Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Állami támogatással ösztönzik az áldozatok foglalkoztatását

Bede Emőke
Bede Emőke
Április. 09. 2025. Szerda 09:36

Annak érdekében, hogy elősegítsék a családon belüli erőszak vagy emberkereskedelem áldozatainak munkába állását, a munkáltatók hamarosan 2250 lejes állami támogatást kaphatnak – ismertette a Hivatalos Közlönyben kedden megjelent törvényt az avocatnet.ro.

 

A 45/2025-ös törvény értelmében a munkanélküliek foglalkoztatását elősegítő rendszerbe ezentúl bekerülhetnek a családon belüli erőszak azon elszenvedői, akiket immár távoltartási végzés véd a bántalmazójuktól, valamint azok, akik emberkereskedők áldozatává váltak, és eddig nem kaptak lehetőséget a munkaerőpiacon való elhelyezkedésre.

 

Ez a munkáltatók számára azt jelenti, hogy nemcsak a régóta munkanélküli státusban lévők, a 45 évnél idősebbek, az egyszülős családok egyetlen pénzkeresője vagy a NEET fiatalok (akik már nem tanulnak, de nem is dolgoznak, és semmilyen képzésben nem vesznek részt) alkalmazása után lesznek jogosultak állami támogatásra, hanem akkor is, ha távoltartási végzéssel védett, családon belüli erőszakból kilépő személyt vagy emberkereskedők áldozatát alkalmazzák. A szubvenció összértéke 2250 lej, mely akkor kerül kifizetésre a munkáltatónak, ha az érintett személyeket meghatározatlan időre szóló szerződéssel alkalmazzák, a munkaviszony pedig legalább 18 hónapig fennáll.

 

Ahhoz, hogy a munkáltató igényelhesse a szóban forgó állami támogatást, elengedhetetlen az is, hogy az érintett személy előzetesen álláskeresőként regisztráljon a területileg illetékes munkaerő-foglalkoztatási ügynökségnél (AJOFM).

 

„A sebezhető helyzetben lévő emberek helyzetének javítására nem a hosszú távú szociális segélyezés jelenti a megoldást, hanem olyan lehetőségek megteremtése, amelyek révén ezek a személyek be tudnak illeszkedni a társadalomba, és szociálisan és gazdaságilag aktívvá válhatnak. A pénzügyi függetlenség növekedése csökkenti annak kockázatát, hogy az áldozatok visszatérjenek bántalmazójukhoz, ezáltal mérséklődik a családon belüli erőszak jelensége, és hosszú távon csökkennek az ezzel kapcsolatos, a román államot terhelő költségek is” – áll a törvényjavaslat kezdeményezőinek indoklásában.

 

A törvény április 11-i életbe lépését követően szükség lesz egy kormányhatározatra is, amely felülírja a 76/2002-es törvény jelenlegi alkalmazási normáit. Ennek határideje június 10.