Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Az erdélyi kisebbségi színházakról Budapesten

Bajnai Botond
Közlemény
Május. 02. 2025. Péntek 07:55
Az erdélyi kisebbségi színházakról Budapesten

A Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján a romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.

Budapesten, a Nemzeti Színházban tartották a napokban a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóját, melynek célja egy rendszeres párbeszéd elindítása, de akár egy nemzetközi színházi szövetség létrehozása is, a világ kisebbségi színházai számára.  

Az eseményen a romániai magyar kisebbségi színházak helyzetéről, illetve az Interetnikai Fesztiválról Bessenyei Gedő István, a Harag György Társulat művészeti igazgatója beszélt, a szervezők felkérésére.

Előadásában a szatmári magyar társulat igazgatója rámutatott: mi sem bizonyítja jobban azt, hogy az erdélyi magyarság mennyire ragaszkodik a színházi kultúrájához, mint az, hogy az erdélyi – Kolozsváron, 1792-ben létrehozott – nemzeti színház majdnem fél évszázaddal korábban alakult meg, mint a budapesti. Az előadásban áttekintést nyújtott a Romániában működő kisebbségi színházakról is. Mint ismeretes ugyanis, Romániában a magyar kisebbségi színházak mellett jelen van a német, a zsidó és a roma színjátszás intézményrendszere is.

 


Jelenleg az országban tíz, állandó társulattal rendelkező magyar kőszínház van (a korábban projektszínházként is működő kézdivásárhelyi színház szervezeti átalakulása óta), de további négy független magyar társulat és hat állandó bábszínházi társulat is működik, utóbbiak közül közül három külön intézményként, három pedig tagozatként működik. Két színiegyetem, két egyetemi színpaddal gazdagítja a palettát, amelynek két magyar kortárs táncműhely és hat néptáncműhely is része – ezek közül a Nagyvárad Táncegyüttes vegyes profilú műhely. Bessenyei Gedő István részletesen bemutatta továbbá az erdélyi kisebbségi színházak fenntartói rendszerét is (minisztériumi, önkormányzati és alapítványi vagy egyesületi hátterű, független színházak).

Az kisebbségi színjátszással kapcsolatos előadás másik fontos része az Interetnikai Színházi Fesztivál bemutatása volt. A kisebbségi színházak találkozóhelyének számító seregszemle utóbbi négy kiadásából hármat Szatmárnémetiben szervezték meg. Legutóbb több mint 600 művész közreműködésével, több mint 5000 néző részvételével zajlott a fesztivál, amelyen 24 társulat 26 előadást mutatott be. Szó esett továbbá Szatmárnémetiről, mint multikulturális színházi fesztiválterepről, ahol a nagyszámú magyarság mellett Románia második legnagyobb német közössége él, illetve ma is pezsgő, nagy multú zsidó közösség, amelynek története a szatmári színjátszáséval is szorosan összefonódott.

Bessenyei Gedő István beszélt a MASZÍN magyar színházi szövetségről is, melynek megalapításáról 2016-ban született döntés, épp Szatmárnémetiben – az alapítás 2017-ben történt meg Sepsiszentgyörgyön. A szövetség azóta több fesztivált is létrehozott, illetve magára vállalt: az említett IFeszt mellett a belső szakmai párbeszédet képviselő MaFesztet és a bukaresti román szakma és fesztiválközönség felé nyitó BukFesztet is.

A Harag György Társulat igazgatója reményét fejezte ki annak kapcsán, hogy a román fővárosban tartott fesztivál mintájára a jövőben talán Budapesten is megmutatkozhatnak majd az erdélyi színházi szövetség tagszínházai, az erdélyi magyar színjátszás híd-szerepét hangsúlyozandó, a magyar és a román színházi kultúra között.