Átadták a Rákóczi Ferenc Általános Iskola új épületszárnyát - Képgaléria


A 3,8 millió lejes beruházást teljes egészében Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatala finanszírozta. Az új épületszárnynak köszönhetően a tanintézményben még magasabb szinten folyhat ezentúl az oktatás.
Még 2021 januárjában írtunk arról először, hogy a szatmárnémeti Rákóczi Ferenc Általános Iskolát új épületszárnnyal tervezik bővíteni a jövőben, melynek építését várhatóan a városi önkormányzat fogja finanszírozni. A kivitelezési szerződést még ugyanebben az évben alá is írták, így a 2022-es év elején el is kezdődhetett a munka.
Sok idő nem is telt el azóta, a beruházás elkészült, a mai napon pedig meg is történt annak ünnepélyes átadása is.
A március 29-én, 14 órától tartott eseményre számos meghívott érkezett úgy a városi-, mind a megyei önkormányzat, valamint a tanfelügyelőség és több szatmári iskola részéről is.
Az egybegyűlteket elsőként a házigazda, Gnándt Zoltán iskolaigazgató köszöntötte, majd néhány mondatban ismertette azt a folyamatot, melynek első lépéseiben 2018-ban megszületett az iskola bővítésének ötlete. Első körben csak egy emelettel tervezték volna bővíteni az iskolát, azonban a tervezőmérnök, Pugner Róbert inkább egy új épületszárny építését javasolta. Az ötlet valóban észszerűnek tűnt, hiszen hely lett volna az udvaron, viszont az építkezés finanszírozása nem lett volna olcsó. Erre a problémára is hamar sikerült megoldást találni, hiszen Kereskényi Gábor polgármester biztosította az iskola vezetőségét a hivatal teljes támogatásáról, így rövid időn belül el is kezdődhetett volna a kivitelezés, azonban jött a világjárvány. Ez közel két évre parkolópályára tette a beruházást, azonban 2021-ben megkezdődhetett a közbeszerzés, majd 2022 januárjában az építkezés. Az építkezés látványosan és gyorsan haladt, alig egy év alatt felépült az épület. „Mindezt így összefoglalva egyszerűnek tűnik mindez, de volt ez mindig ilyen rózsaszín. A kulcsa az egésznek abban volt, hogy tudtuk, kiknek épül ez az épület. A mostnak és a jövőnek. Azoknak a diákoknak és kollégáknak, akik élettel fogják megtölteni ezeket a falakat és tereket” – fogalmazott az iskolaigazgató.
Ez követően Kereskényi Gábor polgármester szólt a jelenlévőkhöz: „Nagy öröm számomra a mai nap, elsősorban, mert volt diákként állhatok itt, amikor megnyitjuk ennek az új épületszárnynak a kapuit. Ez nem csak egy felújítás, hanem egy zöldmezős beruházás volt, egy nulláról elkészített alkotás. Egy modern, új épület, amely nagyon jól illeszkedik ebbe a közegbe. Én azt kívánom, kedves diákok, töltsétek meg ezeket a tereket, használjátok ezt az épületet, melyben díszterem, könyvtár és laboratóriumok kaptak helyet. Ugyanakkor, mint azt már oly sokszor hangsúlyoztam, most is elmondom, nagyon fontos számunkra, Szatmárnémeti oktatásának támogatása, hiszen minden oktatásba fektetett lej városunk jövőjét szolgálja. Éppen ezért az utóbbi egy évben felújítottuk a 29-es óvodát, és a Kiskakas gyémánt fél krajcárja bölcsődét, illetve ezek mellett a napokban tettünk le egy történelmi jelentőségű pályázatot is, melynek értelmében 56 millió lej értékben fel fogjuk szerelni a városban található összes tanintézmény informatikai és természettudományok kabinetjét, illetve új bútorzattal látjuk el őket” – mondta beszédében Kereskényi.
A felszólalók sorában a tanfelügyelőség részéről Szejke Ottilia helyettes főtanfelügyelő-helyettes is szólt a jelenlévőkhöz: „A Rákóczi Ferenc Általános Iskoláról azt gondolom, hogy Szatmárnémeti egyik legdinamikusabban fejlődő iskolája, mely kinőtte a falait. Ami egy jó dolognak számít, hiszen tudjuk, vannak tanintézmények, amelyek küszködnek a létszámokkal. Azonban ahhoz, hogy egy új épület beteljesítse hivatását és jól működjön, szükség van ragyogó arcú diákokra és felelősségteljes, elhivatott pedagógusokra is. Ez egy olyan épület, amelynek egyaránt örülhetnek majd a szülők és a tanulók, hiszen számos rendezvénynek adhat otthont majd ez a gyönyörű díszterem, odafenn pedig európai körülmények között böngészhetnek a diákok, sőt, az oly sokat hangoztatott digitális kompetencia fejlesztése is úgy történhet itt, mint Nyugat-Európában, ezáltal pedig beírhatja magát azon iskolák sorába, melyek minden tekintetben megfelelnek az előírásoknak."
A beszédeket követően az iskola diákjainak színes műsorát tekinthették meg az egybegyűltek. Voltak modern táncok, énekek, hangszeres produkciók, népdal és néptánc, sőt egy musical-részlet is hallható volt a rákóczis diákok előadásában.
Összességében egy gazdag és látványos bemutatóval készültek a tanulók, méltóképp tisztelegve mindaz előtt, amit a megálmodók, a finanszírozók és kivitelezők létrehoztak számukra.
Végül Por Constantin aligazgató beszéde zárta a megnyitót, amit egy családias hangulatú állófogadás zárt az épület emeleti termében.