Az SNI-s gyerekek is lehetőséget kapnak az önfeledt síelésre


A Caiac SMile edzőinek és önkénteseinek köszönhetően a Szatmár megyei Inkluzív Oktatási Központ mintegy 200, speciális nevelési igényű diákja ismerkedhet meg a síelés mikéntjével. A projekt február 17-én indult, s az első napon az avasfelsőfalui SNI-s gyerekek, illetve hat kísérőjük szánthatta a kapnikbányai sípálya havát.
A program, melyet a Szatmár Megyei Tanáccsal partnerségben valósít meg a nevezett egyesület, az idei szezon végéig tart majd, kedvezményezettjei pedig a speciális nevelési igényű gyerekek, azaz pl. akik autizmus spektrumzavarral, Down-kórral vagy egyéb értelmi- és viselkedési zavarral kénytelenek együtt élni.
A programban részt vevő gyerekeket tanítóik kísérték el a nem mindennapi tapasztalatszerzésre. „Hihetetlen élményekben volt részünk a kapnikbányai sípályán. Nagy örömünkre szolgált, hogy a gyerekeket síléceken látjuk, illetve boldogan szemléltük azt is, ahogy barátkoznak, ahogy segítik egymást és ahogy minden pillanatot teljes lényükkel megélnek” – mondta el az avasfelsőfalui speciális osztályt kísérő pedagógus, Laura Dogeanu. Hozzátette, 14 speciális nevelési igényű gyerekkel vettek részt a programban, és biztos benne, hogy a pályán szerzett tudás mellett ez a felejthetetlen élményekkel teli nap rendkívül sokat segített a csoport összekovácsolódásában is. Dogeanu zárszóként köszönetet mondott a Caiac SMile csapatának, melyek tapasztalatukat és tudásukat felhasználva fülig érő mosolyt csaltak a gyerekek arcára.
Az elmúlt időszakban a Caiac SMile Egyesület és a Szatmár Megyei Tanács már többször működött együtt olyan téli és nyári programok megvalósításában, melyeknek kedvezményezettjei a fogyatékkal élő személyek. Ennek köszönhetően a megyében élő SNI-s gyerekek és fiatalok a sí mellett például már azt is megtapasztalhatták, milyen a kajakozás. A 2018-ban létrejött nonprofit szervezet azonban nem csak a speciális nevelési igényű gyerekeknek nyújt olyan lehetőségeket, melyek által életre szóló élményeket szerezhetnek, hanem azoknak is, akik hátrányos helyzetű családokban vagy állami gondozásban élnek.
„Minden esemény, melyet megszervezünk, megmutatja, mennyire nagy szükség van ilyen tevékenységekre Romániában. A sípályán látott örömöt nehéz szavakkal leírni. Örülnek a szabadságnak, a függetlenségnek, melyet e sport nyújt nekik. Mi, a Caiac SMile csapat tagjai minden eseménybe beletesszük szívünket-lelkünket, és teljes mértékben ott állunk ezen speciális emberek mellett, akiktől mi magunk is sokat tanulunk, hiszen mindegyiküknek hihetetlen élettörténete van” – mondta el Ionut Stancovici, az egyesület elnöke.