Mérleget vont az Élet Fája Egyesült: 70 tanintézménnyel és 148 önkéntessel dolgoztak együtt a 2023-as évben - Képgaléria


Évzáró konferencia keretében értékelte az idei esztendőben elért eredményeket az Élet Fája Környezetvédelmi és Humanitárius Egyesület, majd díjazta azokat a partnereket és önkénteseket is, akik nélkül nem valósulhatott volna meg mindaz, amit a 2023-as évre célul tűztek ki az év elején.
Az évzáró eseménynek kedd délután a szatmárnémeti Megmaradás Háza adott otthon, itt gyűltek össze azok a meghívottak, akik valamilyen formában kivették részüket az egyesület egész éves munkájából.
Elsőként Békéssy Erzsébet, az Élet Fája Egyesület elnöke köszöntötte az egybegyűlteket, majd elmondta, annak idején 3 alapítótag munkájának köszönhetően jött létre ez a szervezet, mely évről évre úgy növekedett, akár a fák koronája, mára pedig 148 tagot számlál, ami egy kivételes eredmény. Az elmúlt években megannyi eredményes projektet sikerült véghez vinni azoknak köszönhetően, akik szívügyüknek érezték a környezetvédelmet és azokat az értékeket, amelyeket az egyesület képviselt. Így volt ez 2023-ban is, amely szintén egy eredményes esztendő volt.
Az egyesület elnöke hozzátette, 2023-ban összesen 20 különböző akciót sikerült lebonyolítani, olyan projektek keretében mint a „Légy te a változás, értem, érted és egy zöldebb jövőért” környezetvédelmi projekt 3. kiadásában, az „Egy műanyagmentes Szamos” elnevezésű projektben, melyet az Erdélyi Kárpát Egyesülettel és a Multisalva Egyesülettel közösen, a Lidl Románia támogatásával vittek véghez, illetve az idei e-hulladék gyűjtő program során.
Ezeket a kezdeményezéseket 17 közigazgatási egység, valamint 70 köz- és tanintézmény támogatásával sikerült lebonyolítani. A munkában az egyesület 148 önkéntese vett részt, közülük 50-en egyetlen lehetőséget sem hagytak ki, hogy jelenlétükkel aktívan segítsék a munkát.
Ezt követően Márk-Nagy János, az Erdélyi Kárpát Egyesület szatmári szervezetének elnöke az „Egy műanyagmentes Szamos” elnevezésű projekt eredményeit ismertette, rámutatva, hogy a kezdeményezés jóvoltából mintegy 2000 fiatalt sikerült elérni, 37 tanintézményben. A projekt célja a mikro- és makroműanyag szennyezés visszaszorításának elősegítése volt, melyet edukációs módszerekkel, valamit közös szemétgyűjtéssel és a témában vágó kiállítással igyekeztek előmozdítani.
A projekt sikerén felbuzdulva a szervezők remélik, a jövő évben is sikerül finanszírozást szerezni a pályázat következő kiadásának megszervezésére.
Ez után ismét Békéssy Erzsébet szólt a jelenlévőkhöz, bemutatva az idei elektromos és elektronikai hulladékgyűjtő akció eredményeit: a 33 Szatmár megyei tanintézménnyel, 17 közigazgatási egységgel, az Alpin Kft.-vel és a Waste Management Smart Solutions Kft.-vel együttműködve lebonyolított akciósorozat alkalmai során idén nem kevesebb mint 42 tonna e-hulladékot sikerült összegyűjteni.
Természetesen a befektetett munka nem maradt jutalom nélkül, az értékelő beszédeket követően az egyesület díjazta mindazokat, akik kivették részüket a fent említett akciókból: annak az összesen 70 tanintézménynek a képviselőit, akik részt vettek egyik vagy másik projektben, illetve azokat az aktív önkénteseket, akik nélkül nem lett volna olyan gördülékeny a munka.
Az e-hulladékgyűjtő kampány apropóján jutalmat kaptak azok a tanintézmények is, amelyek mennyiség tekintetében a legtöbb hulladékot gyűjtötték össze, ezek értékes elektronikai eszközöket kaptak ajándékba, melyeknek az iskola, vagy egy-egy adott óvodai csoport egyaránt örülhet.
Az óvodák közül első díjban részesültek a Draga Mea és a Voinicelul napközik, második helyezést a Castelul Fermecat és a 33-as Számú Napközi kaptak.
Az iskolák közül a legnagyobb mennyiségű e-hulladék a Vetési Általános Iskolában gyűlt, második helyezést a Ion Cranga Általános Iskola, a Lucian Blaga Általános Iskola, valamint a Pusztadaróci Általános Iskola kaptak, míg 3. hellyel az Avram Iancu Általános Iskolát és a sárközi Petőfi Sándor Általános iskolát díjazták.
Az ajándéktárgyakat a Waste Management Smart Solutions Kft. ajánlotta fel a tíz nyertes tanintézménynek.
A díjak átadását követően az egyesület átadta az év önkéntesének járó díjat is, melyet idén Matei Aurica, a Lucian Blaga Általános Iskola biológia szakos tanárnője kapott meg. A trófea mellé egy 500 lejes vásárlási utalvány is társult.
Az egyesület évértékelő eseményeinek elmaradhatatlan mozzanata az óvári Stefánia Gyermekotthon lakóinak meghitt ünnepi köszöntője: a karácsony üzenetét természetesen idén is ének formájában hozták el, amit a Hám János Líceum diákjai által díszített fenyő mellett adtak át a közönségnek. A diákok köszöntését az Élet Fája Egyesület ajándékcsomagokkal jutalmazta.