Az energiaárakról és az aktuális beruházásokról is szó esett a Kossuth-kerti fórumon


A 21. Partiumi Magyar Napok zárónapján, vasárnap délután ismét megszervezésre került a „Legyen helyi vezetőink vendége egy fröccsre!” elnevezésű, kötetlen hangvételű beszélgetés, melyen az érdeklődők Pataki Csabával, a Szatmár Megyei Tanács elnökével, Kereskényi Gáborral, Szatmárnémeti polgármesterével, Maskulik Csabával, Szatmárnémeti város menedzserével, Kovács Mátéval, Szatmár megye menedzserével, Altfatter Tamás helyettes kormánymegbízottal, Nagy Szabolcs és Magyar Lóránd parlamenti képviselőkkel, valamint Turos Lóránd szenátorral vitathatták meg a számukra fontos kérdéseket.
A Partiumi Borudvarban tartott fórum első felében az RMDSZ-es politikusuk azon feszült helyzetet kommentálták, mely a hét elején alakult ki azt követően, hogy a Nemzeti Liberális Párt Szatmár megyei szervezete felrúgta az RMDSZ-szel kötött partnerséget, és kihátrálva a helyi és megyei szintű vezetőségi tisztségekből, ellenzékbe vonult.
A koalíció felbomlására elsőként Turos Lóránd reagált. „Mi hat éve működünk együtt a Nemzeti Liberális Párttal, gyakorlatilag amikor 2016-ban megnyertük a helyi választásokat, városi szinten és megyei szinten is, mi velük kötöttünk koalíciót. Két dolog miatt kell koalíciót kötni: egyrészt, mert sajnos nem úgy tűnik, hogy meg tudjuk úgy nyerni a választásokat, hogy az önkormányzati képviselők 90 százaléka miénk legyen, másrészt mi azt gondoljuk, hogy nem tehetjük azt, amit velünk tettek ’12 és ’16 között. Ebben az időszakban, hogy ha visszaemlékszünk, akkor nekünk volt egy megyei tanácsi alelnökünk, a városházán pedig nem volt senki. Amikor elvesztettük a választásokat ’12-ben, akkor a polgármesteri, alpolgármesteri helyeket leosztották maguk között. Nem volt egy magyar ember, akihez a városházára be lehetett menni. Mi nem vagyunk ilyenek. Két évvel ezelőtt a helyi választásokat az önök segítségével sikerült megnyerni úgy, hogy a 23 önkormányzati képviselőből 12 a miénk, abszolút többség. Azt tehettünk volna alpolgármesternek, akit akarunk, de mi úgy gondoltuk, és mai napig is úgy gondoljuk, hogy egy ilyen vegyes városban minden nemzetiségnek ott a helye a városvezetésben. Ez így korrekt” – elevenítette fel a koalícióig vezető időszakot Turos. Mint elmondta, azzal, hogy a PNL Szatmár megyei szervezetének élére Adrian Cozma személyében új elnök került, az egész párt elkezdett úgy viselkedni, mintha ellenzékben lennének.
Annyi mocskot, hazugságot nem kent ránk a valódi ellenzék, mint a partnereink" - vélte Turos.
Ez a felemás helyzet döntésre kényszerítette a PNL-t, mely végül a szakítás mellett döntött, helyükre pedig rohamtempóban masíroztak be a szociáldemokraták, akik hat éve nem voltak vezető pozícióban. Turos a váltás kapcsán bízik benne, hogy a ciklusból fennmaradó két év békében, csendesebben telik majd el, hiszen a helyi és megyei önkormányzatok csak így tudnak hatékonyan dolgozni.
A szenátor után Nagy Szabolcs képviselő kezébe került a mikrofon, aki első körben szintén arra emlékeztetett, hogy amikor 2020-ban megalakult a partnerség, még nem az a vezetése volt a PNL-nek, amelyik napjainkban, viszont idő közben az az ember került a párt élére, aki korábban is elsősorban fröcsögésből jeleskedett. Hangsúlyozta: amikor az adminisztratív tevékenységbe kötnek bele, azt még el lehet tűrni, viszont amikor a politikai partner a magyar közösségbe törli bele folyamatosan a lábát, azt már nem lehetett szó nélkül hagyni. Nagy szerint egyértelműen jó döntést hozott az RMDSZ, amikor új partner után nézett, hiszen még bő két év hátravan a mandátumból, ezt az időt pedig érdemesebb munkára fordítani ahelyett, hogy a vezetőségnek a folyamatos támadásokra kellene reagálnia.
Lesz-e a télen gáz és villany?
„Mi azt látjuk, hogy nem lesz probléma az ellátással, viszont az árakkal nagy gondok lesznek, és nézek itt elsősorban a nyugdíjasokra. Egy nehéz tél elé nézünk, de információink szerint a kormány is készül valamilyen segítőcsomaggal, de várjuk meg s lássuk, mi konkretizálódik ebből” – ezt már Magyar Lóránd képviselő fűzte hozzá. Azon rémhír kapcsán, mely szerint gond adódhat az élelmiszerellátással, Magyar elmondta, nem várható fennakadás, viszont az elszabaduló energiaárak az élelmiszerárakat is feljebb fogják srófolni, melyre szintén a kormánynak kell reagálnia. A képviselő bízik benne, hogy a szeptemberben kezdődő parlamenti ülésszak során mindezekre a nehézségekre sikerül hathatós választ találni.
