Bőkezűek a romániaiak, ha nászajándékról van szó

2020-ban a koronavírus-járvány megfékezése érdekében bevezetett korlátozások miatt rengetek esküvőt voltak kénytelenek elnapolni a párok, így a pandémia első évében mindössze 81.343 házasságkötés történt Romániában, 2021-ben azonban, a járványügyi intézkedések fokozatos enyhítésének köszönhetően közel 33 ezerrel több alkalommal mondták ki a boldogító igent.
Szatmár megyében 2020-ban mindössze 1303 házasságot jegyeztek be, egy évvel később azonban már 1941 pár járult az anyakönyvvezető, a jegyző vagy alkalomadtán a polgármester elé. S noha nem kizárt, hogy az újdonsült házaspárok egy része nem szervezett világra szóló lakodalmat, érdemes azért megnézni, hogyan is alakulnak Romániában és a nagyvilágban az ajándékozásra vonatkozó szokások.
Az economica.net által idézett Revolut-felmérés szerint Németországban legszívesebben készpénzt ajándékoznak az ifjú párnak a vendégek, melyet egy kifejezetten egy erre a célra szolgáló fadobozkába dobnak be, de Japánban és Portugáliában is előszeretettel választják még a készpénzes megoldást.
Dél-Olaszországban a lagzi végén egy borítékban szokás átadni a pénzt, így biztosan nem kallódnak el a bankók a parti hevében. Lengyelországban is borítékban adják át a pénzt, viszont nem a buli, hanem a templomi szertartás végén vagy esetleg az étterembe érkezéskor. A családtagok és a barátok díszsorfalat alkotnak, s ahogy az ifjú pár áthalad közöttük, a vendégek átnyújtják a nászajándékot, melyet többnyire egy-egy virágcsokorral is kísérnek.
Ausztráliában a házaspárt készpénzzel, de akár tárgyi ajándékokkal is meg lehet lepni, viszont a preferált opciót általában feltüntetik a meghívóban, sőt az sem ritka, hogy magát a bankszámlaszámot is feltüntetik, ahová a pénzajándékot várják.
De vajon mennyi az annyi?
Németországban és az északi államokban a legszűkmarkúbbak a vendégek. Amennyiben valaki nem tartozik a közvetlen családhoz, hanem pl. kolléga vagy távolabbi ismerős, a nászajándék értéke mindössze 30-70 euró között mozog. A közeli barátok és a családtagok ezzel szemben legalább 100 eurót ajánlanak fel az ifjú párnak.
Lengyelországban, Írországban, Litvániában és Spanyolországban a meghívottaknak legalább 50 eurót illik dobni a ládikóba annak érdekében, hogy az ünnepi menü költségeit fedezzék, viszont a legtöbben 100-200 eurónyi összeggel ajándékozzák meg a fiatalokat. Hogy pontosan mennyivel, azt nagyban befolyásolja a vendég és a házaspár közötti kapcsolat típusa. Portugáliában a nászajándékba szánt összeg legalább 125 eurótól indul fejenként, viszont az íratlan szabály az, hogy a menü árán felül még legalább 25 százalékot kell tenni, hogy a házaspár maradjon is valamivel a cech rendezése után.
A románok egészen bőkezűek, ha nászajándékról van szó. Személyeként 100 és 500 euró között mozog a borítékba tett összeg annak függvényében, hogy a vendég mennyire közeli hozzátartozója vagy barátja a párnak. A menü árát mindenképp illik kifizetni, de erősen ajánlott olyan összeget ajándékozni, hogy a fiatal házasok zsebében is maradjon valami.
Ugyanakkor néhány országban elterjedtek az úgynevezett nászajándéklisták is, melyeket a párok már jóval az esküvő előtt közzétesznek, a meghívottak pedig ezekről a listákról választhatják ki, hogy mivel szeretnék megajándékozni a fiatalokat. Noha elsőre furcsa lehet számunkra ez a megoldás, viszont így elkerülhető, hogy a vendégek a pár számára felesleges tárgyi ajándékokat vagy ugyanabból az ajándékból két-három darabot is vásároljanak.
Az ajándékozási szokások tehát országról országra változnak, azonban egy biztos: üres borítékot átadni az ifjú párnak roppant kellemetlen mindkét fél számára.