Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Az ombudsman hivatalból vizsgálatot indított a kábítószeres, agresszív családfő ügyében

Bede Emőke
Bede Emőke
November. 27. 2024. Szerda 08:24
Az ombudsman hivatalból vizsgálatot indított a kábítószeres, agresszív családfő ügyében

A Nép Ügyvédjének nagyváradi irodája hivatalból eljárást indított egy Szatmár megyei, családon belüli erőszakkal és kábítószer-használattal kapcsolatos ügyben, a bántalmazó családfő ugyanis a gyanújuk szerint megsértette Románia alkotmányának 49., gyermekek és fiatalok oltalmazására vonatkozó szakaszát, valamint a 22., az élethez és a fizikai és pszichikai integritáshoz való jogról szóló szakaszt.

 

A Renate Weber által kezdeményezett vizsgálat első lépéseként a nagykárolyi ügyészségtől kikérték mindazon személyek adatait, akik a családon belüli erőszak ügyében indított nyomozásban érintettek, valamint Szopor község polgármesteri hivatala is megküldte az ombudsman által bekért szociális ankétot.

 

A szociális jelentésből kiderül, hogy az érintett családban három gyermek él, akik rendszeresen járnak óvodába/iskolába, illetve annak rendje és módja szerint be vannak jelentkezve a háziorvoshoz is. Az anként készítője szerint a gyerekek jelenleg biztonságos közegben élnek, és amennyiben az édesanya vagy a gyerekek igénylik, készek számukra pszichológiai tanácsadást is biztosítani.

 

Ezzel párhuzamosan a Renate Weber által vezetett intézmény felvette a kapcsolatot a Szatmár Megyei Gyermekvédelmi- és Szociális Igazgatósággal (DGASPC) is. Mint kiderült, az ombudsmani jelzés előtt a család nem került be az igazgatóság látómezejébe, viszont mostanra felvették a kapcsolatot a háromgyermekes édesanyával. A nő elmondta, hogy férje 14 éves kora óta szerhasználó, viszont 2021 óta a férfi a korábbinál jóval több, heti 2-3 alkalommal is drogozott. A fizikai bántalmazás már a kapcsolatuk kezdete óta jellemző volt, melynek okán a nő többször is feljelentést tett a férje ellen, ám ezeket végül mindig visszavonta, hogy ne ártson neki. Többször is megpróbált a férfival szakítani, viszont végül minden alkalommal megbocsátott neki.

 

Az édesanya és három gyermeke jelenleg az anyai nagyszülőknél élnek, ugyanis a nagykárolyi bíróság nemrégiben 6 hónapra szóló távoltartási végzést adott ki, melynek értelmében a férfi legfeljebb 100 méterre közelítheti meg a feleségét. A határozatba a gyerekeket nem foglalták bele, mert az ügyészség szerint a kicsiket a családfő sosem bántotta.

 

A DGASPC szakemberei által készített jelentés szerint a két idősebb gyerekre nagy hatással volt, hogy szemtanúi voltak édesanyjuk bántalmazásának, ennek ellenére az édesapjukhoz is ragaszkodnak. Pszichológiai, érzelmi és szociális szempontból megfelelően fejlettek, tisztelettel viseltetnek az idősek iránt is, és rendszeresen járnak óvodába/iskolába. A szakemberek szerint az apa sem verbális, sem fizikális erőszakot nem alkalmazott a gyerekekkel szemben.

 

Noha egy darabig úgy látszott, hogy az édesanya végre kilép a bántalmazó kapcsolatból - beadta a válókeresetet - , mostanra azonban kibékültek, ugyanis a nő szerint a férfi a kórházban kapott kezelés hatására elindult a jó irányba, és a szülők arra is hajlandóak, hogy problémáikat pszichoterápián dolgozzák fel. Mindezeket figyelembe véve a gyermekvédelmi igazgatóság úgy ítélte meg, hogy nem indokolt kiemelni a gyerekeket a családból.

 

Az ombudsman ennek ellenére egy sor javaslatot fogalmazott meg a község polgármesteri hivatalának. Arra szólították fel őket, hogy a továbbiakban is kísérjék figyelemmel a család helyzetét, és bizonyosodjanak meg róla, hogy a gyermekek alkotmányos jogait tiszteletben tartják. Szükség esetén nyújtsanak a szülőknek és nagyszülőknek segítséget annak érdekében, hogy elkerüljék az olyan élethelyzeteket, amelyek hátrányosan befolyásolnák a fejlődésüket, amennyiben pedig úgy ítélik meg, hogy a biztonságos családi környezet mégsem adott a gyerekek számára, értesítsék az ügyről a DGASPC-t és magát a Nép Ügyvédjét is - derül ki a Renate Weber által szignózott hivatalos ajánlásból.