Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

A Szatmár megyei háziorvosok közel fele már elérte a nyugdíjkorhatárt. Olyan községek is vannak, ahol már egyáltalán nincs rendelés

Bede Emőke
Bede Emőke
Február. 26. 2025. Szerda 08:04
A Szatmár megyei háziorvosok közel fele már elérte a nyugdíjkorhatárt. Olyan községek is vannak, ahol már egyáltalán nincs rendelés

A Szatmár megyében praktizáló háziorvosok közel fele már elérte a nyugdíjkorhatárt, viszont kénytelen továbbra is fogadni a betegeket, mivel rendkívüli orvoshiány sújtja az egészségügy ezen ágát - írja az Agerpres az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (CAS) kapott adatokra hivatkozva.

 

„A Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztár 128 szerződést kötött egészségügyi alapellátást nyújtó szolgáltatókkal, melyek együttesen 162 háziorvost tömörítenek. Ezek közül 97-en városon rendelnek, 65-en vidéken. Ami a háziorvosok életkorát illeti, az említettek közül 75-en már elérték a nyugdíjazási korhatárt“ - tájékoztat a CAS.

 

A Román Orvosi Kamara alelnöke, dr. Calin Bumbulut, aki a maga rendjén háziorvos is Szatmárnémetiben, elmondta, hogy számtalan problémával állnak szemben e téren, és amennyiben nem oldják meg ezeket, néhány év múlva a helyzet még súlyosabb lesz. Ugyanakkor emlékeztetett rá, hogy a háziorvosok hiánya nem csak Szatmárt sújtja, hanem az egész országot, kivéve az olyan nagyvárosokat, mint Bukarest, Kolozsvár vagy Jászvásár.

 

Elmondása szerint a Romániában dolgozó háziorvosok több mint 55 százaléka már elmúlt 60 éves, viszont még azok is kénytelenek továbbvinni a praxist, akik amúgy elérték a nyugdíjkorhatárt. Vannak olyan házirovosok, akik 80 éves koruk ellenére is rendelnek, mi több, Szeben megyében van egy orvos, aki 95 évesen is rendszeresen fogadja a betegeket.

 

Dr. Calin Bumbulut szerint a legnagyobb probléma az alapellátást nyújtó szolgáltatások finanszírozásával van. Az ügyeleti központok kapcsán 2007 óta nem változott semmi, és mivel az éjszakai órákban is rendelkezésre álló orvosokat továbbra is bruttó 40 lej/órával fizetik, ezért az említett ügyeletek fele már bezárt.

 

Az orvosi kamara alelnöke szerint a jobb finanszírozás mellett fontos volna, hogy az állam több rezidensi helyet tegyen elérhetővé: a jelenlegi 600 hellyel szemben legalább 1000-re volna igény évente, így 5 év alatt legkevesebb 5000 új orvossal lehetne pótolni a hiányt. A nyugdíjra készülő kollégák ezer örömmel tanítanák be a fiatal utánpótlást, viszont erre a jelenlegi rendszer nem ad lehetőséget. Dr. Bumbulut szerint nem normális, hogy nincs olyan országos stratégia, amely öt éven belül legalább egyensúlyt tudna teremteni az egészségügyi rendszerben, így elkerülve azt a kellemetlen meglepetést, hogy már nincsenek háziorvosaink.

 

Lévén pedig, hogy egyre kevesebb az orvos, az egy rendelőre jutó betegek száma megsokszorozódik: míg Németországban egy háziorvosra kb. 700-800 beteg jut, addig Romániában egy orvosnak átlagosan 1800 páciensről kell gondoskodnia. S míg 30 évvel ezelőtt konkurenciát jelentettek egymásnak, ma már mindenki túl van terhelve. Dr. Bumbulut példaként hozta fel Nagykároly esetét, ahol hat hónapig voltak orvos nélkül a páciensek, mivel egyetlen háziorvosnak sem kellett a polgármesteri hivatal által ingyen felajánlott rendelő. Emiatt az adott intézmény bezárt, a pácienseket pedig kénytelenek voltak átvenni a megmaradó kollégák.

 

„Ahhoz, hogy ki tudj mászni a gödörből, először finanszírozásra van szükség, aztán emberi erőforrásokra, majd felszerelésre. Az Országos Vidékfejlesztési Programra várunk 2022 óta, most 2025 van, és eddig csak a berendezések egy részét kaptuk meg. De nem bútorokra van szükségünk, hanem azokra a felszerelésekre, amelyeket kértünk. Az Országos Helyreállítási Terv keretében is mindenki azt igényelte, amire szüksége volt. Panaszkodunk, hogy nem használjuk fel az uniós forrásokat, de ez nem a mi hibánk, én például már elküldtem a proforma számlát is. Mikroanalizátorokat, EKG-t, ultrahangot kértünk azok számára, akiknek megvan hozzá a kompetenciájuk. Közben kénytelenek voltunk két használt ultrahang készüléket venni. Nyilván én is szívesen vásárolnék egy csúcstechnológiás ultrahangot, ha tehetném, de ki vesz meg egyet 150.000 euróért? Senki“ - fejtette ki a doktor.

 

Dr. Calin Bumbulut szerint az elmúlt 20 évben Szatmár megyében egyetlen új háziorvos sem helyezkedett el, mi több, van négy olyan község is, ahol nincs orvos: Borválaszút, Szokond, Sződemeter és Berekszó.

 

„Vannak hátrányos helyzetű területek, ahová nem jönnek orvosok, mert maga a szakterület nem túl vonzó, ráadásul megterhelő is. Nem mi alakítjuk az egészségügyi politikákat, csak felhívjuk a figyelmet és jelezzük: öt éven belül az orvosok 90%-a valószínűleg nyugdíjba megy. Én például nyolc év múlva valószínűleg már nyugdíjas leszek, pedig a megyében még a fiatalabb orvosok közé tartozom. Fiatalnak számítok, mert még van nyolc évem a nyugdíjig, de sokan már régen nyugdíjba mentek. Az épületben, ahol dolgozom, csak ketten-hárman vagyunk, akik még nem vagyunk nyugdíjasok – a többiek már azok, 63, 68, 70 évesek” – zárta az orvosi kamara alelnöke.