Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

A WHO kétmillió dollárt különít el a kelet-líbiai áradások áldozatai számára

Bede Emőke
MTI
Szeptember. 15. 2023. Péntek 07:32

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kétmillió dollárt különít el a kelet-líbiai árvíz áldozatai, illetve hozzátartozóik számára – közölte a szervezet főigazgatója csütörtökön.


„Miközben a halálos áldozatok száma egyre csak nő, a túlélők egészségügyi szükségletei egyre sürgetőbbek lesznek. Az Egészségügyi Világszervezet elkülönít egy kétmillió dolláros rendkívüli segélyalapot” – mondta Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz.


A főigazgató közlése szerint a WHO rendkívüli segélyszállítmányai már megérkeztek Líbiába, hasonlóképpen a dubaji logisztikai központból érkező baleseti, sebészeti és sürgősségi szállítmányokhoz.


Az olajban gazdag országot hosszú ideig vezető Moammer Kadhafi 2011-es meggyilkolása óta Líbiában két kormányzat működik, mindkettő rivális fegyveres csoportok és külföldi hatalmak támogatását élvezi. A köztük lévő szakadék áthidalására tett nemzetközi kezdeményezések ez idáig minden esetben kudarcot vallottak. A kelet-líbiai áradásokat követően a két kormány és nemzetközi támogatóik összefogtak a katasztrófa sújtotta térség megsegítéséért, de a közös munka egyelőre lassan halad.


A Tripoliban székelő – nemzetközileg elismert – kormány 412 millió dollárnak megfelelő összeget utalt át Derna és más keleti városok újjáépítésére, és fegyveresek kíséretében konvojt indítottak humanitárius segéllyel Derna városba.


A közel százezres lakosságú Derna kikötővárosa az első segélyszállítmányok keddi megérkeztéig teljesen el volt szakítva a külvilágtól, szerda óta pedig harmincezer lakost menekítettek ki lakóhelyéről – közölte korábban a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) líbiai tagszervezete.


A líbiai hatóságok csütörtökön nyomozás elindítását követelték emberi mulasztás gyanújával az áradások okozta katasztrófa ügyében.


A súlyos veszteségek elkerülhetők lettek volna, ha Líbiában rendesen működne a meteorológiai szolgálat, és figyelmeztetést adott volna ki – közölte Genfben a Meteorológiai Világszervezet (WMO) főtitkára. Meglátása szerint a veszélyhelyzet kezelésére kijelölt hatóságok még időben kitelepíthették volna az embereket, így a legtöbb haláleset elkerülhető lett volna. Mohammad al-Menfi, a líbiai elnöki tanács elnöke (az államfő) az X közösségi felületen megosztott bejegyzésében azt írta, hogy a tanács a líbiai főügyészhez fordult a katasztrófa kivizsgálásával kapcsolatban. Közölte: felelősségre fogják vonni az illetékeseket a gát meghibásodásáért, továbbá azokat, akik a segélyek feltartóztatásáért felelősek.


A Derna közelében összeomlott két gát az 1970-es években épült. Egy tavalyelőtti számvevőszéki jelentés szerint a gátakat nem tartották karban annak ellenére sem, hogy több mint kétmillió eurót utaltak át erre a célra 2012-ben és 2013-ban.

 

Hisám Skiuat, a vészhelyzeti bizottság tagja, a polgári repülésért felelős miniszter felvetette Derna katonai övezetté nyilvánítását a mentés megkönnyítése érdekében. Ez meggátolná a civilek belépését az övezetbe, beleértve az újságírókét is.

 

Dernában megkezdték az áldozatok eltemetését – közölte Otmán Abdul-Dzsalíl, a kelet-líbiai kormány egészségügy-minisztere. Csütörtök reggel több mint háromezer holttestet temettek el, további kétezernek a temetése folyamatban van. A miniszter közölte: az áldozatok többségét Dernához közel, tömegsírokban temették el, másokat pedig a környékbeli településekre szállítottak.

 

A katasztrófában legkevesebb 84 egyiptomi veszítette életét, és a líbiai média szerint a halálos áldozatok között szudáni bevándorlók is vannak.