Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

A szatmári kórház is részese a koraszülötteket segítő kampánynak

Ilonczai Gyöngyi
Közlemény
November. 18. 2023. Szombat 09:22
A szatmári kórház is részese a koraszülötteket segítő kampánynak

November 17-én tartják a koraszülöttek világnapját, ezen a napon különösen nagy figyelem irányul a korábban érkezett csecsemőkre, a koraszülés kihívásaira, és a koraszülöttek és családjaik életét ünneplik szerte a világon.

 

A koraszülés a fő halálok az öt év alatti gyermekek körében. A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban évente hozzávetőleg 100, világszerte 15 millió gyermek születik korábban a kelleténél, azaz minden megszületett 10 gyerekből 1.

 

 

Az anya és a baba születése utáni azonnali bőrkontaktus mindkettő számára rendkívül előnyösnek bizonyult: 40%-kal csökkenti a halálozási arányt és 65%-kal a szepszises eseteket.

 

A folyamatos és hosszan tartó bőr-bőr érintkezés ösztönzi a szoptatást és az anyatejjel való táplálást, ami lényegében a Kangaroo Mother Care (KMC), azaz a kenguru típusú gondozás néven ismert, mint a szokásos gondozási gyakorlat, így a család kerül az újszülöttek és anyák gondozásának középpontjába.

 

Idén a Romániai Hosszú Kórházi Ellátást Igénylő Újszülöttek Egyesülete (Asociația Română pentru Nou-născuții Îndelung Spitalizați – ARNIS) öt kórház újszülött ​​osztályával együttműködve, országos szinten szervez felvilágosító kampányt. A kampányban egy bukaresti újszülött osztály, valamint a szebeni, csíkszeredai, a târgoviștei megyei kórházak mellett a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház is bekerült.

 

 

A "Kis cselekvés, nagy hatás: Bőr-bőr érintkezés, közvetlenül a születés után, minden újszülöttnek, bárhol, a szülészeten és otthon" szlogen ernyője alatt, az egyesület felhívja ezen tény rendkívüli fontosságára. A csecsemő és a szülő közötti folyamatos és hosszan tartó bőr-bőr érintkezés a kenguru típusú gondozás (KMC) központi pillére a kampánynak.

 

ARNIS művészi fotózást végzett az öt partner intézménnyel, megörökítve a szülők érzelmét és szeretetét újszülötteik iránt, miközben gyakorolta a bőr-bőr érintkezési módszert. Az ezekről az ülésekről készült fényképeket állandó kiállításként helyezték el az osztályok folyosóin, hogy ösztönözzék a kenguru gondozási módszer gyakorlatát. A fotózáson résztvevők pedig bekeretezett fotókat kaptak, valamint speciális mini hevedereket, hogy otthon is alkalmazni tudják ezt a közeli kontaktusra alapuló módszert.

 

 

"Néhányunk élete kicsit korábban kezdődik, és ezzel együtt megkezdődik a túlélésért folytatott küzdelem, egy olyan küzdelem, amelyből egyesek kitörnek, erős és ambiciózus felnőttekké válnak, mások azonban elvesztik a harcot. Az a kiváltságunk, hogy életük első percétől ezekkel a kicsikkel lehetünk és segíthetünk nekik. Szeretnénk, ha a legmagasabb színvonalú orvosi szolgáltatásban részesülhetnének.“ - nyilatkozta dr. Varga Roxana, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház újszülött osztályának osztályvezető főorvosa.

 

Az ARNIS 2024-ben is folytatni fogja a Family and Infant Neurodevelopmental Care Education (F.I.N.E.) tanfolyam megszervezését az újszülöttekre szakosodott egészségügyi személyzet számára. Folytatni fogják a kenguru módszer gyakorlását lehetővé tévő székek és kiegészítők adományozását, valamint az évente megrendezésre kerülő, immár negyedik alkalommal megszervezett Nemzetközi Kenguru Módszer Napi Versenyt is. Céljuk, hogy tevékenységük révén csökkentsék a fogyatékkal élő gyermekek számát Romániában.