Az alkotmánybíróság visszaküldi a parlamentbe a különnyugdíjak törvényét

Románia Alkotmánybírósága szerdán visszaküldte a parlamentbe a különnyugdíjak törvényét, miután annak egyes cikkelyeit alaptörvénybe ütközőnek ítélte meg.
A döntést a testület elnöke, Marian Enache jelentette be. Mint kifejtette, a törvény egészében véve alkotmányos, de vannak részei, amelyek alaptörvénybe ütköznek. A jogszabályt tehát visszaküldik a parlamentbe, hogy a törvényhozók összhangba hozzák azt az alkotmánybíróság döntéseivel.
Az alkotmánybíróság szerint az igazságszolgáltatásban dolgozók szolgálati nyugdíjának kiszámítására szolgáló nyugdíjalap csökkentése, illetve a különnyugdíjra feljogosító szolgálati idő és a nyugdíjkorhatár átmenet nélküli növelése sérti az igazságszolgáltatás függetlenségének elvét. Ugyanakkor a jogbiztonság is sérül, ha utólag módosítják a már nyugdíjba vonult bírák és ügyészek szolgálati nyugdíjának kiszámítását - érvel a taláros testület.
Az alkotmánybíróság szerint lehetséges a szolgálati nyugdíj nem járulékalapú komponensének megadóztatása, de ennek egységesnek kell lennie valamennyi szolgálati nyugdíj esetében, és nem lehet 'szankcionáló' jellegű. A kifogásolt törvény bevezeti ezt az adózást, de nem határozza meg egyértelműen az adóalapot, ami ellentétes a törvény egyértelműségi követelményével - teszi hozzá a testület.
A legfelsőbb bíróság június 29-én támadta meg az alkotmánybíróságon a különnyugdíjakat szabályozó új törvényt, illetve a nyugdíjkorhatár megemeléséről szóló jogszabályt.
A jogszabály a bírák és ügyészek, a katonák, a diplomaták, a parlamenti köztisztviselők, a számvevőszék személyzete és a polgári légiközlekedési személyzet nyugdíjáról rendelkezik.
A törvény célja, hogy a szolgálati nyugdíjakat az adott szakterületen eltöltött szolgálati idő alapján számítsák ki, és a minimális járulékköteles szolgálati időt az állami nyugdíjrendszerben alkalmazotthoz igazítsák.
A törvény értelmében a bírák és az ügyészek 2028-ig a jelenlegi feltételek mellett vonulhatnak nyugdíjba, azaz életkortól függetlenül a tisztségben eltöltött legalább 25 év szolgálati idő után kérhetik a nyugdíjazásukat, és nyugdíjuk összege az utolsó ledolgozott hónapban kapott bruttó fizetés és pótlékok 80 százaléka lesz. A nyugdíjba vonuló katonák esetében szintén a jelenlegi szabályok lesznek érvényesek a következő öt évben.
A nyugdíjaknak a 4000 lejt meghaladó részére 15 százalékos adót vetnek ki - áll még a jogszabályban.