Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Az ecsettől a mennyezetig – Festett templomkazettákból nyílt kiállítás a Lépésházban

Bajnai Botond
Bajnai Botond
Április. 24. 2023. Hétfő 13:22
Az ecsettől a mennyezetig – Festett templomkazettákból nyílt kiállítás a Lépésházban

Az ecsettől a mennyezetig címmel, bútorfestő vándorkiállítás megnyitójára került sor szombaton a szatmárnémeti Lépésházban. A tárlat a magyarországi Békés Megyei Népművészeti Egyesület és Alapítvány alkotóinak 35 munkáját sorakoztatja fel, ezeket június 1-jéig lehet megtekinteni a helyszínen.
 

A kiállítás szombati megnyitója alkalmával a kiállítók nevében Reiz Ágnes, az egyesület tagja elmondta, még 2018-ban, éppen a Borókagyökér Egyesület tagjaként sikerült eljutnia egy magyarországi, bútorfestő képzésre, Békéscsabára, amelyre élete egyik legjobb döntéseként emlékszik vissza. Itt Áment Éva vezető tanár segítségével megkezdődött egy tanulási és alkotási folyamat, melynek hagyatéka mindaz, amit máig sikerült elkészíteni. A jelen kiállítás anyaga tulajdonképpen reprezentálja a kezdetek első bizonytalan lépéseit a máig elért tudásszintig.




„Csoportunknak az az elsődleges célja, hogy azt a felbecsülhetetlen kincset, amit az elmúlt korok festőasztalosai az utókornak hagytak, amennyire csak lehet átmenekítsük a jövő kor számára. Azt tudni kell, hogy annak idején minden olyan tárgy, amit elődeink maguknak készítettek csakis funkcionális szerepet töltöttek be. Később alakult ki az, hogy amit elkészítettek meg is festették. Kialakultak az egyes tájegységek jellegzetes motívumai, színvilága és nem utolsó sorban ezek jelentése is. Mondhatnám azt is, hogy ez volt a Facebook ókori elődje. Aki ismerte a motívumok jelentését simán le tudta olvasni az ott közölteket. Lassan megszületett a festőasztalosság. Elsőként a templomaikat – Isten házát díszítették ezekkel a díszesen festett falakkal és mennyezettel, illetve festett bútorokkal. Később ez elkezdett beszüremkedni az emberek házaiba is, elkezdték díszíteni falaikat, bútoraikat” – magyarázta a megnyitón elmondott beszédében az alkotó. 


A jelenlévők ugyanakkor olyan szakmai és technikai praktikákról is hallgattak, mint a színkeverés, a betűírás, és a betűbot használata, valamint olyan elsőre megfoghatatlan fogalmak nyertek értelmet, mint az öregítés, a viaszolás, vagy éppen a flóderozás, amelyek mind a bútorasztalossági szakma fontos eszközei.




A tárlat eddig kilenc helyszínen lett bemutatva, Szatmárra tehát a kiállítás tizedik helyszíneként tekinthetünk, de a tervek szerint egészen év végéig újabb és újabb helyszínekre viszik még el az alkotásokat.


Szejke Judit, a Borókagyökér Egyesület vezetőjének elmondása szerint a témában ez az első ilyen kiállítás a Lépésházban, de szeretnének a jövőben más bútorfestéssel kapcsolatos tárlatot meghirdetni, sőt olyanokat is, amelyek keretében gyakorlati foglalkozást is lehet majd szervezni.