Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Akár anonim módon is lehet jelenteni az iskolai bántalmazást és drogfogyasztást

Bede Emőke
Bede Emőke
Szeptember. 22. 2023. Péntek 08:33
Akár anonim módon is lehet jelenteni az iskolai bántalmazást és drogfogyasztást

A 119-es egységes telefonszámon keresztül ezentúl bárki jelentheti, ha a diákok körében kábítószer-fogyasztást észlel, illetve ugyanitt az iskolai erőszakról is bejelentést lehet tenni. 

 

A telefonszámról csütörtök délután számoltak be az illetékes hatóságok egy sajtótájékoztató keretében. A 119-es egységes számon bármely személy bejelentést tehet, aki úgy gyanítja, hogy egy diáknak mielőbb segítségre van szüksége. Az említett számot tárcsázhatják diákok, tanárok, de akár szülők is. Fontos kiemelni továbbá, hogy a 119-et a hét bármely napján, bármely órában lehet tárcsázni, a hívást bizalmasan kezelik, és ha a bejelentő úgy kívánja, megőrizheti anonimitását is. 

 

A 119-es számon tehát nem csak a potenciális drogfogyasztókról és bántalmazókról lehet bejelentést tenni, hanem az iskolában vagy annak közelében történő zaklatási ügyekről, a gyerekeket megcélzó emberkereskedelemről vagy akár diszkriminációról. A hívást minden esetben a megyei gyermekvédelmi igazgatóság munkatársai fogják fogadni, akik az ügy jellegétől függően azonnal felveszik a kapcsolatot az illetékes szervekkel.

 

 

Altfatter Tamás alprefektus a sajtótájékoztatón elmondta, azért hozták létre a 119-es számot, hogy az állampolgárok és az intézmények között közvetlen kapcsolatfelvételi utat nyissanak. „Mindaddig, amíg mi ezekben a székekben ülünk, kötelességünk minden tőlünk telhetőt megtenni, hogy ezeket a jelenségeket kontroll alatt tartsuk. A 119-es szám által bárki előtt megnyithatjuk kapuinkat, az anonimitás védelmét biztosítva mindazoknak, akik szeretnének valamiről bejelentést tenni. A 119 ugyanakkor közvetlen összeköttetésben áll az 112-vel is, tehát ha bármelyik iskolából bejelentést kapunk, a rendőrség akár 20 percen belül a helyszínen lehet” – magyarázta az alprefektus. 

 

A csütörtökön bemutatott, iskolai biztonság érdekében készített cselekvési keretterv egyébként több szerv munkáját hivatott összekapcsolni, a keretterv részeként ugyanis felállítottak egy intézményközi bizottságot is, melyben a tanfelügyelőség, a prefektúra, a rendőrség, a katasztrófavédelem, a csendőrség, a drogprevenciós központ, a megyei tanács, azon belül is a gyermekvédelmi igazgatóság, a közegészségügyi igazgatóság, a sport- és ifjúsági igazgatóság, valamint a kulturális igazgatóság képviselői kaptak helyet. Emellett minden iskolában úgynevezett akciócsoportokat hoztak létre, melybe a belügyminisztériumi szervek képviselői mellett a szülői bizottságok és diáktanácsok is delegálhatnak tagot, feladatuk pedig a rendfenntartás és a hatóságok közi kommunikáció elősegítése lesz.