Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

A Szatmári Egyházmegye történetéről szóló kötetet mutatták be szombaton Szatmárnémetiben - Képgaléria

Bajnai Botond
Bajnai Botond
Március. 22. 2025. Szombat 15:48
A Szatmári Egyházmegye történetéről szóló kötetet mutatták be szombaton Szatmárnémetiben - Képgaléria

A Szatmári Egyházmegye történetének átfogó bemutatására vállalkozik az a nagyszabású kötet, amelynek bemutatójára március 22-én, szombaton délelőtt került sor Szatmárnémetiben.

"A Szatmári Egyházmegye története a kezdetektől" című könyv szerzői részletesen feltérképezték a térség egyházi múltját, a honfoglalástól egészen napjainkig. A Megmaradás Házában megtartott eseményen az érdeklődők találkozhattak a szerzőkkel, bepillantást nyerhettek a könyv születésének folyamatába, és közelebbről is megismerhették az egyházmegye történelmét formáló eseményeket.
 

A hiánypótló kötet bemutatóján elsőként Ilyés Csaba általános helynök köszöntötte a résztvevőket, különös tisztelettel üdvözölve Ternyák Csabát, az Egri Főegyházmegye érsekét, Schönberger Jenőt, a Szatmári Egyházmegye püspökét, Böcskei László nagyváradi püspököt, Lucsok Péter Miklós munkácsi megyéspüspököt, a főtisztelendő helynökatyákat, a papokat, nővéreket, politikai meghívottakat, valamint minden jelenlévőt. Köszöntötte továbbá a kötet szerzőit is, akik egy személy híján teljes létszámban jelen voltak: a kötet szerkesztőjét és szerzőjét Tempfli Imrét, valamint szerzőit: Baumgartner Bernadettet, K. Lengyel Zsoltot, Orosz Krisztofer-Leventét és Turtureanu Róbertet.

 


"Ma egyházmegyénk alapításának évfordulóját ünnepeljük, amely emlékezésre és felelősségteljes számvetésre hív minket. Hogyan éltük meg az evangélium hirdetésének küldetését az évszázadok során? Miként tudtuk – mint Krisztus-követők közössége, mint élő egyház – továbbadni azt az isteni kinyilatkoztatást, amely Jézus Krisztus életében, szenvedésében és feltámadásában, valamint a Szentlélek ajándékozásában testet öltött?" – fogalmazott nyitóbeszédében Ilyés Csaba, majd kiemelte, hogy Schönberger Jenő megyéspüspök kezdeményezésére készült el ez a tudományos alapossággal megírt számvetés az egyházmegye múltjáról. Hangsúlyozta, hogy a kötet nem csupán történelmi tényeket mutat be, hanem tanúságot tesz a hit erejéről és Krisztustól kapott küldetés folytonosságáról is.

A szót ezután Schönberger Jenő megyéspüspök vette át, aki miután köszöntötte az egyházi és világi méltóságokat, így fogalmazott: "Egy régi álmom vált ma valóra a könyvbemutatóval. Íme, megszületett a Szatmári Egyházmegye története írott formában. Az egyházmegye fennállásának 220. évfordulóján jelent meg ez a kötet, azzal a céllal, hogy emléket állítson a múlt eseményeinek, a történelmet alakító Istennek és az ő művében részt vevő embereknek. Egyben arra is ösztönöz, hogy felismerjük: a múlt megismerése segít minket abban, hogy felelősen, Isten és embertársaink előtt vállalt küldetésünket tudatosan betöltve, bölcsen formáljuk a jövőnk alakulását.”

A püspök atya beszédében arra is rámutatott, hogy a mai kor kihívásai sok tekintetben emlékeztetnek a több mint két évszázaddal ezelőtti szerény kezdetekre. "Papi és szerzetesi hivatásaink – ahogyan szerte a világon – megfogyatkoztak, híveink egy része pedig új hazát keresett magának. Mégis, akik maradtak, továbbra is hűségesek, elkötelezettek és lelkesek. Ők főpásztorukkal és papjaikkal együtt ma is írják az egyházmegye történetét."
 

