Az autizmus világnapja alkalmából kék fénnyel világítják meg a DGASPC épületét is


Az április 2-áról 3-ára virradó éjszakán a Szatmár Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság (DGASPC) épülete – amely Szatmárnémetiben, a Corvinilor utca 18. szám alatt található – kék színben lesz megvilágítva, csatlakozva ezzel a Help Autism Egyesület által, az autizmus világnapja alkalmából szervezett eseménysorozathoz.
A kék megvilágítás által több fővárosi és az ország más területein található épület is kifejezi támogatását az autizmus ügye iránt, ezzel hangsúlyozva a társadalmi tudatosság és tolerancia fontosságát.
A Szatmár Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság osztja a Help Autism Egyesület értékeit, és támogatja az autizmus spektrumzavarral (ASD) élő személyek társadalmi beilleszkedését már fiatal kortól kezdve – az oktatási rendszerben, a társadalomban és a munkaerőpiacon egyaránt.
Az épületek megvilágításának szimbolikus gesztusa mellett április 2-án, szerdán a Help Autism Egyesület „40 000 hang és életút” címmel rendezvényt szervez Bukarestben, amelyen közintézmények munkatársai, civil szervezetek képviselői, valamint autizmus spektrumzavarral élő személyek és családjaik is részt vesznek.
Az esemény lehetőséget teremt arra, hogy feltérképezzék a Romániában élő több mint 40 000 autista ember szükségleteit, megismerjék történeteiket, és meghatározzák a következő négy év integrációs céljait.
A rendezvény az „Nem vagyunk láthatatlanok / We Are Not Invisible” elnevezésű, az Autism Europe hálózat által szervezett többéves kampány része, amelyet 2024-ben indítottak el, és idén is folytatódik. A kampány középpontjában azoknak az embereknek a történetei állnak, akik nap mint nap olyan akadályokkal néznek szembe, amelyek korlátozzák társadalmi részvételüket és hozzájárulásukat. Ezek az akadályok lehetnek fizikai, jogi, társadalmi vagy attitűdbeli korlátok, amelyek gátolják az oktatáshoz, a munkához, az egészségügyi ellátáshoz és az önálló életvitelhez való hozzáférést, tovább erősítve a rendszerszintű kirekesztést és mélyreható diszkriminációt.
A fővárosban tartandó eseményen kulcsszereplők vesznek részt az egészségügy, az oktatás, a munkaerőpiac, a szociális védelem és az inklúzió területéről, hogy közösen vitassák meg azokat a politikákat, projekteket és programokat, amelyek célja az autizmussal élők speciális szolgáltatásokhoz való hozzáférésének javítása, társadalmi reprezentációjuk növelése és munkaerő-piaci inklúziójuk előmozdítása. Emellett a magánszektorból érkező jó gyakorlatokat is bemutatják a fogyatékkal élő személyek foglalkoztatása terén.
Ezen alkallomból bemutatják az „Elköteleződés az autizmus ügyéért” kezdeményezés eredményeit is, amelyet egy évvel ezelőtt indítottak annak érdekében, hogy felhívják a közvélemény figyelmét az autizmussal élő emberek jogainak és szükségleteinek tiszteletben tartására Romániában.
Romániában egyébként a fogyatékkal élő emberek csupán 1%-ának van munkahelye, míg Európában ez az arány 20%. Az előítéletek, az akadálymentesítés hiánya, valamint a toborzási és kiválasztási folyamatok alkalmazkodásának elmaradása kizárja a fogyatékkal élő embereket a munkaerőpiacról, ami növeli a depresszió kockázatát. A megfelelő szociális és egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés hiánya csökkenti az életminőségüket, emiatt a mentális fogyatékkal élő személyek átlagosan 16 évvel korábban halnak meg, mint neurotipikus társaik - nyomatékosítja szerkesztőségünknek küldött közleményében a Help Autism Egyesület.