Átadták az Ezüstgyopár, Kós Károly- és Mákvirág díjakat. Szatmár megyeiek az elismerésben részesülők között


Anyanyelvünk és az anyanyelvi oktatás megmaradásunk, sikerünk záloga, a magyar kormány ezért tekinti kiemelkedően fontos feladatnak az anyanyelvi oktatás támogatását - mondta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára szombaton Szovátán.
Szilágyi Péter a Teleki Oktatási és Módszertani Központjában vett részt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) hagyományos díjátadó gáláján, ahol az Ezüstgyopár-díjban részesülő pedagógusokat és a kiváló teljesítményű diákokat köszöntötte. Beszédében hangsúlyozta: a kitüntetettek több évtizedes életpályájuk során nem csupán tárgyi tudást adtak át, hanem a szülőföld, a magyar kultúra és az anyanyelv szeretetére, tiszteletére tanították diákjaikat. Emlékeztetett: a magyar kormány célja, hogy "lebontsa a fiatalok előtt azokat a fizikai akadályokat, amelyek gátjai az anyanyelvi oktatás választásának", és ebben az RMPSZ kiemelt partner, számos program lebonyolításában közreműködik.
"Bátran kijelenthetem, hogy közös munkánk gyümölcse mára már kézzelfoghatóvá vált, és a mindennapokban is megtapasztalható eredményei vannak, köztük ez a korszerű és minden szempontból felszerelt Oktatási és Módszertani Központ" - mondta Szilágyi Péter. Köszönetet mondott az RMPSZ-nek az anyanyelvi oktatás előmozdítása, a romániai magyar fiatalok önazonosságának és kultúrájának megőrzése terén végzett munkájáért, és a magyar kormány, a nemzetpolitikai államtitkárság további támogatásáról biztosította a szakmai szervezetet.
A díjazottaknak gratulálva megköszönte, hogy "a legnehezebb időkben is alkalmazkodtak a kor és a kisebbségi lét kihívásaihoz", legjobb tudásuk szerint nevelték magyarságra közösségük legifjabb tagjait, hűek maradtak hivatásukhoz és szülőföldjükhöz. A kiváló eredményű diákoknak azt üzente, hogy akár köztük lehet a jövő magyar Nobel-díjasa, akinek példája fontos a Kárpát-medence és a világ magyarsága számára.
Szilágyi Péter az MTI-nek elmondta: örvendetes, hogy a több tucat díjazott diák közül többen több tudományterületen is kiváló eredményeket értek el. Szerinte fontos, és a pedagógusszövetségnek is kifizetődő, hogy kiemeljék, példaként állítsák őket, mert akkor felfigyel rájuk az erdélyi magyarság, a szülők, az intézmények. Kifejtette: a 27 díjazott pedagógus egész életművével példát mutat, sokuk nem csak tanárként állt helyt, hanem a közösségben, a civil életben is komoly munkát végzett, tömbmagyar területen és szórványban segítette a magyar közösség megmaradását, fejlődését.
Burus-Siklódi Botond RMPSZ-elnök beszédében kiemelte: a díjkiosztó gála kimagasló ünnep, mivel együtt vannak jelen a hétköznapokban a katedra két oldalán ülő pedagógusok és diákok. A tudásnak a fontosságát hangsúlyozta, mely szerinte a legnagyobb ajándék, amit egymásnak adhatunk, és a legnemesebb cél, amiért dolgozni érdemes. "A díj, amit ma a pedagógusok átvehetnek, egy aprócska, de szívből jövő gesztus, csepp a tengerben azokhoz a sokszor sajnos elmaradó méltatásokhoz képest, amit megérdemelnének, tisztelgés a mindenkori pedagógus emberi nagysága előtt" - fogalmazott Burus-Siklódi Botond.
A kétévente odaítélt Ezüstgyopár-díjon kívül az ünnepségen a tantárgyversenyeken, kulturális és sportrendezvényeken kiemelkedő eredményt elért középiskolásoknak járó Mákvirág-díjakat is átadták. A matematikából kiváló eredményű középiskolásokat Bolyai Farkas-díjjal, a magyar nyelv és irodalom, anyanyelvápolás terén kitűnőket Kós Károly-díjjal jutalmazták.
Szatmár megyéből Pataki Enikő és Kallós Zoltán vehette át Ezüstgyopár díjat, Rus Lilla, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium diákjának eredményeit pedig Kós Károly-díjjal jutalmazták. Mákvirág díjban négy Szatmár megyei diák részesült:
- Bücs Máté - Nagykárolyi Elméleti Líceum, IX. osztály - Bronz fokozat
- Király Tamás Gábor - Kölcsey Ferenc Főgimnázium, X. osztály - Ezüst fokozat
- Kabos Tímea - Kölcsey Ferenc Főgimnázium, XI. osztály - Arany fokozat
- Nagy Boglárka - Kölcsey Ferenc Főgimnázium, XII. osztály - Arany fokozat
"Köszönöm a megtisztelő díjat, hálás vagyok a közösségért, amely jelölt, a közösségért, amellyel dolgozom! Hálás vagyok az előttem járóknak, akik tanítottak, a kollégáimnak, akikkel nap mint nap újabb kihívásokkal nézünk együtt szembe, a diákoknak, akikért mindezt vállalni érdemes! Köszönöm a családomnak és a barátaimnak, hogy önzetlen szeretettel mellettem állnak és segítenek, ha elkeseredem, és őszintén velem örülnek az elismerésnek. Vannak pillanatok, amelyek energiát és erőt adnak. A mai nap ilyen" - olvasható a Pataki Enikő közösségi oldalán közzétett bejegyzésben. Kallós Zoltán pedig így nyilatkozott: "Kiemelten megtisztelő számomra, hogy megkaphattam az Ezüstgyopár díjat, hiszen a kollégák megbecsülését jelzi, akik felterjesztettek erre a kitüntetésre. A díj motiváció számomra, hogy munkámmal továbbra is az erdélyi magyar közösséget szolgáljam! Köszönöm az elismerést!"