Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

A Tanulók Országos Tanácsa szerint nincs értelme az érettségi tantárgyak közé sorolni a hittant

Bede Emőke
Agerpres
Március. 17. 2023. Péntek 07:43

'Nem lenne igazán előnyös a diákok számára', ha a romániai egyházak javaslatának megfelelően választható tantárgyként hittanból is érettségizhetnének - közölte csütörtökön a Tanulók Országos Tanácsának (CNE) nevében a szervezet elnöke.

A CNE közleménye szerint Miruna Croitoru riasztónak tartja, hogy a romániai felekezetek vezetői az oktatási minisztériumhoz eljuttatott közös állásfoglalásukban megkérdőjelezték a társadalom két alapelvének - a sokszínűségnek és a befogadásnak - a tiszteletben tartását.

Szerinte azért nincs értelme besorolni a hittant a választható érettségi tantárgyak közé, mert tekintettel a vallási meggyőződések sokaságára, a vizsgázókat nem lehetne egységesen értékelni. 'Hogyan lehet a hitet (...) 1-től 10-ig terjedő jegyekkel osztályozni?' - idézte a közlemény a diákvezetőt.

A CNE szerint Románia az egyetlen európai ország, ahol a gyerekek hittanoktatásból való felmentését kérvényezniük kell a szülőknek, míg az összes többi országban ez a tárgy az opcionális tantárgyak egyike.

'E szerint annak ellenére, hogy Romániában az oktatásnak egy világi, demokratikus és független rendszeren kellene alapulnia, még mindig alapvető fontosságúnak tartják ezt a tantárgyat, és ritkák azok az esetek, amikor a diákok lemondanak róla' - olvasható a közleményben.

A diákszervezet leszögezte azt is: támogatja a befogadás, a sokszínűség és a megkülönböztetésmentesség elvét az iskolákban. Közleményükben arra utaltak, hogy a Román Ortodox Egyház (BOR) és a több romániai vallási felekezet károsnak tartja a közoktatási törvény tervezetének azt az előírását, amely szerint a romániai iskoláknak a szexuális sokszínűség elfogadására kell nevelniük a diákokat.

A BOR szóvivője, Vasile Bănescu ugyanakkor szerdán kijelentette, hogy a hittan ugyanolyan választható tantárgy, mint bármelyik másik, ezért be lehetne vezetni az érettségin is.