Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Az öngyilkosságok számát tekintve Szatmár megye dobogós helyen áll

Bede Emőke
Bede Emőke
Szeptember. 13. 2023. Szerda 11:14
Az öngyilkosságok számát tekintve Szatmár megye dobogós helyen áll
Illusztráció.

Az öngyilkosságok megelőzésének világnapján, szeptember 10-én az Eurostat részletes adatokat tett közzé arról, hogyan alakul az életüket önként eldobó lakosok aránya az egyes régiókban. Mint kiderült, a legtöbb öngyilkosságot a magyarországi Dél-Alföldön jegyzik, a Szatmár megyét is tartalmazó északnyugati régióban azonban az uniós átlag alatt áll a ráta.


Adataik szerint 2020-ban 47.252 öngyilkosságot követtek el az Európai Unióban, mely az éves elhalálozások 0,9 százalékát adja. Ez azt jelenti, hogy minden 100.000 lakosra 10,2 eset jut. Az egy évvel korábban jegyzett adatokhoz igazodva, továbbra is a férfiak körében történik a legtöbb öngyilkosság: az összes esetek 77,1 százalékát férfiak követik el.


Az Eurostat kitér arra is, hogy 2011-hez képest 13,5 százalékkal, szám szerint 7371 fővel csökkent azok száma, akik önként léptek ki az életből. 

 

A tagállamokat tekintve Litvániában regisztrálták a legmagasabb öngyilkossági rátát, itt 100.000 lakosra 21,3 eset jut. A litvánokat Magyarország követi (17,1), majd érkezik Szlovénia (17) és Észtország is (16,3). A lista másik végén Ciprust találjuk, ahol mindössze 3,5 öngyilkosság jut 100.000 főre számítva, Máltán és Görögországban is csak 4, Olaszországban 5,6, Szlovákiában pedig 6,9.


Regionális bontásban nézve azonban Magyarország áll az élen, ahol a Dél-Alföldön nem kevesebb mint 23,9 öngyilkosság jut 100.000 lakosra, de az élmezőnyben találjuk az Észak-Alföldet is, ahol a vizsgált arány 20,6. Romániát, azon belül is a Szatmár megyét magába foglaló északnyugati régióban 9,04-es arányt jegyeztek, azaz az uniós átlag alatt állunk e tekintetben.


A legtöbben önakasztással végeznek magukkal

 

Sajnos Romániai szinten sincsenek sokkal frissebb adatok az öngyilkosságokat illetően, a Mina Minovici Országos Törvényszéki Orvostani Intézet 2020 óta nem tett közre újabb frissítést. Legutóbbi, 2019-re vonatkozó jelentésükből azonban kiderül, a legtöbben Bukarestben dobták el önmaguktól az életet, a fővárosban ugyanis egyetlen év alatt nem kevesebb mint 148-an lettek öngyilkosok. Bukarestet Szatmár megye követi, ahol 2019-ben 89-en követtek el öngyilkosságot, majd következik Hargita 79 esettel és Galati 77-tel. A lista másik végén, a sereghajtók között először is Vaslui megyét találjuk, ahol csupán 15 önkezű halált jegyeztek, Krasszó-Szörény 16 esettel szerepel a listán, Calarasi pedig 22-vel.

 

Ugyanezen jelentésből azt is tudni lehet, hogy hogy Szatmár megyében a legtöbben, szám szerint 48-an az önakasztás mellett döntöttek, 17-en vízbe ölték magukat, ugyanennyien mérgezés által dobták el életüket, 4-en felvágták az ereiket, illetve egy-egy példa volt a magasból leugrásra, az áramütésre és az égési sérülések általi öngyilkosságra is.

 

Mihai Copaceanu pszichológus szerint a férfiak körében – jellemükből adódóan – a leggyakoribb öngyilkossági módszer az önakasztás, a nők többsége pedig inkább a kevésbé erőszakos önmérgezés által dobja el magától az életet. Az, hogy egy nő például vonat elé vesse magát egy leugorjon egy magas épületről, rendkívül ritkának számít.

 

Copaceanu hangsúlyozta továbbá, hogy rendkívül komolyan kell venni már az öngyilkossági kísérletet is, illetve azon fiatalokra is nagy figyelmet kell fordítani, akik különféle eszközökkel, például borotvapengével vagdossák a karjukat, ezzel önsértést követve el. Fontos tudni, hogy egy szuicid személy elsődleges célja nem az, hogy eldobja életét, hanem az, hogy megszabaduljon az őt gyötrő lelki szenvedésektől. A pszichológus szerint társadalmunkban még mindig él egyfajta szkepticizmus, melynek okán az öngyilkossággal kísérleteket nem veszik komolyan, hanem tévesen csupán arra irányuló próbálkozásnak tekintik azt, hogy az illető felhívja magára a figyelmet. A pszichológus arra a szomorú statisztikára is emlékeztetett, hogy Románia európai szinten is az elsők között van a 15 év alatti, szuicid gondolatokkal küzdő gyerekek arányát tekintve.