Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Az alkotmánybíróság indoklása az elnökválasztás első fordulójának érvénytelenítéséről

Ilonczai Gyöngyi
Agerpres
December. 07. 2024. Szombat 07:58
Az alkotmánybíróság indoklása az elnökválasztás első fordulójának érvénytelenítéséről

Az elnökválasztási folyamat a teljes időtartama alatt sérült - mutatott rá az alkotmánybíróság az elnökválasztás érvénytelenítéséről szóló határozatának péntek este közzétett indoklásában.

 

A dokumentum szerint a bírák megállapították, hogy az elnökválasztási folyamat összes szakaszát a választási törvények megsértése és számos szabálytalanság jellemezte, amelyek torzították a választási versenyt, korlátozták a választás szabadságát, befolyásolták a választási kampány átláthatóságát és tisztaságát, és figyelmen kívül hagyták a kampány finanszírozására vonatkozó jogi előírásokat.

'Mindezek együttesen a demokratikus választások alapvető elveinek megsértését eredményezték' - olvasható az indoklásban.

 

Szavazatok manipulálása

 

Az indoklás szerint a szavazatok manipulálását még nyilvánvalóbbá tette, hogy a jelöltet népszerűsítő tartalmak a választási törvény előírásai ellenére nem választási hirdetésként jelentek meg. Emellett a jelöltet népszerűsítő posztokat a közösségimédia-platformok előnyben is részesítették, ami torzította a választók akaratát.

Az alkotmánybírók ezzel kapcsolatosan megjegyezték, hogy az esélyegyenlőséget valamennyi jelölt és párt számára biztosítani kell, és arra kell ösztönözni az államot, hogy ugyanazokat a törvényeket alkalmazza mindenkire. Leszögezték azt is, a választási kampányra fordított kiadások korlátozhatók az egyenlő versenyfeltételek biztosítása érdekében.

 

Átlátható módon

Az indoklás szerint a jelölteknek átlátható módon kell használniuk a digitális technológiákat és a mesterséges intelligenciát. Ellenkező esetben a választók nem tudnak véleményt alkotni a jelöltekről és a választási alternatívákról, vagy hamis képet alkotnak a jelöltek személyéről és képességeiről.

Ezzel összefüggésben az alkotmánybíróság megállapította, hogy a romániai elnökválasztási kampányban sérült a jelöltek esélyegyenlősége, mert a szabálytalanságok egyértelműen kedvezőbb helyzetbe hozták a digitális technológiákat manipuláló jelöltet a többi jelölttel szemben.

 

A választópolgárok véleményalkotási szabadsága magában foglalja azt a jogot is, hogy az összes forrásból - beleértve az internetet is - pontos információkhoz jussanak a jelöltekről és a választási folyamatról - mutatott rá az alkotmánybíróság az elnökválasztás érvénytelenítéséről szóló határozatának péntek este közzétett indoklásában.

Mint hangsúlyozták, a politikai hirdetés olykor a félretájékoztatás eszközévé válhat, különösen ha leplezni próbálják a politikai jellegét, vagy ha EU-n kívüli forrásokból finanszírozzák.

 

Dezinformációs kampányok jelentette kihívások

Az indoklás szerint az államnak felelőssége megakadályozni a választási folyamatba történő "indokolatlan beavatkozásokat". Ugyanakkor semlegesnek kell maradnia, és ehhez hozzátartozik az a kötelessége is, hogy erősítse meg a választópolgárok rezilienciáját és növelje a digitális tudatosságukat. "Ehhez az államnak tudnia kell kezelni a szervezett dezinformációs kampányok jelentette kihívásokat" - szögezték le.

Az alkotmánybíróság szerint az elnökválasztás kapcsán felmerült legnagyobb rendellenességek a szavazás manipulálása, a jelöltek közötti esélyegyenlőség torzítása a digitális technológiák és a mesterséges intelligencia átláthatatlan és a választási törvényeket sértő felhasználásával, valamint a választási kampány bejelentetlen forrásokból történő finanszírozza.

 

Megsértette az elnökválasztási kampány finanszírozására vonatkozó rendelkezéseket

 

Călin Georgescu megsértette az elnökválasztási kampány finanszírozására vonatkozó törvényes rendelkezéseket, mert elhallgatta a kampánykiadásait - állapította meg az alkotmánybíróság az elnökválasztás érvénytelenítéséről szóló határozatának péntek este közzétett indoklásában.

A testület emlékeztetett, hogy a független jelölt 0 lejes kampányköltségvetésről számolt be az Állandó Választási Hatóságnak, ami ellentmond a belügyminisztériumi belső elhárítási főigazgatóság és a Román Hírszerző Szolgálat jelentésében szereplő adatoknak. Ezáltal sérültek a választási kampány finanszírozásának átláthatóságára vonatkozó rendelkezések.

A bírák Călin Georgescu kampányának finanszírozásával kapcsolatban emlékeztettek arra, hogy az online kampányanyagokat minden esetben választási hirdetésként kell közzétenni, a finanszírozó és az alkalmazott terjesztési technika megnevezésével.

A Legfelsőbb Védelmi Tanács november 28-i ülésén ismertetett jelentésében a SRI megállapította, hogy Călin Georgescu TikTok-kampányát Bogdan Peşchir pénzelte, és egymillió euróba került.

Az üzletember a "bogpr" TikTok-fiókot használva finanszírozta a jelölt kampányát. Ezt a kínai közösségimédia-platform képviselői is megerősítették a román hatóságoknak - mutatott rá a SRI.

Eszerint Bogdan Peşchi október 24. és november 24. között 381 ezer dollárt fizetett ki a Călin Georgescu népszerűsítésében részt vevő TikTok-felhasználóknak, a választási kampány után is.

A SRI szerint a TikTok-influenszerek finanszírozása az online promóciós tevékenységek kifizetésére használt FameUp alkalmazáson keresztül történt. Ezen az applikáción kínálták fel számukra a Călin Georgescut népszerűsítő politikai hirdetéseket is, részletes leírásokkal együtt. Az influenszerek meggyőzésének egyik módszere az volt, hogy egy - a SRI által meg nem nevezett - dél-afrikai cég e-mailben megkereste őket, és 1000 eurót ajánlott nekik egy általuk készített videó terjesztéséért.


Az alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette a teljes elnökválasztási folyamatot. A döntés nyomán az eljárást teljes egészében elölről kell kezdeni, a kormány új időpontot tűz ki az elnökválasztásra, és meghatározza az elnökválasztás új menetrendjét.