Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Átadták a Pedagógus Szolgálati Emlékérmeket, az Apáczai- és a Mákvirág-díjakat Szatmárnémetiben - Képgaléria

Bajnai Botond
Bajnai Botond
November. 16. 2024. Szombat 15:08
Átadták a Pedagógus Szolgálati Emlékérmeket, az Apáczai- és a Mákvirág-díjakat Szatmárnémetiben - Képgaléria

Pénteken 14 órától a Rákóczi Ferenc Általános Iskola dísztermében került sor a Romániai Magyar Pedagógus Szövetség azon díjátadó ünnepségére, melynek során a magyar nyelvű oktatásban dolgozó, nyugállományba vonuló Szatmár megyei pedagógusok kimagasló teljesítményét és áldozatos munkáját méltatták, majd átadásra kerültek az idei Apáczai- és Mákvirág díjak is.

 

A résztvevőket elsőként Fisár Erika köszöntötte, kiemelt tisztelettel Simon Előd konzult, a Kolozsvári Magyar Főkonzulátus képviselőjét, Kallós Zoltán, a Romániai Magyar Pedagógus Szövetség Szatmár megyei szervezetének elnökét, oktatásügyi államtitkárt, Pataki Csaba megyei tanácselnököt, Kereskényi Gábor polgármestert, valamint Lukács Dénes helyettes főtanfelügyelőt. Ugyanakkor köszöntötte az iskolák igazgatóit, pedagógusait, diákjait, valamint azokat a személyeket, akiket az esemény hátralevő részében készültek díjazni.

 

Ezt követte a Református Gimnázium diákjainak előadása, akik Pintér Béla – Hazamegy a vándor, illetve az Oceans – Meghívtál, hogy vízre lépjek című dalait adták elő. 

 


Az ünnepélyes hangulatot megalapozó zenés produkciót követően elsőként Kallós Zoltán államtitkár mondta el beszédét. A nyugállományba vonuló pedagógusokhoz szólva kiemelte az okleveleiken álló rövidke pár sor, és néhány aláírás mögött valójában generációk állnak, olyan személyek, akik az évek alatt ezen pedagógusok kezei alól kikerülve, most hálával tekinthetnek vissza mindazért az tudásért, amit az odaadó pedagógusi munka nyomán vehettek magukhoz. Ugyanakkor elismerését fejezte ki azon pedagógusok felé, akiknek ma szakmai munkájuk ez alkalommal az Apáczai-díjban domborodik ki, illetve gratulált azoknak a diákoknak, akik kiváló eredményeik miatt kaptak meghívást erre az alkalomra. Kérte őket, legyenek büszkék önmagukra, ugyanakkor szüleikre és pedagógusaikra, hiszen az elért eredmények e három tényező együttes munkája révén sikerül ilyen magasságokat elérjenek. 

 

 

Az államtitkár szavait követően Pataki Csaba megyei tanácselnök szólt a jelenlévőkhöz: a városban utak és hidak épülnek, szépül a térség… viszont ez mit sem ér, ha nem marad itt egy olyan generáció, amely kihasználja ezeket a fejlesztéseket és továbbviszi az értékeket. Illesse köszönet a nyugállományba vonuló pedagógusok munkáját, mely által annyi mindent tettek a magyar közösségért. Mi feladatunknak tekintjük azt, hogy óvjuk a pedagógusi hivatást, igyekezzünk megvédeni őket a mindenféle külső tényezőktől, annak érdekében, hogy arra összpontosíthassanak, amire feltették e hivatás miatt az életüket. 

 

Ezt követően Kereskényi Gábor polgármester szólt, köszöntötte a díjazottakat: Ünnep ez nem csak a díjazottak számára, hanem az egész szatmári közösség számára is, hiszen ez az esemény rávilágít arra, hogy a szatmári magyar oktatásban kiemelkedő pedagógusok tevékenykednek és nagyszerű eredmények születnek. Tudom azt, hogy ma sem könnyű pedagógusnak, illetve diáknak lenni, ahogy nem volt könnyű évtizedekkel ezelőtt sem. Ma is át kell adni a magyar kultúra szeretetét, az anyanyelv iránti megbecsülést és mindazt az erős köteléket, amely meghatároz minket magyar embereket ezen a vidéken. Hiszen a magyar kultúrában, a magyar közösségi élményekben a diákok kizárólag a magyar oktatás keretében részesülhetnek, sehol máshol. Éppen ezért feladatunk megőrizni és megerősíteni a magyar oktatást a bölcsődétől az egyetemig, itt Erdélyben, itt a Partiumban. Ehhez pedig mi iskolafenntartók, Szatmárnémeti önkormányzata hozzá fogunk járulni. 

 

A polgármester szavait követően Simon Előd konzul intézett beszédet a jelenlévőkhöz. Beszédében a pedagógusi elhívatottságot méltatta, illetve rámutatott annak nehézségére, valamint arra, hogy a gyakorolt szakmák közül az egyik legfelelősségteljesebbről beszélhetünk, amikor a pedagógusi hivatást emlegetjük. Majd gratulációját fejezte ki a díjazottak irányába. 

A beszédeket követően Kánya Jázmin és Versényi Eszter, refis diákok mezőségi népdalcsokrát hallgathatta meg a közönség, majd kezdetét vette a díjak átadása.

 

 

Elsőként a Pedagógus Szolgálati Emlékérmek kerültek átadásra. Ezt a szakmai elismerést, minden évben azoknak a nyugállományba vonuló pedagógusoknak, főiskolai- és egyetemi oktatóknak adományozzák, akik legalább 25 éven keresztül fejtették ki áldásos tevékenységüket a diákok oktatása és nevelése érdekében, emellett pedig kiemelkedő munkát végeztek.

 

Idén három díjat adtak át, az alábbiak szerint: díjazták Szabó Ágnest, a Bălcescu-Petőfi Általános Iskola tanítónőjét, Deák Erzsébetet, a Kökényesdi és Túrterebesi Általános Iskola óvónőjét, valamint Bálint Zsuzsát, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium informatika tanárát. 

 

Ezt követte az Apáczai-díjak átadása. A díj Apáczai Csere János munkásságának állít emléket, célja pedig a közoktatásban dolgozó magyar pedagógusok tudományos tevékenységének értékelése, ösztönzése, népszerűsítése. A kétévenként odaítélt díjra önálló kötetben, elismert tudományos szakirányú folyóiratban megjelent, vagy a világhálón közzétett munkák szerzői jelentkezhettek.

 

Az idei év díjazottjai: Jáger dr. Péter Mónika és Kovács Béla pedagógusok. 

 

Végül pedig a Mákvirág díjak átadása következett. Mákvirág díjra, azaz a megye legjobb IX., X., XI. és XII. osztályos tanulója címre azok a középiskolás diákok pályázhattak, akik kiemelkedő eredményeket értek el tantárgyversenyeken, kulturális és sportrendezvények díjazottjai, valamint példás magatartású tanulók voltak a tavalyi év folyamán. A díjazottak számára az oklevél, valamint érem mellett az RMPSZ jutalomtáborozást is biztosít.
 

A díjakat átvehették: 

Dénes Máté Gergő, Kölcsey Ferenc Főgimnázium, IX. osztály
Bücs Máté, Nagykárolyi Elméleti Líceum, X. osztály
Király Tamás, Kölcsey Ferenc Főgimnázium, XI. osztály