett eleget állattulajdonosi kötelezettségeinek. Mert bizony ilyenek is vannak, sőt törvény rendelkezik ezekről.


Annak ellenére, hogy a kutyatulajdonosokat törvény kötelezi a rendszeres oltás biztosítására, a mikrochipes megjelölésre és a négylábúak ivartalanítására, ezekről a feladatokról legtöbben akarva-akaratlanul nem vesznek tudomást, és magát a kutyaelhagyást sem tekintik szabálysértésnek, legyen szó fajtatiszta vagy keverék, városi vagy falusi ebről. Ennek pedig óhatatlanul is a nem kívánt szaporulat az egyik kelletlen következménye, melyet sokan sokféleképpen orvosolnak. Ki emberségesebben, ki kegyetlen módszereket választva.
 
Utóbbiak közé tartozik többek az a módszer, mellyel egyre többször találkozunk Szatmárnémetiben is: a „gazdi” zsákba vagy dobozba teszi az apró, alig pár napos kutyakölyköket, majd kirakja őket egy szemetes konténerbe, a Szamos-part egyik bokra alatt, vagy egy árokba, ha pedig valaki a felnőtt, esetleg megöregedett kedvencre un rá, akkor nem ritkán csak kiteszi az út mellett, a sors kezére bízva az állatot.


Bár a kutyakérdés igencsak megosztja a lakosságot, talán abban mégis mindenki egyetért, hogy az ilyen helyzetek egyértelműen elkerülhetőek lennének, ha a kutyatartók eleget tennének kötelességüknek és ivartalanítanák a kiskedvenceket. A fiatal korban (ivarérés előtt) végzett ivartalanításnak nincs ismert negatív mellékhatása a hobbi célból tartott kutyákra, viszont a gazdát megkíméli a kölykök felnevelése és gazdák keresésének feladatától. A várost pedig attól, hogy gazdátlan, legtöbbször csoportokban bolyongó kutyák garázdálkodjanak az utcákon.
 
Ne feledjük tehát: az ember nem csak egy „házőrzőt” vagy „kapucsengőt” fogad örökbe vagy vásárol, ha ebet vesz maga mellé, hanem jó esetben hosszú évekre egy négylábú barátot is választ magának, akiért tetszik, nem tetszik, a tulajdonos bizony felelősséggel tartozik.