Ami a helyi szintű segítséget illeti, Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere elsőként a koronavírus-járvány időszakát emlegette fel, amikor is a városban tevékenykedő civil szervezetekkel közösen sikerült egy operatívan működő rendszert kiépíteni. A Máltai Szeretetszolgálatot, a Caritast, a Hans Lindner Alapítványt és a Vöröskeresztet magába foglaló munkacsoport nagyon jól együtt tudott működni azokban a kritikus hetekben is, amikor a kárpátaljai közösséget kellett megsegíteni. A polgármester szerint a több kihívást is sikeresen teljesítő munkacsoport már készül a télre, hiszen rengeteg olyan kisnyugdíjas lesz, akinek választania kell, hogy a számláit fizeti be vagy az alapélelmiszereket szerzi be. Kereskényi ígérete szerint a civil szervezetekkel közösen fognak fellépni annak érdekében, hogy a kiszolgáltatottságba sodródott személyek hétköznapjait némelyest megkönnyítsék, a legnagyobb segítséget azonban a kormánynak kellene nyújtania e személyek számára.
Beruházások az elmúlt időszakban
Azon kérdésre, hogy a városi és megyei beruházásokat veszélyeztetik-e az áremelkedések, Kereskényi Gábor elmondta, Szatmárnémetiben jelenleg 110 millió euró értékben folynak közberuházások. A legnagyobb ezek közül a harmadik híd, mely a Strand utcáról indul és a volt Interexnél kapcsolódik a Szamos bal partjához. Ezzel párhuzamosan uniós beruházások is futnak: pl. heteken belül elkezdődik a régi központ felújítása, amelyet a központi parkkal fognak kezdeni, hogy addig se akadályozzák a forgalmat, ugyanakkor hamarosan elkezdődik a gyalogoshíd kivitelezése is, illetve rengeteg tanintézménynél is folyik a munka.
Ami a közúti infrastruktúrát illeti, minden héten újabb és újabb munkafrontokat nyitnak meg szerte a városban.
Egyelőre azt mondhatom, hogy bírjuk anyagilag, bár a minimálbér-, az üzemanyag- és az energiaárak emelkedésével is minden beruházás költségvetését aktualizálni kellett. Az a legnagyobb gondunk, hogy rengeteg ismeretlen van ebben az egyenletben, és ezek padlóra küldhetnek minket, önkormányzatokat is. A megyei tanácsnál ott a kórház, a szociális ellátórendszer, nekünk ott van a színház, a 40 szatmári tanintézmény, utóbbiak nagy része pedig sajnos olyan régi épületekben működik, hogy felfűtésük is óriási költségeket emészt fel. Ha nem lesz egy átlátható és jól kigondolt kormányzati szolidaritási akcióterv, akkor nyilvánvalóan máshonnan kell elvennünk a pénzeket. A pénzeket pedig csak a beruházásoktól fogjuk tudni elvonni” – magyarázta az elöljáró, hozzátéve, hogy a megyében már most vannak olyan önkormányzatok, ahol az éjjeli órákban le kell kapcsolni a közvilágítást.
Ami a megyei beruházásokat illeti, Pataki Csaba felidézte, hogy átadásra került nemrégiben a neurológia új épülete, a jövőhéten átadják az újjáépített TBC-poliklinikát, megújult az urológiai és az intenzív osztály, illetve hamarosan több mint 1 millió euró értékű berendezéssel szerelik fel a stroke-központot is. Ha lezárul a közbeszerzés, ugyancsak a jövőhéten elkezdődik a sürgősségi osztály kapacitásának duplájára növelő beruházás is, valamint 3 héten belül megérkezik az új, hatemeletes kórházépület megvalósíthatósági tanulmányának végleges jóváhagyása is, de napirenden van az avasfelsőfalui és a tasnádi egészségügyi intézmények korszerűsítése is.
Kulturális téren Pataki Csaba a megyei könyvtár költözését és a múzeum felújítását emelte ki. Megújul ugyanakkor a filharmónia is, a 3-4 éves folyamat végére az intézménynek otthont adó épületet kívül-belül korszerűsítik.
A Szatmár megyei vízhálózatot illetően a tanácselnök elmondta, mintegy 1100 kilométeren zajlanak most az Apaserv által lebonyolított munkálatok, melyeknek értéke több mint 1 milliárd lej. Egy-két héten belül, az Anghel Saligny programnak köszönhetően pedig egy újabb 1,1 milliárd lejes csomag érkezik a megyébe, melyből minden önkormányzat részesül majd.
A közúti infrastruktúrával kapcsolatban Pataki elsősorban a tövisháti útszakaszt említette, mely végre kimozdult a holtpontról, és már zajlik a munka, de elkészültek a pálfalvi út felújítási dokumentumai is, melyből a Regionális Operatív Program függvényében, legkésőbb jövő évben vagy ’24 elején lesz kézzel fogható eredmény.
A megyei tanácselnök által felsorakoztatott eredményeket Altfatter Tamás helyettes kormánymegbízott a Sárközújlak és Avasújváros között futó szakasz újraaszfaltozásával, valamint a Szopor és Tasnád között húzódó útszakasz jelenleg is futó munkálataival egészítette ki. Kiemelte továbbá a szatmári körgyűrű elkészültét is, mely a Szatmárnémetit Óvárival összekötő gyorsforgalmi útnak köszönhetően közvetlen összeköttetést jelent majd a magyar autópályahálózattal is.
A politikai eszmefuttatás után, a találkozó második felében sor került a lakossági kérdésekre észrevételekre is. Szóba került többek között a városi strand ügye, a megyei közutak fejlesztése, az éjszakai csendháborítások, illetve a veszélyes szatmári útkereszteződések is.