A per nem halad, így továbbra sem tudni, mikor nyithat meg ismét a szatmári strand


A szatmári strandot üzemeltető cégnek és a helyi önkormányzatnak továbbra sem sikerült dűlőre jutnia, mely elsősorban azt jelenti, hogy a fürdő kapuját az idei szezonban is zárva találják majd a helyiek. Erről a Kereskényi Gábor polgármester beszélt szerdai sajtótájékoztatóján.
Mint ismeretes, a Szatmárnémeti Helyi Tanács 2021 augusztusában egyhangúlag megszavazta a városi strand üzemeltetésére vonatkozó koncessziós szerződés felbontását, melyet még 2008-ban kötött az akkori városvezetés a Beny Alex Kft.-vel. A döntést azzal indokolták, hogy a cég nem teljesítette a szerződésben foglaltakat, így például nem épített háromcsillagos termálhotelt, nem fedte be az olimpiai méretű medencét, az újabb medencék építése nem fejeződött be, és nem épült meg a hatszintes parkolóház sem. Az pedig már csak hab volt a tortán, hogy a strand 2021-ben sem nyitotta meg kapuit a fürdőzők előtt, holott a járványügyi intézkedések erre akkor már lehetőséget adtak volna. Hiába szavazta meg azonban egyhangúlag akkor a Helyi Tanács a szerződésbontást, az üzemeltető kötötte az ebet a karóhoz, s közel 30 millió lejes kártérítést követelt a meg nem térült befektetések után.
Kereskényi Gábor polgármester már akkor leszögezte, hogy e követeléssel az önkormányzat nem ért egyet, hiszen a kontraktusban pontosan rögzített vállalásokat a Beny Alex nem teljesítette, így a hivatal elkötelezte magát amellett, hogy visszaveszi a strandot még akkor is, ha ezt egy pereskedés fogja megelőzni. A pereskedés pedig azóta is folyik, s ember legyen a talpán, aki megmondja, mikor élvezhetik ismét a szatmáriak a stand szolgáltatásait.
A polgármester szerdai sajtótájékoztatóján elégedetlenségét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a helyi önkormányzat, mely voltaképp a strand jogos tulajdonosa, még mindig nem léphet be a létesítmény kapuján. A városvezetés ezt annak érdekében kérelmezte, hogy legalább leltárt készíthessenek és felmérhessék a strand állapotát, melyet követően akár uniós forrásokat is lehetne keresni a korszerűsítés finanszírozása érdekében. Kereskényi emlékeztetett, sajnos az efféle támogatások lehívása nem egyik napról a másikra történik, viszont addig legalább az állagmegőrző munkálatokat el kellene végezni, hiszen a fürdő állapota jelenleg még annál is rosszabb, mint ahogy 2008-ban átadták azt a koncessziós szerződés megkötését követően.
A városvezető szerint nyilvánvaló, hogy az érintett kft. célja az, hogy a per során minél több pénzt kisajtoljanak a polgármesteri hivatalból, ezzel szemben az önkormányzat elsőszámú prioritása, hogy a létesítményt mielőbb vissza tudják adni a szatmáriaknak, épp ezért felháborító, hogy még elsőfokú döntés sem született az ügyben.
Kereskényi egy analógiát is hozott: a kialakult helyzet ahhoz hasonlatos, mint amikor az ember bérleti szerződéssel kiadja a lakását, amelybe aztán még azt követően sem léphet be, hogy a bérlőről kiderül, nem hajlandó fizetni vagy rendszeresen balhézik.
Kereskényi Gábor szerint a jelenlegi patthelyzetnél még az is jobb volna, ha a bíróság kimondja, mégiscsak ki kell fizetni a kártérítést a szóban forgó cégnek, ám az ügy bosszantó módon évek óta egy helyben toporog, a strand állaga folyamatosan romlik, a szatmáriak pedig továbbra sem élvezhetik a létesítmény nyújtotta szolgáltatásokat.