Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

A Pannónia szállót is megtekintette szatmári látogatása során Lázár János

Bede Emőke
Bede Emőke
Március. 03. 2023. Péntek 08:24
A Pannónia szállót is megtekintette szatmári látogatása során Lázár János
Fotók: Lázár János Facebook-oldala

Ahogyan arról beszámoltunk, csütörtökön Szatmárnémetibe érkezett Lázár János, Magyarország kormányának építési és beruházási minisztere. A tárcavezető egynapos itt tartózkodása alatt a szatmárnémeti és Szatmár megyei vezetéssel egyeztetett, részt vett a Hám János Orvosi Központ avatóünnepségén, illetve időt szakított arra is, hogy Kereskényi Gábor polgármesterrel megtekintse az egykor szebb napokat is látott Pannónia szállót.


„Szatmárnémeti egyik legemblematikusabb és legszebb épülete a Pannónia szálló. Egy szecessziós ékszerdoboz - amivel azonban mostohán bántak az elmúlt évtizedekben. Nagy és sokat látott épület, amit meg kell menteni! Egy vállalkozótól visszavásárolta a magyar állam; a felújításhoz szükséges engedélyek a rendelkezésre állnak. Kereskényi Gáborral, Szatmárnémeti polgármesterével bejártuk a lerobbant épületet. A múlt fénye visszaállítható! Akarat és terv már van, most a forrásokat kell biztosítanunk, hogy az épület méltó módon válhasson a szatmáriak és a magyarság régi-új szimbólumává. Megígértük! Megcsináljuk!” – írta a látogatásról közösségi oldalán Lázár.

 


A Bálint Zoltán és Jámbor Lajos tervei alapján megépült, 1902-ben megnyitott szálló nem csak városunk, de Erdély egyik legszebb szecessziós műemkéke is. Közel egy évszázaddal később, 1995-ben megtörtént a Dacia Szálloda privatizációja, amikor is az akkori alkalmazottak részvényessé váltak. 2007-ben azonban egy avasfelsőfalusi üzletember, Vasila Tantas vásárolta meg az épületet potom 1,7 millió euróért. A férfi szándékai szerint felújította volna a hotelt, viszont beütött a gazdasági válság, így tervei sosem váltak valósággá, 2009 augusztusában minden munkálat leállt. Ettől kezdve az épület teljesen magára maradt, hamar felütötte fejét az addig sem ismeretlen enyészet.


Megannyi képeslap őrizte meg a szálló egykori fényét, de talán olvasóink közül is sokan emlékeznek még a hotel aktív éveire. Épp ezért volt elkeserítő mindannyiunk számára látni azt a folyamatos pusztulást, mely az utóbbi években, évtizedekben jellemezte az épületet. 

 


2019 decemberében aztán végre arról számolhattunk be, hogy az egy évvel korábban a magyarországi MANEVI Zrt. tulajdonába került műemléket felállványozták. S noha sokan bíztak benne, hogy a felújítás is elkezdődnek lassan, erre mindmáig nem került sor, csupán állagmegőrző munkálatokat végeztek az épületben. A szállót jelenleg is méretes ponyva takarja a kíváncsi szemek elől, Kereskényi Gábor azonban arról számolt be egy interjújában, hogy a magyar kormány elkülönítette a felújításhoz szükséges anyagi forrást, azaz már az idei évi költségvetésből félreteszik ezt a pénzt.


A polgármester ugyanakkor hozzátette, akkor lélegezhetünk fel ténylegesen a hányattatott sorsú szálló kapcsán, ha valóban elkezdődik a munka. Ez egyébként bármikor megtörténhetne, hiszen az önkormányzat már 2022. nyár végén kiállította az építkezési engedélyt. 


A tulajdonosok feltett szándéka egyébként, hogy az épület műemlék jellegét megtartva, egy többcsillagos, étteremmel is rendelkező hotelt alakítsanak ki az egykori Pannóniában. Kereskényi ezzel kapcsolatban elárulta, egy nagynevű szállodalánc már be is jelentkezett e feladatra, viszont a cég neve egyelőre nem publikus.