Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Az állatokról se feledkezzünk meg a rekkenő hőségben

Bede Emőke
Bede Emőke
Június. 30. 2022. Csütörtök 09:02
Az állatokról se feledkezzünk meg a rekkenő hőségben
Képünk illusztráció. Forrás: pixabay.com

Péntekig van érvényben a meteorológusok által kiadott narancssárga hőségriadó, mely szerint Temes, Arad, Bihar, Kolozs, Szilágy, Maros, Beszterce-Naszód és Máramaros megyék mellett Szatmárban is rendkívül meleg lesz, a nappali csúcshőmérséklet eléri a 37-38 Celsius-fokot. S noha a hőmérő higanyszála által mutatott érték sem kutya, a hőérzet még ennél is kritikusabb: az Országos Meteorológiai Szolgálat mérései szerint például szerdán 14 órakor 40 foknak éreztük a kint uralkodó rekkenő hőséget.


Ennek apropóján az elmúlt napokban többször is közzétettük a katasztrófavédelem tanácsait arra vonatkozóan, hogy hogyan védekezhetünk a kánikula kellemetlen hatásai ellen, de ne felejtsük el, az állatokat is ugyanúgy veszélyezteti a meleg.  A Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság nemrégiben mindazokra a szabályokra emlékeztetett, melyeket ezekben a napokban minden állattartónak szem előtt kell tartania.


Mint írják, 11 és 19 között tilos az állatszállítás, és ugyanezen időközben tilos legelni terelni vagy munkára fogni a jószágokat. Kötelező ugyanakkor biztosítani számukra a megfelelő mennyiségű, friss vizet és egy jól szellőző, hűvös helyet, ahová elbújhatnak a nap elől. Ebben az időszakban különösen fontos jó minőségű táplálékkal gondoskodni róluk, de érdemes azt a szokásosnál kisebb porciókban adagolni, elsősorban a hűvösebb napszakokban, azaz korán reggel és az esti órákban. Figyelni kell ugyanakkor mindazokra a jelekre is, melyek azt mutatják, az állatnál túlhevülés, szakszóval élve hipertermia lépett fel; erre utal többek között az íny és egyéb nyálkahártyák kiszáradása, a heves szívverés és zihálás, a kiszáradás és a kedvetlenség is. Ezen tüneteket érdemes már az első perctől kezdve komolyan venni, hiszen beavatkozás nélkül az állat hőgutát kaphat, mely végső soron az életébe is kerülhet.


Ami kifejezetten a kutyákat illeti, fontos hangsúlyozni, hogy a hőségriadó ideje alatt, de összességében minden forró nyári napon reggeltől estig szorítkozzunk szigorúan az egészségügyi sétákra, s ezeket is inkább füves vagy kifejezetten árnyékos területeken ejtsük meg, ugyanis a felforrósodott aszfalt képes komoly sérüléseket okozni a kedvencünk tappancsán. E tekintetben jó támpont lehet, ha tenyerünket legalább 5 másodpercig a betonra tesszük: amennyiben ezt gond nélkül meg tudjuk csinálni, valószínűleg a kutya is sérülések nélkül megússza, ellenkező esetben azonban érdemes kétszer is megfontolni a sétát.


Sétára indulva mindenképp vigyünk magunkkal elegendő mennyiségű vizet és egy tálkát is annak érdekében, hogy az eb tiszta ivóvízzel olthassa szomját a kánikulában. Zárásként pedig nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy ha autós utazásra visszük a kutyát, soha, még a legrövidebb megállásra se hagyjuk őt a kocsiban, hiszen az utastér percek alatt olyan szinten felmelegszik, hogy az akár végzetes is lehet a számára.