Az ország legjobbra értékeltjei között Nagykároly dendrológiai parkja


Az áprilisi hónap meglepően meleg, már-már nyárra emlékeztető meleggel köszöntött be, és az előttünk álló egy-két napnyi esős időjárást leszámítva a következő héten is hasonlóan kellemes időjárásban lehet részünk. Nincs is ennél jobb alkalom arra, hogy az ember kikapcsolódjon és a szabad levegőn, egy kellemes környezetben tegyen egy sétát.
A késő tavaszias idő beköszöntével a clubulcopiilor.ro összeállítást készített, melyben Románia botanikus kertjeit és dendrológiai parkjait vették lajstromba annak függvényében, hogy a Google-felhasználók hány pontra értékelték az adott létesítményt.
Mint írják, az ország botanikus kertjeivel és dendrológiai parkjaival kapcsolatban a Google Maps több mint 75.000 értékelést tartalmaz, a clubulcopiilor.ro munkatársai azonban a rangsorolás során csak azokat a kerteket és parkokat tették mérlegre, amelyek mostanra legalább 100 értékelést gyűjtöttek. Az első helyekre értelemszerűen a legjobbra értékelt létesítmények kerültek, majd sorban következtek a többiek a saját pontszámaik alapján, ahol pedig pontegyenlőség alakult ki, ott azt a kertet vagy parkot sorolták előbbre, amely több értékeléssel rendelkezik.
Ennek megfelelően, a legjobbra értékelt botanikus kertek és dendrológiai parkok Jászvásár, Craiova, Vajdahunyad, Nagykároly és Chitila városában vannak. Az említettek mindannyian 4,7-es értékelésre tettek szert a maximális 5-ből. Ennek kapcsán a rangsor készítői megjegyzik, kellemes meglepetés volt számukra, hogy az olyan kis- és közepes méretű városok parkjai és kertjei is az élmezőnyben végeztek, mint pl. Vajdahunyad vagy Nagykároly, melyek a rengeteg pozitív értékelésnek köszönhetően Románia legszebb és legjobban gondozott parkjai közé kerültek.
A nagykárolyi dendrológiai parkot ez idáig 2258-an értékelték a Google felületén, s mint említettük, a kapott pontszám 4,7 a maximális 5-ből. A visitcarei.ro oldalon elérhető ismertető szerint a park Románia egyik legrégebbi parkja, 1698-ban alakították ki. A város szívében található zöld oázisban több mint 200 egzotikus fa és cserje csodálható meg, amelyek közül néhány az egész kontinensen ritkaságszámba megy. A Károlyi-kastély körül több mint 300 éve egy barokk stílusú kert terült el, amelyet az 1790-es években angol stílusúvá alakítottak át. A kertben volt egy üvegház is, egzotikus növényekkel. Figyelembe véve a kertben található ritka növényeket (208 faj és számos alfaj), a nagykárolyi parkot, mely mintegy 10 hektáron terül el, 1982-ben védett dendrológiai parkká nyilvánították.
A park egyik legfőbb látványossága a kastély előtt található öreg platán, melyet 1810-ben ültették és átmérője 205 cm.