Aggasztó! Az elmúlt négy évben több mint 30 százalékkal emelkedett a banki hátralékosok száma


A koronavírus-járvány első évében, azaz 2020-ban a Román Nemzeti Bank (BNR) még kevesebb mint 160 ezer olyan hitelest tartott számon az országban, aki több mint 30 napos hátralékban volt a bankjánál, illetve ehhez jött még hozzá további 20.100 fő, akik úgynevezett nem banki hitelintézeteknek tartoztak. A tartozások összértéke abban az évben mintegy 18 milliárd lej, azaz kb. 3,6 milliárd euró volt. Hiába kerestek azonban papíron jobban 2024-ben a románok, a hátralékosok száma jelentős mértékben megugrott: a tavalyi év végére kb. 240 ezer fő esetében haladta meg a 30 napot a befizetési késlekedés.
A BNR néhány nappal ezelőtt tette közzé a havi kimutatását, melyben részletesen kitérnek a részletfizetési késlekedésekre is. 2024 végén - 2020-szal megegyezően - 3,6 milliárd euró volt abe nem fizetett részletek összértéke: ebből 1 milliárdot euróban, újabb 1 milliárdot lejben, 1,6 milliárdot pedig amerikai dollárban vagy más valutában vettek fel az állampolgárok. A legtöbb hátralékos sajnos már több mint 90 napja képtelen befizetni az elmaradt összegeket, illetve sokak ajtaján már maga a végrehajtó is kopogtat.
Egy, a hotnews.ro-nak nyilatkozó pénzügyi szakértő elmondta, a pandémia nagyon sokat rontott a hitelesek helyzetén. A legtöbbek még a koronavírus-járvány előtt vették fel a hitelt, ám a gazdasági válság miatt idő közben elvesztették az munkahelyüket, s az ennek okán keletkezett bevételkiesés miatt nem tudták folytatni a havi törlesztést sem.
Több a bevétel, de több a kiadás is
Az Országos Statisztikai Hivatal adatai szerint 2024 harmadik negyedévében egy romániai háztartásnak átlagosan 8255 lej volt a bevétele, mely 3000 lejjel több, mint a 2020-ban jegyzett. A családok kasszájába tehát egyre több pénz csorog be, viszont ezzel párhuzamosan nőnek a kiadások is; a statisztikusok szerint átlagosan 7012 lejre. A bevétel egyharmadát (33,1%) az élelmiszerek és a nem alkoholos italok beszerzése viszi el, 14,1 százalékát a közüzemi számlák fizetése, 7,8 százalékát a ruházkodás, 7,2 százalékát pedig az alkoholos italok és dohánytermékek beszerzése. A legkisebb arányban az oktatásra fordítanak a romániaiak: a havi bevétel 0,3 százalékát, azaz kb. 11 lejt.