Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Afrikai sertéspestis Szatmár megyében: idén már 7 disznó pusztult el, további 75-öt a hatóságok öltek le

Bede Emőke
Bede Emőke
Április. 07. 2025. Hétfő 13:41
Afrikai sertéspestis Szatmár megyében: idén már 7 disznó pusztult el, további 75-öt a hatóságok öltek le
Illusztráció. Forrás: pixabay.com

Altfatter Tamás prefektus hétfőn megbeszélésre hívta össze a belügyminisztériumi szervek vezetőit, valamint a Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság képviselőjét, ez esetben dr. Ardelean Felixet. A megbeszélés központi tárgya az egyre agresszívabban terjedő afrikai sertéspestis volt, ugyanakkor szót ejtettek a rendkívül ragályos állatbetegség, a száj- és körömfájás elleni óvintézkedésekről is.

 

A kormánymegbízott az afrikai sertéspestis kapcsán hangsúlyozta, hogy senki sem akarja megölni és megsemmisíteni a fertőzött állatokat, de ez az egyetlen hatékony intézkedés a betegség terjedésének megállítására. „Olyan megyében élünk, ahol jelentős számú háztartásban nevelnek sertéseket saját fogyasztásra vagy kis tételben történő értékesítésre (több mint 12.000 háztartás), és sajnos a betegségért felelős vírus hosszú ideig életképes marad a környezetben, és sajnos hőkezelés nélkül fagyasztott termékekben is. A vadállomány megfigyelése is különösen fontos, mivel a vaddisznó a betegség terjesztésének egyik legfőbb hordozója“ - magyarázta Altfatter.

 

A prefektusi hivatal információi szerint 2025-ben ez idáig 13 afrikai sertéspestis-gócot jelentettek a megyében, amelyek közül 8 jelenleg is aktív. Összesen 83 állatot érintett a fertőzés, ezek közül 7-et elpusztulva találtak, 75-öt pedig leöltek és megsemmisítettek a fertőzött terület védelme érdekében.

 

„Folyamatosan együtt kell működnünk a helyi önkormányzatokkal a lakosság tájékoztatása érdekében, hogy megismerjék a betegség terjedési módjait, a megelőzés lehetőségeit, valamint az állatok állatorvosi nyilvántartásba vételének fontosságát. Egy körlevélben újra eljuttatjuk a szükséges információkat minden önkormányzathoz, kiemelve a helyi hatóságok és a területi állatorvosok szerepét a járványkezelésben“ - mondta a prefektus.

 

Ami a szomszédos Magyarországon megjelenő, rendkívül ragályos száj- és körömfájást illeti, az országhatáron felállított öt ellenőrző pont továbbra is folytatja a szállítmányok megfigyelését.  „Tilos élő állatok és a betegségre hajlamos fajokból származó termékek behozatala Románia területére. Kérem a megye összes gazdasági szereplőjét, akik párosujjú patás kérődzőkkel és sertésekkel kereskednek, hogy különös figyelmet fordítsanak az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) által kiadott utasításokra, hogy megóvják állatállományukat a betegségtől“ - nyomatékosította Altfatter.