Aggasztó jelentés: a nemi erőszakkal kapcsolatos ügyek túlnyomó többsége még a vádemelésig sem jut el


A FILIA Központ néhány nappal ezelőtt mutatta be legfrissebb jelentését „Szexuális erőszak: stigma és igazságszolgáltatás között” címmel, amely rávilágít a szexuális erőszak Romániában uralkodó súlyos helyzetére. A jelentés nemcsak statisztikai adatokat gyűjt össze a bűncselekmények számáról, hanem feltárja az áldozatok előtt álló akadályokat is – legyen szó jogi, intézményi vagy társadalmi kihívásokról.
A 2024-es adatok szerint Romániában 1.271 felnőtt elleni és közel 4.000 kiskorú elleni nemi erőszakkal kapcsolatos ügyet jelentettek a rendőrségnél. Ennek ellenére a tényleges támogatást kapó áldozatok száma drámaian alacsony: országos szinten mindössze 534 kiskorú és 43 felnőtt kapott segítséget a rendelkezésre álló szolgáltatások révén.
Ugyanebben az évben 4.884 nemi erőszakkal kapcsolatos akta porosodott az ügyészek asztalán, de ezeknek csupán 22%-át vitték bíróság elé, a többit lezárták. Ráadásul legalább 64 ügyet csak az elévülési idő után oldottak meg, vagyis az igazságszolgáltatás esélye már végképp elszállt, ez pedig különösen súlyos annak tekintetében, hogy az említett esetek közül 27-et kiskorú sérelmére követtek el.
A nevezett forrás szerint a fentebb említett 1271, felnőttek ellen elkövetett nemi erőszak közül 132 esetben az egyik családtag volt a bűncselekmény elkövetője, az áldozatok 96 százaléka nő volt, az elkövetők pedig minden esetben férfiak voltak. 80 esetben az áldozaton volt vagy jelenlegi férje/élettársa követett el nemi erőszakot.
A kiskorúak sérelmére elkövetett 3999 nemi erőszakkal kapcsolatban a központ közölte, hogy 421 áldozatot - 27 fiút és 394 lányt - a családtagja bántalmazott, további 206 esetben a kiskorút az aktuális vagy volt párja erőszakolta meg.
A FILIA által összesített jelentés területi lebontásban is közölte az adatokat. E szerint Szatmár megyében a tavalyi év folyamán összesen 8 felnőtt elleni nemi erőszakkal kapcsolatos ügyet regisztrált a rendőrség, kiskorúak sérelmére elkövetett nemi erőszakból pedig 45-öt jegyzett az említett hatóság.
A jelentés kiemeli, hogy a legnagyobb akadályok az igazságszolgáltatásban nem feltétlenül a jogszabályok hiányosságaiból fakadnak, hanem az emberi tényezőkből: a hatóságok forráshiánya, a szakemberek felkészületlensége és az áldozatokat hibáztató hozzáállás mind jelentősen hátráltatják az ügyek tisztességes kivizsgálását. Az áldozatok sokszor nem tudják, hová fordulhatnának, és ha mégis segítséget kérnek, gyakran elutasításban vagy közönyben van részük.
A FILIA Központ a jelentésben több konkrét javaslatot is megfogalmaz. Az egyik legfontosabb az Isztambuli Egyezmény rendelkezéseinek következetes alkalmazása, amelyet Románia is aláírt. A szervezet szerint növelni kell a szexuális erőszak túlélőinek nyújtott szolgáltatások finanszírozását, és folyamatos képzéseket kell biztosítani a rendőrség, ügyészség és bíróság munkatársainak. Külön figyelmet kell fordítani arra is, hogy a jogi eljárások során ne kerüljenek elő újra és újra a szexista, rasszista vagy áldozathibáztató nézőpontok. Emellett az intézmények kapacitását is bővíteni kell, hiszen az eljárások gyakran elhúzódnak, a szakemberek túlterheltek, és az ügyek sorra veszendőbe mennek.
A központ javasolja továbbá a jelenlegi törvényi keretek felülvizsgálatát is, hogy azok összhangban legyenek az Európai Unió 2024-es nők elleni erőszak elleni irányelvével. A rendszeres joggyakorlat-elemzés és a bírósági ügyek átláthatóbb monitorozása pedig elengedhetetlen lenne ahhoz, hogy a jövőben valódi változások történhessenek - véli a FILIA.
A teljes, román nyelvű jelentés ide kattintva érhető el