Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

A pénznél többet is veszíthetsz: az online szerencsejáték pszichológiai hatásai Magyarországon

Bajnai Botond
Szatmár.ro
Május. 21. 2024. Kedd 09:47
A pénznél többet is veszíthetsz: az online szerencsejáték pszichológiai hatásai Magyarországon
illusztráció / pexels.com

Az online szerencsejáték népszerűsége az utóbbi években rohamosan nő Magyarországon. A könnyen elérhető online platformoknak köszönhetően egyre többen próbálkoznak szerencsét virtuális nyerőgépeken, fogadásokon és más online szerencsejátékokban.

 

Egy neves kaszinóértékelő oldal, a https://casinorix-hu.com/ oldal szerint például ma már több legális (általában külföldi licenccel rendelkező) platform működik Magyarországon is, ám a szerencsejáték veszélyeiről sajnos kevés szó esik.

 

Míg az online szerencsejáték ártalmatlan szórakozásnak tűnhet, a valóság ennél jóval árnyaltabb. Számos kutatás kimutatta, hogy az online kaszinózásnak súlyos pszichológiai következményei lehetnek, mint például a depresszió, szorongás, sőt, a szerencsejáték-függőség is.

 

Ebben a cikkben az online szerencsejáték Magyarországon tapasztalható növekvő trendjét és a vele járó pszichológiai hatásokat vizsgáljuk meg. Megvizsgáljuk a szerencsejáték-függőség tüneteit, és bemutatjuk a függőség leküzdésére irányuló magyarországi kezdeményezéseket.

 

Az online szerencsejáték népszerűségének növekedése

 

Az online szerencsejáték népszerűségének egyik fő oka a könnyű elérhetőség. A fizikai kaszinókkal ellentétben az online platformok ugyanis a nap 24 órájában elérhetőek, csak stabil internetkapcsolatra és egy okostelefonra vagy számítógépre van szükség a részvételhez. Ez a könnyű hozzáférés különösen a fiatalabb generáció számára vonzó, akik már otthonosan mozognak a digitális világban.

 

Az online szerencsejáték-platformok emellett a játékok és a fogadási lehetőségek széles skáláját kínálják, hogy minél több játékost vonzzanak be. Elérhetők az oldalakon a klasszikus nyerőgépek, a póker, a rulett és a sportfogadás. Ez a változatosság tartja fenn a játékosok érdeklődését, és ösztönzi őket arra, hogy visszatérjenek a platformra – ám ez nem biztos, hogy jó nekik.

 

Az iparág szereplői ráadásul nagyon agresszív marketingstratégiákat használnak: a vonzó bónuszoktól és promócióktól kezdve a szponzorációkon át egészen a közösségimédia-marketingig minden eszközt bevetnek, hogy a szerencsejátékot szórakoztató tevékenységként állítsák be. Ennek persze megvannak a veszélyei, és erre az alábbiakban ki is térünk.

 

A kaszinózás sötét oldala: a pszichológiai hatás

 

Az online szerencsejáték könnyen függőséget okozhat, különösen a sebezhető egyének számára. A játékok gyorsasága, a vizuális ingerek és a nyereség ígérete folyamatos izgalmat és dopaminlöketet ad, ami visszatérésre készteti a játékosokat. Ez az ördögi kör pedig könnyen elvezethet a szerencsejáték-függőség kialakulásához.

 

A függőség súlyos pszichológiai következményekkel járhat. A játékosok gyakran szorongást, depressziót és önértékelési zavarokat tapasztalnak. A szerencsejáték elől elköltött pénz anyagi nehézségeket okozhat, ami tovább fokozza a stresszt és a szorongást. Egyes esetekben a szerencsejáték-függőség más betegségekhez, például alkohol- vagy drogfüggőséghez is vezethet.

 

Erről a problémáról sajnos az online kaszinók nagyon ritkán írnak (ha egyáltalán megteszik), és a hatóságok sem fordítanak rá elég figyelmet.

 

A jogi környezet

 

Magyarországon az online szerencsejáték legális tevékenység, de szigorú szabályozás alá esik. A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) felelős a piac tisztaságának fenntartásáért és a fogyasztók védelméért. Az SZTFH engedélyeket ad ki és szabályokat fogalmaz meg az online kaszinók és sportfogadó oldalak számára.

 

Ezek a szabályozások többek között a felelősségteljes játékszervezésre, az életkor-ellenőrzésre és az adófizetésre vonatkoznak. Ezen intézkedések célja a fogyasztók védelme a szerencsejáték káros hatásaitól.

 

Azonban kérdéses, hogy a jelenlegi jogszabályok mennyire hatékonyak a pszichológiai problémák kezelésében. Az agresszív marketing és a könnyű elérhetőség továbbra is komoly kihívást jelent. A jövőben a hatóságoknak nagyobb hangsúlyt kellene fektetniük a megelőzésre, az oktatásra és a szerencsejáték-függőség kezelésére irányuló források bővítésére.

 

Nem szégyen, sőt, ajánlott segítséget kérni

 

Amennyiben te vagy valaki, akit ismersz, online szerencsejáték-függőséggel küzd, fontos, hogy minél hamarabb segítséget kérjen az érintett személy. Számos szervezet nyújt támogatást és tanácsadást a függőség leküzdéséhez.

 

Az ELTE PPK Klinikai Pszichológia és Addiktológia Tanszéke és a Pro Psychologia Alapítvány Segélytelefont működtet. A szolgáltatás ingyenes, anonim és bizalmas. A segélyvonalon szakképzett munkatársak nyújtanak támogatást és tanácsadást a szerencsejáték-függőséggel küzdőknek, valamint családtagjaiknak és hozzátartozóiknak.

 

A Segélytelefon elérhető:

  • Telefonon: 06-21-262-0603 (hétköznapokon 15.00-19.00 között)

  • E-mailben: szerencse@ppk.elte.hu

  • Skype-on: „ELTE Szerencsejátékos Segélyszolgálat”

  • Információs vonal: 06-1-411-6778

Néhány záró gondolat

 

Az online szerencsejáték Magyarországon egyre népszerűbb, de a növekvő játéklehetőségekkel párhuzamosan nő a pszichológiai problémák kockázata is. A könnyű elérhetőség, az agresszív marketing és a játékok addiktív természete súlyos következményekhez vezethet, mint például a szorongás, depresszió, sőt, a szerencsejáték-függőség kialakulása.

 

A probléma kezeléséhez holisztikus megközelítésre van szükség. A hatóságoknak szigorúbb szabályozást kell bevezetniük a marketingtevékenységekre és a könnyű elérhetőségre. Az iparág szereplőinek felelősségteljesebb játékszervezést kell folytatniuk, és a megelőzésre kell helyezniük a hangsúlyt. Az egyéneknek pedig fontos tisztában lenniük a szerencsejáték veszélyeivel, és segítséget kérniük, ha függőség kialakulásának a gyanúja merül fel.

 

A közös erőfeszítések révén csökkenthetjük az online szerencsejáték káros hatásait, és megvédhetjük a lakosságot a pszichológiai problémáktól. A döntéshozóknak, az iparág szereplőinek és az egyéneknek egyaránt proaktív lépéseket kell tenniük a szerencsejáték okozta károk enyhítésére.