Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

A romániai fiatalok kétharmadának nem jut külön szoba a szülői házban

Bede Emőke
Bede Emőke
Október. 02. 2024. Szerda 12:13
A romániai fiatalok kétharmadának nem jut külön szoba a szülői házban
Illusztráció. Forrás: freepik.com

Az Eurostat legfrissebb kimutatása szerint az Európai Unióban élő fiatalok átlagosan 26,3 éves korukban költöznek külön a szüleiktől, viszont a tagállamok között óriási különbségek mutatkoznak. Míg pl. Finnországban a fiatalok már 22 éves koruk előtt továbbállnak, addig Romániában erre közel 28 évesen kerül sor.

 

Az unió statisztikai hivatala szerint a legtovább a horvátok élvezik a szülői ház jelentette kényelmet, hiszen átlagosan csak 31,8 éves korukban költöznek el, de nem sokkal marad el ettől Szlovákia sem, ahol a fiatalok 31 éves korukig élnek otthon. 30 év feletti átlagéletkort jegyeznek még Görögországban, Spanyolországban, Bulgáriában és Olaszországban is. A lista másik végén találjuk Finnországot, ahol a fiatalok 21,4 évesen már kiröppennek a családi fészekből, de a svédek és a dánok sem várják meg a 22. születésnapjukat a költözést illetően.

 

Romániában a fiatalok általában 27,7 évesen költöznek el a szülői házból, viszont a nemek között jelentős szakadék van: míg a férfiak átlagosan 30 éves korukig maradnak otthon, addig a nők már 25,3 éves korukban különköltöznek a szülőktől.

 

Ugyanebből a forrásból azt is tudni lehet, hogy uniós viszonylatban a romániai fiatalok élnek a legnagyobb arányban túlzsúfolt otthonban. De mit is értünk túlzsúfolt otthon alatt? Nos, többek között az olyan lakásokat, ahol pl. a 18 éven felüli családtagoknak nincs külön szobájuk, vagy akár azt, hogy a pároknak nem jut saját szoba, pl. anyuka és apuka kénytelen a gyerekekkel egy helyiségen osztozni.

 

Míg uniós viszonylatban a 15-29 éveseknek csupán a 26 százaléka kénytelen ilyen kicsi és túlzsúfolt lakásban élni, addig Romániában a fiatalok 59,4 százaléka van ebben a kényelmetlen helyzetben. Szintén magas az e helyzetben lévő fiatalok aránya Bulgáriában (55,3%) és Lettországban (54,8%).

 

A legjobb helyzetben a máltaiak és a ciprusiak vannak, ahol a fiataloknak kevesebb mint 4 százaléka kénytelen túlzsúfolt lakásban élni.