Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

A Szatmár megyeieknek közel egyötöde kénytelen ingázni, ha dolgozni szeretne

Bede Emőke
Bede Emőke
November. 05. 2023. Vasárnap 08:35
A Szatmár megyeieknek közel egyötöde kénytelen ingázni, ha dolgozni szeretne

Az Országos Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint közel 2 millió romániai állampolgár kénytelen ingázni, ha dolgozni szeretne, mi több, egyharmaduknak nem csak települések, hanem megyék között kell utazni a munkavégzés érdekében.

 

A hotnews.ro által ismertetett adatok szerint a legnagyobb arányban (közel 50 százalék) az Ilfov megyeiek ingáznak, viszont ez nem különösebben meglepő, hiszen a fővárost körülölelő kis területről rengetegen járnak be Bukarestbe dolgozni. Ilfovot Dambovita megye követi, ahol a statisztikai hivatal adatai szerint a lakosság 44,61 százaléka ingázik, a dobogóra pedig harmadikként Prahova állhatott, ahol az aktív lakosság 40 százaléka „navétázik”. 

 

Szatmár megye a lista végén kapott helyet: megyénkben mindössze 18,46 százalék azok aránya, akik a munka miatt kénytelenek naponta utazni. A szomszédos Máramarosban az e helyzetben levő munkavállalók aránya 22,58 százalék, Szilágyban 25,96 százalék, Biharban pedig 28,38.

 

A legtöbb ingázó egyébként a mezőgazdaságban és az ehhez kapcsolódó szolgáltatásokban dolgozik, számuk meghaladja a 213 ezer főt. Több mint 181 ezer építőipari munkás is kénytelen felkerekedni, ha dolgozni szeretne, további 138 ezren pedig a kiskereskedelemben vállaltak ingázással járó munkahelyet. Kiemelkedően sokan ingáznak még a közigazgatás és rendvédelem, tanügy, egészségügy, szállítmányozás, élelmiszeripar, illetve nagykereskedelem területén is.

 

Ingázás helyett átköltözés?

 

Szinte biztosra mondhatjuk, hogy a napi, esetleg heti szintű ingázást minden munkavállaló igyekszik elkerülni, hiszen fizikailag, szellemileg és anyagilag is igencsak megterhelő lehet a folyamatos jövés-menés. Különösen igaz ez azok esetében, akiket otthon család vár, hiszen az utazás olyan értékes perceket vesz el egy-egy szülő életéből, melyeket akár a gyerekeivel is tölthetett volna. Épp ezért mindazoknak, akiket új munkájuk lakhelyüktől legalább 50 kilométerre szólít, talán érdemes elgondolkodniuk az áttelepülésen.

 

A költözés és az "idegenben lakás" ugyanakkor plusz költségekkel járhat a munkavállaló számára, de e koloncot nem kell egyedül az újdonsült alkalmazottnak viselnie, hiszen a Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség is beszáll a teherviselésbe. Amint arról a Szatmár megyei ügynökség korábban tájékoztatta híroldalunkat, azon munkavállalók, akik az új állás betöltéséhez legalább 50 kilométerre kénytelenek elköltözni lakhelyükről, maximum havi 900 lejes támogatást igényelhetnek, ezzel fedezve a szállásköltségek legfeljebb 75 százalékát.

 

Ahhoz, hogy az igénylőnek az összeget kiutalják, a leendő alkalmazottnak először is a munkaerő-foglalkoztatási ügynökség adatbázisában is szerepelnie kell mint álláskereső. A második, de legalább annyira fontos kritérium, hogy a választott cég telephelye, tehát a tevékenység helyszíne minimum 50 kilométeres távolságra essék a munkavállalás céljából áttelepülő személy állandó lakhelyétől. Nem utolsó sorban pedig a felek között köttetett szerződésnek teljes munkaidős, minimum 12 hónapos jogviszonyról kell szólnia, illetve a háztartás nettó összjövedelme nem haladhatja meg a havi 5000 lejt.

 

A támogatás a munkáltató által felajánlott szolgálati lakásba, szálláshelyre költözés esetén nem igényelhető, kizárólag egyéb, önfinanszírozott lakhatási megoldások esetében. Az összeget legfeljebb 36 hónapon keresztül folyósítják, és ez akkor sem szakad meg, ha egy esetleges munkahelyváltáskor a felmondás és a következő munka kezdete között legfeljebb 30 nap telik el. Váltás esetében a folyósítás akkor megy tovább, amennyiben az új munkaszerződésben foglaltak is megfelelnek a támogatás feltételeinek.