 

A püspök atya szavait követően Tempfli Imre atya, a kötet szerkesztője és a szerzőbizottság vezetője lépett a pódiumhoz, hogy bemutassa az új kiadvány jelentőségét és tartalmát.

Elmondta, hogy a kötet egy történelmi mű, amely a letűnt korok eseményeit tartalmazza és értelmezi. Célja, hogy a benne foglaltakat majd valahol és valamikor tanítsák. 


A könyv a honfoglalástól napjainkig követi végig az egyházmegye történetét, bemutatva annak hitbeli, kulturális és társadalmi szerepét.

 


Az első rész bemutatja a kereszténység elterjedését Szent István uralkodása idején. Az olvasó megismerheti az első egyházszervezeti struktúrákat, az Árpád-kor vallási életét és azt a folyamatot, amely végül az egyházmegye 1804-es megalakulásához vezetett. A könyv rávilágít arra, hogy a későbbi Szatmári Egyházmegye területén a középkorban kibontakozó egyházi intézményrendszer meghatározó szerepet játszott a vallási élet és a közművelődés alakításában. A szerzetesrendek megtelepedésével és az oktatás fejlődésével a katolikus egyház egyre jelentősebb szerepet töltött be a térség vallási, társadalmi és szellemi életének formálásában.

A könyv kiemelt figyelmet szentel a reformáció és az ellenreformáció időszakának, amely döntően alakította a térség vallási arculatát. Részletesen bemutatja, hogyan alakult a régió helyzete a reformáció megjelenésével, és milyen lépéseket tett az egyház a katolikus megújulás érdekében. Ezt követően ismerteti az Egri Egyházmegye felosztását, amelynek eredményeként 1804-ben megalakult a Szatmári és a Kassai Egyházmegye.

A XX. századi fejezet különösen megrázó eseményeket tár fel. A könyv részletesen foglalkozik a világháborúk, Trianon és a kommunista diktatúra egyházellenes intézkedéseinek hatásaival. Kiemelt figyelmet kap Boldog Scheffler János vértanú püspök élete, akinek mártíromsága a hit megőrzésének és az egyház üldöztetésének tragikus, de felemelő példája. Bemutatásra kerülnek azok a titkos ordináriusok is, akik a legnehezebb időkben is biztosították az egyház működésének folytonosságát.

A kötet utolsó részei az egyházi élet újjászületését követik végig a rendszerváltástól napjainkig.

 

 

Ez követően a kötet társszerzői is ismertették az általuk jegyzett fejezetek tartalmát. Elsőként Baumgartner Bernadett lépett a hallgatóság elé, hogy K. Lengyel Zsolt nevében – aki egyetemi oktatói elfoglaltságai miatt nem lehetett jelen – bemutassa a Kereszt és pogányság című fejezetet. Ezt követően Orosz Krisztofer ismertette a Kereszt és korona című fejezet főbb gondolatait, majd ismét Baumgartner Bernadett állt a pódiumhoz, hogy bemutassa a Kereszt és oltár című részt. Ezután Turtureanu Róbert a Kereszt és horogkereszt fejezetről beszélt, végül pedig Tempfli Imre foglalta össze a Kereszt és feltámadás című zárófejezet legfontosabb üzenetét.

 

A könyv ismertetőjét követően a meghívott egyházi méltóságok méltatták a kötetet és hangsúlyozták annak jelentőségét. Beszédet mondott Ternyák Csaba, az Egri Főegyházmegye érseke, Pásztor Zoltán püspöki helynök, a Kassai Egyházmegye képviseletében, Lucsok Péter Miklós, a Munkácsi Egyházmegye püspöke, Krakomperger Zoltán, a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye általános helynöke, Böcskei László nagyváradi püspök, Marius Cîmpean, a román vallásügyi államtitkárság irodavezetője, valamint Grezsa Csaba, Magyarország kolozsvári főkonzulátusának konzulja. A rendezvény zárásaként Schönberger Jenő megyéspüspök osztotta meg gondolatait a hallgatósággal.