A pusztadaróci Pünkösdi Rózsák Néptáncegyüttes felvételt nyert a Romániai Magyar Néptánc Egyesületbe


A Pusztadaróci Hagyományőrző Egyesület eddigi munkájának elismerését jelenti, hogy február elején a Romániai Magyar Néptánc Egyesület tagszervezetévé vált. Erről, és az egyesület terveiről beszélt Krisztián Erika, az egyesület vezetője.
A Romániai Magyar Néptánc Egyesület magába öleli az Erdély szerte tevékenykedő néptánccsoportokat. S az egyesületbe való bekerülés nem is olyan egyszerű. Az adott néptánccsoportnak kérelmeznie kell a felvételt, majd pedig szüksége van még két egyesületi tag ajánlására is, illetve a közgyűlésen szavaznak a felvételéről.
Február 3-i közgyűlésen döntöttek az RMNP tagok, hogy felveszik soraikba a Pusztadaróci Pünkösdi Rózsa néptáncegyüttest.
„Ez mindenképp mérföldkő az egyesület, a néptánccsoport életében. Kapcsolatot tudunk ezáltal teremteni más néptánccsoportokkal, számon tartanak minket is, s ez óriási öröm számunkra.“ - nyilatkozta Krisztián Erika egyesületvezető.
A Pusztadaróci Kulturális Értékek Megőrzéséért Egyesület kereteiben nemcsak a Pünkösdi Rózsák néptáncegyüttes működik, hanem a Vadrózsák citeraegyüttes is.
Hét éve működik a néptáncegyüttes
A Pünkösdi Rózsák néptáncegyüttes 2017-ben alakult az akkoriban beszolgáló Ilonczai Zsombor református lelkipásztor kezdeményezésére és útmutatásai mellett, tudtuk meg Krisztián Erikától, az egyesület vezetőjétől.
Az egyesületnek volt mire alapoznia, s mihez nyúlnia, hiszen a község, ezen belül pedig a szamosdarai népdalkincs rendkívül gazdag. A helyi népdalok gyűjteménye 1973-ban „Darai Népdalok” címmel lett kiadva, ami kiegészülve 2022-ben került újra kiadásra. A népdalgyűjtés pedig mai napi folytatódik.
Az egyesület égisze alatt működő Pünkösdi Rózsák néptáncegyüttesnél több korosztályban járnak a gyerekek: a 4-8 éves korúakból álló Apró rózsák csoportba 25 gyermek jár; a már nagyobbacskák, 9-12 éves a Kis rózsák csoportja, ahova most 18 gyermek tartozik; az ifjúság, azaz a 13 és 20 év közötti Pünkösdi Rózsák csoportban pedig 27 fiatal ropja.
Idén januárban pedig tovább bővült a néptánccsoportok száma, hiszen megalakult a Szenior rózsák csoport is, amelyet elsősorban az együttesbe járó gyerekek szülei alkotják.
Hetente három alkalommal tartanak oktatást. Jelenlegi oktató és koreográfus Kispál Nándor, aki nagy népszerűségnek örvend a gyerekek és a felnőttek körében egyaránt.
A néptáncegyüttes mellett a Vadrózsák citeraegyüttes is három korosztályos csoportban működik, oktatójuk Nauner-Agárdi Éva.
„Célunk népi hagyományaink felelevenítése a néptánc és a népdal által és ezek megtanítás a jövő nemzedékének. Ezt a vágyat hivatott kifejezni mottónk is, amely így szól: nemzedékről nemzedékre! Szeretnénk találkozási lehetőséget biztosítani az azonos érdeklődési körrel rendelkező emberek számára, erősítve ezzel az összetartozás igényét és az identitástudatot. Ennek érdekében a heti három oktatás mellet évente több kulturális eseményt, táborokat és foglalkozásokat szervezünk. Az általunk szervezett rendezvények mellet örömmel teszünk eleget az olyan meghívásoknak, mint például a néptánc- és népzenei találkozók, különböző fesztiválok, városnapok, falunapok.“ - részletezte az egyesület vezetője.
Az együttes repertoárját szatmári, széki, palatkai, szilágysági táncok alkotják, melyeket 2023 végéig Kása Zsolt és Kása Melinda oktatták,s amelyekhez autentikus viseletekkel is rendelkeznek
Számos terv vár megvalósításra idén
Az elmúlt hétvégén lezajlott farsangi mulatásággal indították az évet, viszont Krisztián Erika elmondta, hogy idén még számos dédelgetett tervük van.
Április végén, s első alkalommal, egy partiumi szintű néptánctalálkozót szeretnének megszervezni Pusztadarócon. Az egyesület vezetője elmondta, hogy ebből mindenképp hagyományt szeretnének teremteni.
A Pusztadaróci Polgármesteri Hivatallal közösen mindenképp megrendezik ebben az évben is a nagyon közkedvelt pusztadaróci és szamosdarai Családi Hétvégéket.
Nyitni szeretnének a júliusi néptánctábor kapcsán is, s nemcsak a helyi gyerekeknek szeretnének remek programokat szervezni, hanem a megye más településeiről is várnák a jelentkezőket.
A nyár folyamán a gyerekekkel pedig részt vesznek egy Széki néptánc edzőtáborban is.
S már őszre is előre látható néhány program. A Pünkösdi Rózsák néptáncegyüttes is meghívást kaptak a görögországi Thassos-i néptáncfesztiválra, amelyen részt fognak venni. Emellett októberben ismét lesz szekeres felvonulás és szüreti bál is.
Az egyesület működését támogatja a Pusztadaróci Önkormányzat, Csoóri Sándor Alap, Bethlen Gábor Alap, a szülői közösség, valamint helyi vállalkozók.
Fotók: Pusztadaróci Hagyományőrző Egyesület közösségi oldala