Az ősitől a kortársig: Jelek és szimbólumok kutatása a művészetben


Február 23-án, pénteken 17 órakor a Szatmár Megyei Múzeum képzőművészeti részlegén három kortárs művésznek nyílik kiállítása.
A történelem során a művészet kommunikációs eszközként és eszmék, érzelmek és az emberi önazonosság kifejezésének eszközeként szolgált. Őseink barlangfestményeitől a kortárs műalkotásokig jeleket és szimbólumokat használtak mély üzenetek közvetítésére, valamint a társadalmi, kulturális és spirituális változások tükrözésére.
Az ősi művészetben a jeleknek és szimbólumoknak gyakran gyakorlati és rituális szerepük volt, vallási hiedelmeket, mítoszokat és hagyományokat fejeztek ki. Ezek a vizuális ábrázolások elengedhetetlenek voltak az ókori közösségek történetének és mindennapi életének megörökítéséhez.
A társadalom fejlődésével a jelek és szimbólumok továbbra is jelen voltak a művészetben, de gyakran új jelentés- és értelmezési lehetőségekre tettek szert. A három kortárs kiállító művész gyakran egy globális és egymással összefüggő világ kontextusában kutatja ezeket az elemeket, felhasználva őket az ősi szimbolikus kommunikáció bírálatára, fejlesztésére és a mindennapi megértésbe való visszavezetésére, társadalmi és politikai kérdések előtérbe helyezésére, vagy az identitás és a spiritualitás feltárására a modern világban.
Így az ősi hieroglifáktól és szimbolikus festményektől a digitális műalkotásokig és a kortárs installációkig a jelek és szimbólumok olyan univerzális nyelv elemei maradnak, amely továbbra is inspirálóan hat és kihívást jelent a vizuális művészeti világ megértésében és reflexiójában.
Művészi megközelítésünk ezeket a szempontokat igyekszik átfogni és egy kortárs éllel rendelkező kontemplatív zónába szeretné elkalauzolni a nézőt.
A szervezők mindenkit szeretettel várnak!