Az ukránok szimulációja szerint egy nukleáris katasztrófa esetén Romániát is elérné a radioaktív szennyezés


Az nyilvánvaló, hogy ha a zaporizzsjai atomerőműnél nukleáris katasztrófa történne, a radioaktív szennyezés elsősorban Ukrajnát, illetve a szomszédos országokat érintené, most viszont az ukrán hidrometeorológusok le is modellezték, pontosan merre haladna a radioaktív felhő.
A tudósok a szimuláció során elsősorban az elmúlt napok, pontosabban szólva az augusztus 15. és 18. közötti időszak időjárási viszonyait vették alapul. Számításaik szerint a radioaktív szennyezés a Balti-tengerig, északra, Észtországig, Lettországig, Litvániáig és Lengyelországig, valamint Fehéroroszországig is eljuthatna, nyugat felé haladva pedig Moldova, Románia, Szerbia, Szlovákia, Magyarország és a Cseh Köztársaság területére is kiterjedne a nukleáris katasztrófa sugárzása.
Romániát illetően a szimuláció szerint a szennyezés először az ország északi és északnyugati részét érné el, majd fokozatosan terjedne tovább délnyugatra is.
Az atomerőműről is tárgyalt Zelenszkij
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megbeszélést folytatott csütörtökön a nyugat-ukrajnai Lvivben Recep Tayyip Erdogan török államfővel, megvitatták a védelmi együttműködést, az Oroszországi Föderáció "nukleáris zsarolását" és az ukrajnai gabonaexport kérdéseit - jelentette az Interfax-Ukrajina hírügynökség az ukrán elnök honlapján kiadott közleményre hivatkozva.
A megbeszélésen megvitatták a zaporizzsjai atomerőmű körüli helyzetet, valamint az Oroszországi Föderáció - ukrán szóhasználat szerinti - nukleáris zsarolását. Zelenszkij hangsúlyozta, hogy az orosz "nukleáris zsarolás" a zaporizzsjai atomerőműben az egyik legnagyobb kockázat, amelyet Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja teremtett és az országoknak kemény és következetes választ kell adniuk bármilyen, a nukleáris biztonságot fenyegető lépésre, hogy időben megállítsák azt. Az ukrán elnök hangsúlyozta, hogy Oroszországnak azonnal ki kell vonnia csapatait az atomerőmű területéről.
Zelenszkij Erdogan előtt António Guterres ENSZ-főtitkárral tárgyalt négyszemközt, majd mindhárman közös megbeszélést tartottak. Guterres - a CNN beszámolója szerint, amelyből a Jevropejszka Pravda hírportál idézett - a találkozó után figyelmeztetett, hogy a zaporizzsjai atomerőműben bekövetkező bármilyen károkozás "öngyilkossággal" érne fel. Az ENSZ-főtitkár szorgalmazta az atomerőmű körüli terület "demilitarizálását" és leszögezte, hogy sürgősen megállapodásra van szükség a nukleáris létesítmény tisztán polgári infrastruktúraként való helyreállításához és a régió biztonságának szavatolásához.
Kijelentette, hogy az ENSZ támogatja a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) küldöttségének Kijevből az atomerőműbe történő látogatását, amennyiben ezzel Oroszország és Ukrajna is egyetért. A főtitkár szerint mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy az atomerőmű létesítményei, területe ne legyen "katonai műveletek tárgya". Sürgette, hogy a katonákat és a haditechnikát vonják ki az erőmű területéről.